Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pirátská sekera udělala do rozpočtového škuneru obří díru a teď se chlapci diví, že se do lodi hrne voda proudem. 5x pondělí Pavla Přeučila

23.11.2020
Pirátská sekera udělala do rozpočtového škuneru obří díru a teď se chlapci diví, že se do lodi hrne voda proudem. 5x pondělí Pavla Přeučila

Autor: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Pirát Mikuláš Ferjenčík; ilustrační foto

Jestli mne něco v poslední době pořádně pobavilo, tak je to nářek Pirátů nad vlastní blbostí. Ve čtvrtek schválili poslanci největší snížení daní v novodobé historii. Konečně byl zrušen nesmysl superhrubé mzdy, zavedené ODS někdy před 13 lety, a navíc schváleny jednotné daně ve výší 15 a 23 %. Zaměstnancům tak nabobtnají peněženky o docela slušné peníze. Co se ale nestalo. Piráti ústy poslance Mikuláše Ferjenčíka k daňovému balíčku přilepili svůj návrh na zvýšení daňové slevy na poplatníka o 10 tisíc. A světe div se, ony prošly oba dva návrhy, takže státní rozpočet přijde o více než 100 miliard korun.

Každému soudnému člověku muselo být předem jasné, že daňový balíček dostane v Poslanecké sněmovně zelenou už díky tomu, že měl zaručenou podporu nejen od hnutí ANO, ale že jej podpoří i ODS, SPD a Trikolóra. Všechny tyto strany to deklarovaly už dávno před zasedáním sněmovny. Jasné to asi nebylo jen Pirátům, kteří nyní pláčou nad obří dírou do státního rozpočtu. Nejvíce pláče právě autor onoho přílepku daňové slevy na poplatníka, pirát Ferjenčík. Ten tvrdí, že to Piráti nečekali a že poslanci pomohli ANO prosadit populistické opatření Babišovy vlády, které zadluží i naše chudinky děti. Vládní balíček totiž přijde státní kasu na nějakých 52 miliard korun a pirátský návrh na dalších 35 miliard, i když například odbory tvrdí, že pirátská sekera přijde dokonce na 50 miliard korun. O další desítky miliard pak přijdou díky oběma schváleným balíčkům i kraje a obecní rozpočty. 

Jen nářky, ale ani špetka pokory

Pokud Piráti dnes tvrdí, že netušili, že by mohly být schváleny oba dva balíčky, je to pitomost. Věděli velmi dobře, že zrušení superhrubé mzdy i snížení daní projde, přesto vyrukovali se svým návrhem. Pirát Ferjenčík dnes zaplavuje sociální sítě svými nářky nad nezodpovědností stran, které vládní balíček podpořily. Myslel si prý, že žádný vládní poslanec nemůže být tak šílený, aby zvedl ruku pro oba návrhy. „Pro Hnutí ANO byly důležitější titulky, že Hamáček neuspěl a Babiš si prosadil svou, nežli jakákoli racionální rozpočtová politika. Vítejte ve světě, kde se klíčová rozhodnutí za nějakých 130 - 150 miliard veřejných peněz každoročně dělají ve dvě ráno podle průzkumů veřejného mínění,“ rozčiluje se například na Facebooku. Ale nakonec o nesmyslnosti těchto argumentů svědčí i fakt, že pro pirátský přílepek poslanci ANO vůbec nehlasovali a prošel jen díky hlasům opozice a částečně i ČSSD.

 

Tenhle ´mistejk´ jde za Ferjenčíkem

Omezí díru v rozpočtu alespoň senát?

Ferjenčík argumentuje i tím, že jejich, tedy pirátský návrh, byl projednán a schválen první, takže ten vládní už správně neměl projít. I tento argument je nesmyslný, už vzhledem k výše uvedené nad slunce jasnější podpoře sněmovní většiny vládnímu návrhu, který zkrátka musel projít, i kdyby trakaře padaly. Pravda je spíše taková, že se znovu potvrdilo, že poslanci při hlasování nepoužívají rozum a občas schválí i vyložené blbosti. Tak jim také jaksi nedošlo, že když schválili onen pirátský návrh, tak budou muset schválit i ten vládní, protože jinak by popřeli všechno, co slibovali.

To, že prošel i pirátský návrh, zaskočilo samozřejmě i ministryni financí Schillerovou. Ta se nyní pokouší průšvih hasit alespoň tak, že apeluje na Senát, aby onen pirátský přílepek ze zákona vyškrtl. Je jasné, že v Senátu to celý daňový balíček nebude mít lehké a už nyní někteří senátoři deklarují, že návrh pomašíruje zpátky do sněmovny. Není pochyb, že Poslanecká sněmovna díky spojeným hlasům stran, které balíček podpořily, Senát přehlasuje a je i velmi reálná naděje, že z něj pirátský návrh zmizí. 

Dá se slavit i bez rachotu ohňostrojů a petard?

Každoročně se odehrává ve všech koutech naší vlasti na tisíce oslavných ohňostrojů, doprovázených řádným rachotem. Každý z nich musí být samozřejmě co nejhlasitější, aby všichni široko daleko věděli, že se cosi slaví. Slaví se tak narozeniny, různá výročí, narození dítěte, nebo si je různé firmy uspořádají jen tak pro radost. Lidé, kteří pak vstávají ráno do práce, jsou nevyspalí, jiní se marně pokoušejí utěšit vyděšená domácí zvířata nebo hledají své zaběhnuté pejsky, a to nemluvím o lesní zvěři, která z toho má také pořádný šok. Nejdivočejší jsou samozřejmě silvestrovské oslavy, které se přece bez pořádného ohňostroje nemohou obejít. Alespoň u nás na vesnici se rozmohla mánie každý svátek oslavit pořádnou světelnou a zvukovou show a celé rodiny se předhánějí, kdo dokáže ohromit sousedy větším rachotem. V posledních letech to došlo už tak daleko, že se ohňostroji slaví dokonce i Štědrý večer, který by měl být spíše svátkem klidu a pohody.

 

Podívaná je to pěkná, ale...

Nezakazovat, ale striktně omezit!

Města i obce se v posledních letech už vzdávají organizovaných ohňostrojů a mnohde dokonce tak zvané domácí ohňostroje zakazují. Děje se tak nejen ve městech, ale i v chráněných oblastech. Jde především o klid, bezpečnost a také ochranu přírody. Pyrotechnické oslavy už jsou od roku 2017 zakázány v národních parcích a nyní se má zákaz rozšířit i na chráněné krajinné oblasti. Také Praha už rozšířila zákaz používání pyrotechniky na konci roku v nejcitlivějších částech města, v památkové rezervaci, na náplavkách, ale i v okolí nemocnic, domovů pro seniory, v chráněných územích nebo kolem areálu zoologické zahrady. Podobná opatření už platí i v řadě dalších města a obcí.

 

Tahle ´domácí pyrotechnika´ již ne

Osobně nejsem pro nějaký striktní zákaz ohňostrojů o Silvestru, protože k oslavám příchodu Nového roku to tak nějak patří. Ale jsem pro zákaz používání takových nesmyslů, jako jsou petardy a dělobuchy, jejichž samotný prodej už je na pováženou a jsem také pro zákaz domácích ohňostrojů během celého roku vyjma oné silvestrovské noci. V řadě zemí to tak funguje a u nás už takové vyhlášky přijali například radní ve Frýdku-Místku, Chrudimi či v Jablonci nad Nisou, podobná opatření chystají i v Jihlavě či v Uherském Hradišti. Tak můžeme jen doufat, že se k nim budou rychle přidávat i další města a obce. 

Zákaz klecového chovu slepic je hřebíčkem do rakve českých drůbežářů

Patřím k lidem, kteří si už léta zásadně kupují vejce z volných chovů a nikdy jsem neskočil na nějaké ty slevové akce, v nichž dostanete plato vajíček, samozřejmě od slepic v klecích, za pakatel. Dělá to tak spousta lidí a všichni mají na výběr, jaká vajíčka si koupí. Nový zákon, který už prošel minulý týden i Senátem, zakáže klecové chovy slepic už od roku 2025 a nebohé slepičky už si budou žít jako v ráji. Je to ale opravdu tak? Nevyšli naši zákonodárci náhodou vstříc tlaku řady zemí EU, abychom zlikvidovali další část naší zemědělské výroby a umožnili tak zahraniční konkurenci ovládnout náš trh?

 

Jsme pro šťastný život slepic, leč všechno má své ALE

Převálcuje nás zahraniční konkurence

Samozřejmě, je to na první pohled bohulibý počin. Slípky budou moci pobíhat po halách a nebudou se tísnit v kovových klecích. Když se na to ale podíváme blíže, zjistíme, že skutečnost tak růžová nebude. Nejenže nebyl zákon projednán v meziresortním řízení a k jeho negativním dopadům se nemohly vyjádřit odborné instituce, Agrární komora či samotní podnikatelé a chovatelé, ale vyloženě nahrává zahraničním chovatelům. Pravidlo volného obchodu, platné v zemích EU nijak nezabrání dovozu vajec z klecových chovů například ze sousedního Polska, Pobaltí nebo z Holandska. Navíc nějaký ten celoevropský zákaz klecového chovu je zatím v nedohlednu. Pokud si někdo naivně myslel, že spolu se zákazem klecového chovu zmizí tato vejce z českých obchodů, je na omylu. Budou se vesele prodávat dál, jen už na nich bude razítečko, označující jejich původ z té či oné země. Pokud by byl onen zákaz klecových kovů přijat na celoevropské úrovni, bylo by to jiné kafe, ale takto nemá v praxi vůbec žádný smysl. Navíc to bude mít samozřejmě dopady i na státní kasu, protože už jsou ve hře kompenzace, které bude muset stát chovatelům po likvidaci jejich chovů vyplácet.

Existuje řada odborných studií, přesvědčivě hovořících o tom, že u chovů slepic v halách dochází k jejich mnohem vyšší úmrtnosti, především díky jejich vzájemnému kanibalismu, a to až o více než 10%. Navíc, vejce z volných chovů jsou samozřejmě více znečištěna, než ta klecová a z hlediska bezpečnosti je jejich konzumace i rizikovější. Ochránci zvířat sice jásají, ale že by byly slepice ve volných chovech nějak šťastnější, o tom se dá pochybovat. Nicméně jsme otevřeli dokořán další dveře zahraniční konkurenci, která si to určitě pořádně vychutná. A že by všichni spotřebitelé, zejména ti, kteří mají hlouběji do kapsy, najednou přestali kupovat vejce z klecových chovů, o tom silně pochybuji. Hlavní roli tu bude hrát samozřejmě dále cena a s tou ta česká vejce od šťastných slípek nebudou mít šanci uspět. 

Vakcína proti koronaviru je kšeft století

Starostlivá matička Evropská unie nám prý zajistila miliony dávek vakcín na Covid-19, které si budeme moci píchat už brzy po Novém roce. Samozřejmě, že to nebude zadarmo, bude nás to stát miliardy, které půjdou ze státního rozpočtu, protože vláda už nám dnes zaručuje, že očkování bude pro všechny zadarmo. Evropská komise už dojednala nákup nějakých 450 milionů dávek vakcín od firem AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac a Pfizer, jedná i s firmami BioNTech a Moderna. Nijak nezpochybňuji potřebnost vakcíny, na kterou čeká celý svět jako na smilování. Pro mne jsou velmi mírně řečeno hlupáci všichni konspirátoři, kteří nám tvrdí, že spolu s vakcínou nám píchnou do těla jakýsi čip, pocházející od Billa Gatese, nebo že vakcína způsobí neplodnost, protože je třeba radikálně snížit lidskou populaci.

 

Farmaceutické firmy si už mnou tlapky

Jen účinná vakcína může zastavit šíření epidemie koronaviru a zabránit dalšímu nárůstu jeho obětí. Virus tu je a bude tu už navěky. Překvapuje mne ale uspěchanost Evropské komise, která nakupuje vakcíny jako divá, přestože ještě zdaleka nejsou ukončeny jejich klinické testy a k dispozici máme pouze částečné výsledky. Navíc už víme i to, že například tak propagovaná vakcína společnosti Pfizer klade nesmírně vysoké a mnohde nesplnitelné nároky na přepravu a skladování, protože vyžaduje extrémně nízké teploty, nějakých -70°C. To samozřejmě nezajistí v současnosti žádná ordinace praktického lékaře, kde by se očkování mělo především provádět. Naše ministerstvo zdravotnictví to však považuje za prkotinu, která se prý vyřeší. Jak? No jedině dalšími miliony, nebo dokonce miliardami, na které přijdou výkonné mrazáky, které se budou muset někde nakoupit. Farmaceutické firmy, připravující vakcíny, se předhánějí v počtu procent účinnosti, přesahujících magickou devadesátku, a nijak se netají tím, že výroba vakcíny pro ně bude skutečným kšeftem století. Už dnes raketově stoupají ceny jejich akcií a jejich majitelé si mohou mnout ruce.

V této souvislosti si neodpustím ještě jednu poznámku, a to k ruské vakcíně Sputnik V. Přestože se po ukončení klinických testů ukázala jako jedna z nejúčinnějších a nevyžaduje žádné zvláštní podmínky pro skladování, navíc za bezpečnou ji už považuje i Světová zdravotnická organizace WHO, která ji zařazuje na seznam doporučených vakcín, pro úředníky EU nebo pro naše ministerstvo zdravotnictví jako by neexistovala. Smlouvy na její dodávky uzavřely už desítky zemí, a dokonce ji budou v licenci vyrábět i v tak pokrokové zemi, jako je Jižní Korea. Přesto je předmětem bojkotu a takovému Maďarsku, které již první vzorky vakcíny dovezlo a připravuje se na její nákup, se dokonce vyhrožuje sankcemi. To je jasný politický nátlak a jen dokazuje, že ani v situaci, kdy jde především o zdraví a životy lidí, jde Bruselu v první řadě o politiku. 

Čína upevňuje svou pozici na světovém trhu

Ve stínu koronavirové pandemie a nekonečného hašteření našich politiků proletěla bez většího zájmu našich médií celým světem zpráva o historické obchodní dohodě, kterou před pár dny podepsaly Čína a země ASEAN. To je sdružení deseti zemí jihovýchodní Asie, spolu s Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií a Novým Zélandem. Celkem tedy jde o 15 zemí s více než dvěma miliardami obyvatel, Vzniklo tak obří uskupení zemí, největší na světě, které může pořádně zatopit jak USA, tak zemím Evropské unie. Díky této dohodě se v rámci těchto zemí uvolní obchod se zbožím a vyniká zde neschopnost nejen EU, ale i USA této nové zóně volného obchodu konkurovat. Podle řady předních světových ekonomů se tak už dnes pasovala Čína do pozice největší světové ekonomické velmoci.

 

Zůstali jsme mimo

Co to znamená pro nás? Nic dobrého. Země, které dohodu, označovanou zkratkou RCPE, podepsaly, budou obchodovat především mezi sebou a omezí se jejich obchodní vztahy třeba právě s námi. Pro Českou republiku znamená Čína, ale i další řada zúčastněných zemí velmi důležitý trh, i když třeba zprostředkovaně v podobě subdodávek německým exportním firmám. Podobně je na tom řada dalších zemí Evropy, kterým se ztenčí odbytiště pro jejich produkty. Ostatně velkou ranou je dohoda RCPE i pro USA. Donald Trump se snažil, seč mohl, uplatnit své heslo America First i směrem k Číně a usiloval o radikální omezení dominanci Číny nad globálním obchodem. Teď ale dostala jeho politika pořádnou ránu do vazu. V obřím trhu, jenž představuje ASEAN a ostatní přidružené země, nebude totiž Amerika hrát absolutně žádnou roli. Trumpova administrativa se už co se týká obchodních dohod dříve rozhádala s Evropskou unií a teď přichází o další obří trh. Naopak pro Čínu je to další výhra, protože po uzavření řady obchodních dohod včetně dřívější dohody s Euroasijskou unií, zahrnující Rusko, Arménii, Bělorusko, Kazachstán či Kyrgyzstán to znamená zcela nové rozdělení sil, a to nejen po obchodní stránce, ale také po stránce geopolitického a strategického rozdělení světa.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace