Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prvnímu muži utekla, druhý ji opustil a třetího jí přebrala kamarádka. Hořké pilulky televizní legendy. Tajnosti slavných

27.11.2020
Prvnímu muži utekla, druhý ji opustil a třetího jí přebrala kamarádka. Hořké pilulky televizní legendy. Tajnosti slavných

Autor: Hans Štembera (snímky v článku archiv Kamily Moučkové)

Popisek: Legendární moderátorka Kamila Moučková nejspíš objevila tajný recept na věčné mládí

FOTO / VIDEO Stala se symbolem odporu proti okupaci a vzápětí přišla odplata. Prvního muže opustila kvůli lásce, druhý jí to vrátil i s úroky. A slavné kamarádce, která jí přebrala třetího, nikdy neodpustila. (Pokračování ze středy 25. listopadu)

Noblesní dáma, do poslední chvíle vždy elegantní a upravená navzdory devíti křížkům na krku. Bývalá rozhlasová a televizní hlasatelka Kamila Moučková zažila období velké slávy, kdy byla hvězdou milionů československých televizních diváků, i absolutní propad, poté co se normalizační soudruzi všemožně snažili vymazat ji lidem navždy z povědomí. A podobně se jí vedlo i v soukromí. „Jsem silná osobnost, která unese spoustu věcí. Také jsem si toho sobě v životě dost nakládala. Myslím, že mým životním krédem je být spravedlivá. Když se nad tím víc zamyslím, tak je to jednoduché – nelhat a nekrást,“ řekla ČTK v roce 2013.

 

S kamarádkou Jiřinou Švorcovou v roce 1962, během natáčení životopisného dramatu o Boženě Němcové Horoucí srdce

S kamarádkou Jiřinou Švorcovou v roce 1962, během natáčení životopisného dramatu o Boženě Němcové Horoucí srdce

Perfektní chůva

Kamilina druhá velká láska potvrdila prastaré pořekadlo, že život peče oplatky. Manžel Josef Moučka se vypracoval na špičkového internistu kardiologa, takže každý měl svoji kariéru. „Navzájem jsme si nekonkurovali. V tom byl bezvadný. Nebyl nijak zvlášť nadšený, když jsem začala být slavná, ale respektoval moji kariéru,“ zavzpomínala v rozhovoru pro ona.idnes.cz. V zajišťování domácnosti se střídali, oba neustále v poklusu, a víceméně se potkávali ve dveřích. Dramatická byla zpočátku i péče o děti, najít spolehlivou slečnu na hlídání nebylo snadné. Situace se uklidnila až s příchodem mladičké chůvy, která se o děti skvěle starala. Stejně skvěle se ale časem postarala i o Kamilina manžela. „Tehdy poprvé se projevila moje povaha naprostého ignoranta, který není schopen vycítit a rozpoznat náznaky nějakého partnerského problému. V té době jsem dost pracovala a na hlídání jsme měli ani ne šestnáctiletou dívku, která u nás bydlela. Manžel, slovutný pan primář a šéflékař Ústavu leteckého zdravotnictví, si s ní začal poměr a nakonec odešli a já zůstala sama s dětmi. Byla to hrozná ostuda, cítila jsem se strašně,“ povzdychla si.

Neodbytný podnájemník

Pak žila tři roky pouze s dětmi, než ji Jiřina Švorcová seznámila s třetím osudovým mužem, hercem Jiřím Zahajským. „Nastoupil do Divadla na Vinohradech, a protože neměl kde bydlet, tak mě poprosila, jestli by u mě nemohl nějakou dobu zůstat. Byla jsem sama s dětmi, tak jsem souhlasila, dala mu klíče a on si je nechal na jednatřicet let,“ zavzpomínala a dodala: „Mě by v životě nenapadlo, že bych s Jirkou něco mohla mít. Byl milý a pozorný, doma mi se vším pomáhal, ale nikdy jsem si na něj nemyslela jako na milence. Po čtvrt roce to on zlomil. Jirka si namluvil mě.“ Kamila byla o jedenáct let starší, takže nevěřila, že by vztah mohl vydržet, a potřetí se vdávat nechtěla. „Nepotřebuji mít papír na lásku. Byla jsem dvakrát rozvedená, děti měly své táty, kteří se k nim chovali fantasticky, nebyl důvod se brát,“ konstatovala.

 

Televizní noviny v roce 1967

Ve studiu Televizních novin v roce 1967

Národní symbol

Dvanáct let po nástupu do televize přišla událost, která jí obrátila život naruby. O okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy informovala 21. srpna 1968 z obrazovek do poslední chvíle, dokud ji z prvního studia v pražské Měšťanské besedě nevyvedli sovětští vojáci. Pak se zaměstnanci televize přesunuli do protiatomového krytu v hloubětínské Tesle, odkud vysílali z provizorního studia, přezdívaného ponorka, do 27. srpna. Kamila se tak stala jedním z národních symbolů odporu proti okupaci a oficiální odplata přišla velmi brzy. Dne 17. dubna 1969, v den, kdy Alexandra Dubčeka vystřídal ve funkci prvního tajemníka ÚV KSČ Gustáv Husák, vydala československá vláda dekret, jímž ji oficiálně odvolala z televizního vysílání. Krátce pak ještě působila v dabingu, než ji z televize definitivně propustili. Velmi obtížně sháněla vůbec nějakou práci, pracovala jako kantýnská v hereckém klubu pražského Komorního divadla, jako uklízečka, prodavačka a servírka. Když nesehnala nic jiného, lepila doma pytlíky.

Neutekla kvůli lásce

Své nejhorší období prožívala s Jiřím a byla odhodlaná věnovat veškerý čas vytváření zázemí své lásce. Současně se ale angažovala v disentu, pomáhala šířit zakázanou literaturu a stala se jednou z prvních signatářek Charty 77. Jiří jí byl velkou oporou, i když kvůli ní nemohl natáčet a zbylo mu jen divadlo, a děti nemohly studovat, což jí nikdy nevyčetly. V roce 1978 emigrovala nejstarší dcera Kateřina se dvěma dcerami Anglie, kde nakonec ve čtyřiceti letech promovala. „Bylo mi děsně. Bála jsem se, že už ji nikdy neuvidím. Sebrali jí československé občanství,“ vzpomínala Kamila, které se nabídky československých rádií v zahraničí přímo hrnuly. Přesto se k emigraci neodhodlala, protože Jiří uměl jen česky, takže by jako herec práci nenašel. Pak ale přišla obrovská rána – v roce 1993 se Zahajský zamiloval do herečky Jany Brejchové. Léta byli jen přáteli a Jana říkávala, že třicet let spolu chodili na kávu. Pak ale najednou přeskočila jiskra a jednou na Silvestra se jí z jediného polibku zatočila hlava.

 

S Jiřím Zahajským

S Jiřím Zahajským

Jak se rodí nenávist

V roce 1997 se Jiří s Janou Brejchovou oženil a Kamila to nesla velmi těžce. Nakonec mu přece jen odpustila, ale až po jeho smrti. „Jirka byl ten, který odešel, on byl vázaný, Jana svobodná. Měla bych to tedy vyčítat spíš jemu, ale on v té době už dost pil a Jana toho využila. Náš partnerský vztah byl tehdy poznamenaný jeho pitím, vznikl mezi námi jakýsi klín, do kterého se ona napasovala,“ povzdychla si s tím, že Janě prostě odpustit nedokáže. „Když Janu vidím v televizi v Noci na Karlštejně, říkám si: Holka, ty jsi byla tak krásná, já ti to snad odpustím. Jsem naměkko, myslím na to, jak jsme spolu kamarádily, ale pak skončí televize a jsem zpátky ve stavu, kdy odpustit nedovedu,“ prozradila a dodala: „Kolikrát si říkám, jak jsem nemožná, že jsem v životě zažila tři muže, a dodnes o nich vím tak málo.“

Stáří je jen pro statečné

V listopadu 1989 Kamila zjistila, že na ni lidé nezapomněli. Znovu se objevila na obrazovce, kandidovala a posléze pracovala v zastupitelstvu Prahy 1 a jako radní oddávala čtyři roky na pražské Staroměstské radnici. V letech 1990 až 1993 moderovala v České televizi magazín zahraničních zajímavostí Objektiv, poté rozjela televizní pořad pro seniory Barvy života. V roce se 1995 přestěhovala z Mnichova do Prahy Svobodná Evropa, kde pracovala následujících dvanáct let jako zprávařka, četla komentáře a věnovala se i režii. Navzdory přibývajícím létům vypadala stále úžasně, jakoby objevila recept na věčné mládí, přestože ji trápily problémy s páteří, k nimž se časem přidaly deprese. „Stáří je jen pro statečné,“ říkávala. „Každý z nás je ale jinak silný, s tím jsme přišli na svět. A tak neodsuzujme ty slabší,“ prohlásila v roce 2013, když se stala druhou laureátkou Ceny Arnošta Lustiga za udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Dne 28. října téhož roku ji pak prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. Moderátorská legenda Kamila Moučková zemřela v úterý 24. listopadu 2020, bylo jí 92 let.

 

Modlitba ve stáří
(Kamila Moučková & Richard Pachman)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace