Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude válka, konstatují vojenští čučkaři. Válka už je, doplňují čučkaři z BIS. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.11.2020
Bude válka, konstatují vojenští čučkaři. Válka už je, doplňují čučkaři z BIS. Komentář Štěpána Chába

Foto: NATO

Popisek: Naši budoucí kolemjdoucí

„Možný konflikt globálního charakteru, ke kterému svět v současnosti směřuje, je zatím v první fázi své přípravy. Probíhá formování myslí těch, kdo budou schopni a ochotni se do něj aktivně zapojit a jsou postupně definovány technologické nástroje, kterými by mohl být veden," napsala s chladnou hlavou naše vojenská rozvědka s tím, že 3. světová válka je na spadnutí. Jen se rozestavují figurky na šachovnici a vypočítávají se budoucí ztráty.

A já doposud žil v přesvědčení, že válka je dílem šílenců a že jsme se tak nějak poučili a došli k vzájemné shodě, že mlácením člověka do hlavy zlato a prosperita nevzniká. Jak napsal George Orwell: „Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci.“

„Co blbnete, dyť sou tady lidi,“ zvolal Švejk rozhořčeně

Děsí mě představa chladně kalkulujících hlav, které se teď sklání nad šachovnicí budoucí války a nad obětmi se zamýšlí jen jako nad nutnými ztrátami, které jde zahrnout do statistik a do propagandy. Rozhazovat mediální šrapnely o mrtvých, zmrzačených, zohyzděných, o nepříteli, o možné genocidě, o které se budou přeživší a jejich děti učit jako o historickém faktu, ke kterému se budou muset hlásit jako k vlastním kořenům. Děsí mě ten mix nesnášenlivosti, který sem s pašeráckými loděmi přijel, a který z Evropy dělá sud s prachem, nikoliv loď s holubicí míru na přídi. Děsí mě, že bych toho měl být… obětí. Že by toho měl být kdokoliv obětí.

Já nevím, dívat se na vlastní dítě, které chce k Vánocům malou, ale opravdickou elektrickou kytaru a na pozadí, někde u obzoru, pozorovat přesuny armád a přemýšlet nad tím, že by dítěti vlastně udělal větší radost malý náhrobek, ne kytara, protože ho spíš využije? Struny, maličký, prohrábneš na nebíčku s andílky, tady ti rozerveme tělo nějakou dobře mířenou výbušninou. Možná ti urve jen nohy, možná na tebe spadne jen omylem, ale tuž se, tuž svého ducha, děláš to pro dobro lidstva, protože těm u vlády dochází slova, přestávají je umět používat. A tak se v nich probouzí naše dávné kořeny a oni zavelí – začněte se mlátit do hlav, začněte se nenávidět, začněte se zabíjet, začněte, vy čísla do statistiky, umírat pro naši neschopnost domluvit se a spolupracovat pro blaho celého lidstva a Zeměkoule. Ne, ne, radši se budeme zabíjet. Nikdy to k ničemu nebylo, ale my to zkusíme zase. A zase. A zase.

Covid jako výstřel z Aurory?

Je na místě se ptát – není covid součástí rozjíždějící se hitparády totálního rozvratu civilizace? Čína covid zvládla perfektně a její ekonomika opět zázračně roste. U nás se už přemýšlí nad státním bankrotem a vidinou šťastného konce už u nás netrpí žádný z politiků. Přitom podezření, že vir byl vypuštěný záměrně, tu prostě je. Člověka to při pohledu na rozložení sil napadne. Čučkaři z BIS pro změnu ve své výroční zprávě ve velkém varují před Ruskem a Čínou. Ale jejich psaní zase zní podobně, jako kdyby zkopírovali několik bojových článků z týdeníku Respekt a nechali si na to dát štempl od agenta s ricinem.

Jejich výroční zpráva ovšem střílí do vnitřních řad. Pojmenovává názory a postoje politické opozice a označuje je za činnost ruských a čínských rozvědek. A tady je neštěstí celého čučkaření BISky. Jejich upozorňování na činnost ruských i čínských agentů je v pořádku, prospěšné, přínosné, ale zároveň diskutabilní, protože snižuje a stigmatizuje činnost běžné politické opozice. Nikoliv opozice vůči Babišovi, ale opozice vůči Evropské unii nebo NATO. A pochybnosti o unii nebo NATO jsou politicky na místě. Kritika nutně neboří, ale posouvá kupředu. Jenže BISka svá zjištění formuluje tak neohrabaně, až to vypadá, že bojuje právě proti politické opozici a samotnou BISku to tak staví do role politické nátlakové skupiny. Jejich veřejně dostupná výroční zpráva je opět přesně taková. Nevím, radši bych Bezpečnostní informační službě věřil, než abych měl neodbytný pocit s ní polemizovat. Přesto z její výroční zprávy čtu, že problémem je pochybovat. BISka tak vyznívá, jako kdybychom byli ve válce. Ale často spíš sami se sebou a s vlastním chápáním role ve světě. A taková válka je v pořádku. Protože je to válka myšlenek, postojů, chápání i dokonalého nepochopení.

Ach, spát a nikdy nebýt probuzen...

„Ach, spát a nikdy nebýt probuzen, odívati se v ducha baronství, zářiti, zatímco se národové vrhají na zprahlé vemeno apokalyptických zvířat věštících rozvrat a zkázu!“ napsal král české literatury Vladislav Vančura, kterého gestapo odstřelilo jako psa. A ještě tu mám jeden pěkný citát, jeho autorem je protentokrát Jacques Le Goff: „Jediným pozitivním prvkem křížových výprav bylo dovezení meruňky.“ Ale tak to s těmi válkami běžně je. Přínos je vlastně nulový.

Zpráva vojenských čučkařů ZDE, zpráva čučkařů z BIS ZDE.

 

Vložil: Štěpán Cháb