Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milý Micíku, dopustil se odborník Flegr trestného činu? Komentář Štěpána Chába

komentář 26.11.2020
Milý Micíku, dopustil se odborník Flegr trestného činu? Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Evoluční biolog Jaroslav Flegr, prorok covidové zkázy

Jaroslav Flegr, to je ten, co kdysi hrál starého tatíčka v legendárním dílu Studna seriálu 30 případů majora Zemana (použit humor) a pak se dal, pro velký úspěch, na evoluční biologii, před měsícem předpověděl, že na konci listopadu u nás bude tisícovka mrtvým na covid denně. Přičemž nyní, na konci listopadu, denně umírá s covidem mezi 100 až 200 lidí. Pro DVTV Jaroslav Flegr přiznal, že záměrně přeháněl, aby se lidé vyděsili a více se chránili.

„Tisíc lidí den co den bude umírat a s tím už nic neuděláme. I kdyby zabrala ta opatření, který teďko přijímáme,“ bil na poplach Flegr před měsícem. Moderátorce Daniele Drtinové včera pověděl, že čísla záměrně nadsadil, aby lidi vyděsil a přiměl je chránit se, což podle jeho názoru zachránilo tisíce životů. „Já jsem malinko nadsadil. Já se bojím, že jsou lidi příliš málo vystrašení. Já jsem teďko dělal dotazník, který mi vyplnilo už 38 tisíc lidí, na kterém se ukázalo, že ti, kdo mají úzkost, tak mají menší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem. Úzkost nebo deprese není legrace, tím nás vybavila příroda právě pro tyhlety případy. To, že se toho lidi přestali bát, naštěstí teda většina ne, ale ta křiklavá menšina tady je, tak to je tragédie. Kdyby se lidi víc báli, tak tady nemuselo být přes 7 tisíc mrtvých,“ rozvíjel svou úvahu Flegr s tím, že i tak svým strašením zachránil mnoho lidí. „Nelituju toho, protože si myslím, že to zachránilo spoustu životů,“ řekl šibalsky moderátorce a dodal, že by to udělal zase.

Škoda, že v krizovém štábu nebyl Flegr

Před měsícem se na Jaroslava Flegra odkazoval i ministr kultury Lubomír Zaorálek v pořadu Rozstřel serveru iDnes: „Sledoval jsem velmi poctivě vystoupení pana Flegra a velmi mě znepokojovala. Ale pan Flegr nebyl součástí epidemiologického týmu,“ řekl ministr s tím, že opozice při jarním lockdownu do Ústředního krizového štábu doporučila stomatologa Romana Šmuclera. „Nevím, proč doporučovali zrovna Šmuclera a někdo nedoporučil Flegra,“ doplnil Zaorálek.

Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu dokonce zkoumal mezi svými fanoušky, zda by jim vadilo celoplošné šmírování, kdy by stát měl možnost sledovat každý z telefonů, data by přitom neměl anonymizovaná, ale hezky přiřazená k jednotlivým občanům. V rámci prevence a ochrany společnosti, samozřejmě. Jeho fanoušci souhlasili se šmírováním. Proč? No protože Jaroslav Flegr ve svých vyjádřeních i vystoupeních zveličoval, přeháněl a to vše se záměrem vyvolat strach. V tu chvíli, kdy lidé začnou vidět Flegrovy vize plné mrtvol, jsou ochotni výrazně omezit i své právo na soukromí. Nejednalo se v tomto případě, kdy se Jaroslav Flegr staví do role odborníka, kterým i svou profesí je, o šíření poplašné zprávy?

Zachránil Flegr a zabil Flegr?

Podle Cyrila Höschla jsou úzkostné stavy při karanténě a lockdownu, který si už měsíc užíváme, prudce na vzestupu. Odborníci varují i před zvýšeným počtem sebevražd. Jaroslav Flegr argumentuje tím, že svým přeháněním zachránil mnoho životů. Ale kolik jich zmařil? Skočil někdo na základě jeho poplašných vyjádření z okna a zabil se? Je to pravděpodobné, protože Flegrův hlas byl slyšet po celé společnosti (vystupování ve všech velkých médiích včetně České televize a velké PR pro jeho mnohá tvrzení). Jak sám Flegr přiznává, jeho záměrem bylo zvýšit strach a úzkost. Jenže ne každý se umí s úzkostí vyrovnat tím, že jde hrát do seriálu 30 případů majora Zemana (použit humor), některým se strach, úzkost a následná deprese může přelít do snahy ukončit svůj život.

Jaroslav Flegr svým vyjádřením ztratil kredit odborníka, kterému je dobré naslouchat a řídit se jeho radami. I odborník se může mýlit a kdyby v DVTV svůj omyl přiznal, ztratí jen několik málo ze svých příznivců, kteří vyžadují neomylnost. Svým prohlášením, že záměrně vyvolával strach, se v důsledku vlastně přiznal k trestnému činu. Jeho děsivě znějící slova zasáhla tisíce lidí, včetně ministra současné vlády, pro mnohé z nich to mohla být poslední slova, která zavelela – skoč z toho okna, svět a s ním i tvůj život se řítí do pekla. Je to jen hypotetické? Stejně jako tvrzení, že Flegr svými poplašnými slovy zachránil tisíce životů. Jedna mince, dvě strany.

Je Flegr v jiné pozici než skeptik, na které Flegr tak nadává? Je ale podstatný rozdíl v tom, jestli skeptik píše něco na Facebooku svým několika desítkám podobně smýšlejících, nebo zda Flegr dostává mediální prostor v plné parádě a stává se tak oficiální mluvící hlavou, která přímo ovlivňuje stovky tisíc lidí, přičemž používá záměrně nafouknutá čísla a snaží se záměrně v lidech vyvolat strach a úzkost.

Úzkost, která se přelije v nedůvěru

Pokusím se to ilustrovat na Miloňovi Čepelkovi z Divadla Járy Cimrmana, který na otázku moderátorky CNN Prima News, zda jsou současná opatření srovnatelná s jinými krizemi, které divadlo kdy prodělalo, odpověděl: „Samozřejmě, že když nás chtěli zakazovat a házeli nám klacky pod nohy, tak to napínavé a nepříjemné bylo, ale tohle je úplně jinak nepříjemné. Člověk se musí chtě nechtě vracet do minulých dob a říkat si, zda se nám to pomalu nevrací, což bychom opravdu nechtěli." Tam je ta úzkost vidět. Úzkost moudrého člověka, který situaci nebude řešit skákáním z okna, ale úzkost citelná a viditelná, která se, v případě Miloně Čepelky přelila až do slov: „Samozřejmě tomu nerozumím, ale mám takový pocit, že ti nahoře chtějí, abychom se nescházeli a to je hlavní důvod všech těch příkazů a zákazů. Myslím si, že by bylo důležitější pátrat po tom, proč se v tom celý svět tak máchá. O tom se vůbec nemluví. Proč? Pořád jenom čísla, testy, ten je pozitivní, ten není. Je to divné, nelíbí se mi to.“ Tak to probíhat nemá. Vláda špatně komunikuje, protože pan Čepelka má oprávněné pochybnosti o zaváděných opatřeních. A namísto toho, aby vláda jasně a tak, aby to většina obyvatel přijala v klidu za své, popsala co a proč zavádí, se na televizních obrazovkách ukazuje mluvící hlava Jaroslava Flegra, který záměrně mluví o katastrofě biblických rozměrů. Tak se dělá politika, nikoliv protipandemická opatření.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace