Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dětství a domov jí ukradla politika, pak to nandala chlapům v celé Evropě. Tajnosti slavných

25.11.2020
Dětství a domov jí ukradla politika, pak to nandala chlapům v celé Evropě. Tajnosti slavných

Autor: pametnaroda.cz (snímky v článku archiv Kamily Moučkové)

Popisek: Kamila Moučková, v Evropě historicky první žena na postu hlasatele televizního zpravodajství

I když ji politika dlouho vlastně vůbec nezajímala, přišla historicky první ‘zprávařka‘ kvůli ní málem o život už za druhé světové války. Pak zazářila v profesi, která byla do té doby v Evropě výhradně mužskou doménou. Náročná práce ji ale připravila o manželství a málem i o zdraví.

Jako první ohlásila 21. srpna 1968 z obrazovky tehdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy. Vysílala tenkrát celý den, dokud ji ze studia nevyvedli ozbrojení vojáci. Historicky první československá i evropská žena v křesle televizního zpravodajství prožila období velké popularity, aby se ji pak režim téměř dvacet let snažil navždy vymazat. Spoustu krušných chvil prožila Kamila Moučková i v soukromí, přesto na život nezanevřela.

První ztráta jistoty

Dcera významného novináře a politika Viléma Nového se narodila 8. dubna 1928 v Jihlavě, až do šesti let ji ale vychovávala babička. Rodiče na ni neměli čas, protože otec zakládal komunistické ‘buňky‘ na Vysočině, poletoval po schůzích a táborech lidu a zamilovaná manželka ho na cestách doprovázela. Když se pak měla Kamila v šesti letech s nimi odstěhovat do Prahy, byla to pro ni velká rána. Ztráta jistoty na ni tak dolehla, že na druhé pololetí putovala zpátky do Jihlavy k babičce. To se opakovalo i později, když se rodina přestěhovala do Olomouce, a poté do Ostravy. Vztahy se zaneprázdněnými rodiči se jí nedařilo navázat a stesk vítězil. Situace se trošku zlepšila až poté, co se v roce 1936 narodila mladší sestra Věra. Jenže jen nakrátko. Po okupaci v roce 1939 musel otec jako vysoký komunistický funkcionář co nejrychleji zmizet, aby ho nacisté nezavřeli nebo rovnou nepopravili. Původně měla emigrovat celá rodina, jenže malá Věra onemocněla spálou, takže nakonec odešel přes Polsko do Anglie jen otec a matka s dcerami se stěhovala do Jihlavy k babičce.

 

Počátkem padesátých let, v době manželství s kardiologem Josefem Moučkou

Počátkem padesátých let, v době manželství s kardiologem Josefem Moučkou

I jméno mohlo zabíjet

V roce 1939 se s matkou a tehdy dvouletou Věrou na Vysočinu vrátila. Otec se v Anglii přidal k zahraničnímu vysílání BBC a Kamila se kvůli němu ocitla v pouhých dvanácti letech poprvé u výslechu na gestapu, kde měla vypovídat proti vlastním rodičům. Na rozdíl od kolegů, kteří zvolili pseudonym, totiž Nový vysílal pod svým jménem, což jeho žena málem zaplatila životem. V roce 1942 byla nejprve vězněna v Jihlavě, pak ji převezli do Brna na Cejl, kde měla být popravena. Jak unikla smrti, zůstalo tajemstvím. Poté byla převezena do koncentračního tábora Ravensbrücku a Kamilu babička pro jistotu ‘uklidila‘ k jisté paní Švormové do Polné, zhruba na půl cesty mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Její manžel zubař ji přijal jako instrumentářku, což ji zachránilo před totálním nasazením. Díky paní Švormové, která hrála s ochotníky, také Kamila poprvé ‘přičichla‘ k divadlu.

Dospěla ze dne na den

Maminka koncentrák přežila, její návrat se ale stal pro Kamilu nejstrašnějším zážitkem z války. Vážila prý pouhých 38 kilogramů a byla velmi nemocná. „V tu chvíli jsem dospěla,“ říkávala Kamila. Mnohem horší ránou ale byl návrat otce, který se přijel z Londýna s exilovou vládou přes Moskvu. Z Anglie si totiž přivezl novou ženu, stal se krajským tajemníkem strany v Ostravě, kde dostal byt, a požádal o rozvod. Maminka, kterou prý v koncentráku držela při životě jen láska k němu a naděje, že se znovu shledají, se z tak obrovského zklamání nikdy nevzpamatovala. Rodiče se dohodli, že starší dcera půjde s ním, Kamila ale odmítla a vrátila se s matkou do Jihlavy, kde odmaturovala na gymnáziu. Pak byla přijata ke studiu herectví na pražskou konzervatoř, ovšem s ročním odkladem, protože přednost měli ti, kteří nemohli studovat kvůli uzavření škol za války. A tak strávila jednu sezónu v teplickém divadle, z nějž se v roce 1946 přesunula do jihlavského Horáckého divadla.

V zajetí lásky

V Jihlavě se seznámila s prvním manželem, hercem Milošem Willigem, v devatenácti letech otěhotněla a narodila se jim dcera Kateřina. Jenže… „Jak jsem se rychle zabouchla, tak jsem se rychle rozvedla,“ přiznávala. V zajetí lásky a mateřských radostí prý tehdejší politické zvraty ani příliš nevnímala, přestože jí otec k osmnáctinám nadělil členství v KSČ. V roce 1948 se část souboru jihlavského divadla přesunula do Divadla S. K. Neumanna v pražské Libni, dnešního Divadla pod Palmovkou, a Kamila s dítětem manžela následovala. V novém prostředí se cítila osamocená, přestože se prý Miloš velmi snažil. A pak kde se vzal, tu se vzal – v jejich společnosti se objevil medik Josef Moučka. Kamila se zamilovala, rozvedla a Willig prý rozvod velmi těžce nesl. „Byla jsem naivní a hloupá. Je mi strašně líto, že jsem mu ublížila,“ svěřila se.

 

Kamila Moučková

Televizní hvězda 60. let

Na radnici tramvají

Podruhé se vdávala 30. listopadu 1949. Otec byl v té době šéfredaktorem Rudého práva a se svou druhou ženou naplánoval, že hostina bude v jejich služebním bytě. Jenže v den svatby služební auto pro snoubence nedorazilo a na úřad museli tramvají. Nový i s manželkou záhadně zmizel a Kamila po něm pátrala marně. Šuškalo se, že snad emigroval. Jeho žena se objevila po roce a půl, mlčela ale jako hrob a až později vyšlo najevo, že byl Vilém Nový odsouzen ve vykonstruovaném procesu a strávil pět let za mřížemi. „V té době jsem začala o politice více přemýšlet. Nemohla jsem pochopit, jak mohli zavřít člověka, který oddaně zakládal komunistické buňky na Vysočině,“ přiznala v dokumentu České televize 13. komnata. Mezitím porodila v roce 1951 dceru Barboru a jako matka v domácnosti se příšerně nudila. Jednoho dne zaslechla v rozhlase, že vyhlašují konkurz na hlasatele, a tak se přihlásila.

Na dvou židlích

V lednu 1956 porodila syna Ondřeje, takže na ni doma čekaly už tři děti, a na podzim zahájila spolupráci s nově vznikajícím televizním zpravodajstvím. Rozjížděl ho rozhlas, samostatná organizace Československé televize začala fungovat až od 1. října 1959. „My jsme to v roce 1956 dělali na koleni v sedmi lidech,“ vzpomínala. A tak pracovala souběžně na dvou místech, situaci komplikovala i napjatá společenská situace, způsobená povstáním v Maďarsku. Není divu, že se koncem roku Kamila zhroutila vyčerpáním. Díky tomu ji z rozhlasu pustili a od počátku roku 1957 se mohla stát první televizní hlasatelkou zpravodajství v Evropě. A brzy také jednou z nejpopulárnějších tváří Československa. „Když jsem tehdy přišla na konkurz, bylo nás tam asi tři sta. Vzali nás tři, dvě ženské a jednoho chlapa,“ zavzpomínala v rozhovoru pro ahaonline.cz. „Byly to krásné časy. Když mě najednou lidé začali poznávat na ulici a žádali o autogram, otec z toho nebyl dvakrát nadšený. Protekce samozřejmě trochu byla, v obchodě občas nějaké to podpultové zboží, policisté tolerovali, když jsem někdy špatně zaparkovala…“

(Pokračování v pátek 27. listopadu)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace