Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navenek seriózní elegán v soukromí nevěděl, kam dřív skočit. Měl totiž pět holek na krku. Tajnosti slavných

16.11.2020
Navenek seriózní elegán v soukromí nevěděl, kam dřív skočit. Měl totiž pět holek na krku. Tajnosti slavných

Autor: archiv.narodni-divadlo.cz / Jaromír Svoboda

Popisek: Petr Kostka v roce 1976 jako Mlynář v Jiráskově Lucerně

FOTO / VIDEO I když mu padaly k nohám davy fanynek všech generací, zbožňovaný idol je už déle než půl století vzorný manžel. Zásluhu na tom nejspíš má jeho domácí ‘harém‘, který ho vždy dokázal dostatečně zaměstnat. (Pokračování z pátku 13. listopadu)

Možná vám titulek připomněl kdysi velmi úspěšný dívčí román Ivy Hercíkové (Pět holek na krku), s nadsázkou tak lze ale pojmenovat i každodenní realitu Petra Kostky. Správný chlap a skutečný gentleman, jehož zvučný a typicky zabarvený hlas posluchači odhalí během prvních slabik, přesto prožil život bez afér a skandálů. Nestranný pozorovatel by hádal, že temperamentnější v známém hereckém manželství bude krásná poloviční Španělka. Realita je prý ale úplně jiná. Vyletět jako čertík z krabičky během zlomku vteřiny je prý kdykoli schopný Petr, zatímco jeho žena Carmen Mayerová řeší problémy i kalamity v klidu a s nadhledem. Důvodem k vážnějším roztržkám to ale nebývá, protože si herec vždy svoji extrémní reakci rychle uvědomí a dokáže emoce zkrotit.

 

Zítra vstanu a opařím se čajem:

Nikdy nekončící kolotoč

Zpočátku spolu Petr s Carmen žili na ‘psí knížku‘, ke svatbě je nakonec přemluvily jejich tři dcery. A v roce 1976 k nim ještě přibyla čtvrtá, známá herečka a moderátorka Tereza Kostková. Místo dárku si prý tehdy novopečená maminka přála klid, aby se mohla miminku věnovat, a tak se Petr domluvil s jejím exmanželem Maxmiliánem a vyrazili s dětmi do Jugoslávie. A aby z dovolené také něco měli, vzali s sebou i Petrova tatínka. „Toho jsme ubytovali v bungalovu s dětmi a sami jsme měli klid na to, abychom po večerech flámovali,“ přiznal. I když organizace tak početné rodiny vypadá na první pohled zběsile, nakonec ani jeden z manželů nemusel na kariéru rezignovat. „Herectví nemuselo jít stranou díky tomu, že jsem postupně našla dvě chůvy. První byla teta mé kolegyně Jarmily Smejkalové a druhá přítelkyně mé kolegyně Květy Fialové. Obě se jmenovaly Mařenky a byly to vzácné ženy. Jsem jim neskonale vděčná a svým kolegyním také,“ prozradila Carmen v jednom rozhovoru pro revue.idnes.cz. A aby těch dcer neměli málo, po letech ještě adoptovali Shamin z Ugandy. Oficiálně sice na dálku, Petrovi to ale nedalo a několikrát ji navštívil.

 

Inženýři Václav Pešek a Zbyněk Kořínek (Jaroslav Satoranský) v seriálu Inženýrská odysea

Inženýři Václav Pešek a Zbyněk Kořínek (Jaroslav Satoranský) v seriálu Inženýrská odysea; foto ČT / Přiba Mrázová

Útěk před normalizací

Největší domácí kolotoč manželé prožívali během počínající normalizace, která zamávala s celou tehdejší divadelní i filmovou branží. Proměňovat se začal i charakter Městských divadel pražských, takže nabídka stát se členem činoherního souboru Národního divadla přišla v roce 1974 Petrovi právě vhod. Velmi rychle se přehrál z milovníků k charakterním rolím, vedle lyrických postav se uplatnil i v komickém repertoáru a zářil i ve velkých dramatech. Současně velmi intenzivně spolupracoval s Československou televizí a díky tomu se stal jedním z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších herců. V osmdesátých letech začalo ubývat filmových nabídek, obrazovka mu to ale mnohonásobně vynahradila. Zahrál si v řadě seriálů, mimo jiné inženýra Václava Peška v Dietlově dramatu Inženýrská odysea, doktora Mádra v Sanitce či Jakuba Cirkla mladšího v historické epopeji režiséra Jaroslava Dudka Synové a dcery Jakuba Skláře. Významnou stopu zanechal i v dabingu, jeho hlasem promlouval například James Herriott ve slavné komedii To by se zvěrolékaři stát nemělo a za nadabování detektiva Poirota ve stejnojmenném seriálu obdržel Cenu Františka Filipovského.

 

Doktor Jindřich Foldyna a JUDr. Květa Kalendová (Jiřina Bohdalová) v seriálu Ach, ty vraždy!

Doktor Jindřich Foldyna a JUDr. Květa Kalendová (Jiřina Bohdalová) v seriálu Ach, ty vraždy!; foto ČT / Pavla Černá

Putování za publikem

Společenské změny počátku devadesátých let mu přinesly do života další významný přestup, v roce 1994 odešel z Národního divadla do Divadla na Vinohradech a členem jeho souboru je dodnes. Současně ale také vystupuje v zájezdových představeních po celé republice. Za své výkony v televizi obdržel ocenění Zlatý krokodýl, za mluvené slovo medaili J. K. Tyla a v roce1989 mu byl udělen titul Zasloužilý umělec. V roce 2003 pak získal Cenu Thálie za ztvárnění postavy Hermana ve hře Smíšené (po)city a o rok později Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2014 dostal od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix a 2. března 2018 převzal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Rozhodně to ale neznamenalo, že by chtěl herectví pověsit na hřebík.

 

Hrdinové:

Hrdinou na zemi i ve vzduchu

Petr Kostka patří k českým hereckým rekordmanům, ve své filmografii má totiž téměř 350 filmových a televizních postav. Před kamerou stanul prozatím naposledy v dramatu režiséra Davida Baldy Narušitel, napínavém příběhu leteckého esa, který vysílala televize Prima v neděli večer. Pravou lahůdkou je komedie francouzského dramatika Géralda Sibleyrase Hrdinové, kterou má na repertoáru pražské Divadlo Kalich. Petr Kostka v ní hraje s Jaroslavem Satoranským a Miroslavem Vladykou veterány z první světové války, kteří spolu žijí v domově důchodců, pravidelně se setkávají na terase, vzpomínají na minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. „Hrát starého mi nedá moc práce,“ nechal se slyšet elegán, který smysl pro humor rozhodně neztrácí a je ztělesněním přísloví, že člověk je jen tak starý, jak se cítí.

 

Hrdinové Gustav, René (Jaroslav Satoranský) a Fernand (Miroslav Vladyka), kteří se rozhodnout vzepřít životu ‘ve výslužbě‘

Hrdinové Gustav, René (Jaroslav Satoranský) a Fernand (Miroslav Vladyka), kteří se rozhodnout vzepřít životu ‘ve výslužbě‘; foto divadlokalich.cz

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace