Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl slavný před 40 lety. Což stačí na to, aby ho uživilo moderování a lyžovačku v Alpách měl zadáčo. VIP skandály a aférky

10.11.2020
Byl slavný před 40 lety. Což stačí na to, aby ho uživilo moderování a lyžovačku v Alpách měl zadáčo. VIP skandály a aférky

Autor: Archiv CKPC & Nev Dama

Popisek: Jan Antonín Duchoslav stihl Alpy tak tak

FOTO Kdo je mezi celebritami největší lyžař? Bezesporu je to Jan Antonín Duchoslav, známý dodnes coby Viki Cabadaj ze Sněženek a Machrů. Není se tedy čemu divit, že právě jeho si pozvala cestovní kancelář, aby zahájil sezónu na rakouském ledovci. A stihli to na úplně poslední chvíli, než Rakousko zavřelo kvůli covidu. V korutanském Mölltalu na jihovýchodě Rakouska dvě české cestovky pro své klienty již po patnácté uspořádaly ´opening zimní sezóny´, což obnáší přivézt nějaké ty celebrity, které to pak mají celé zdarma. Letos to byli právě Duchoslav, Jan Čenský, Pavel Nečas a David Suchařípa. Krátce po openingu se v Rakousku přijala nová omezení znemožňující provoz horských středisek, opatření by prý měla trvat do konce listopadu, jenže co je dnes s covidem jisté?

Začneme netradičně fotkou, ať máte ty vipky, co lyžují zdarma, pěkně pohromadě: Petr Kopal, Pavel Nečas, David Suchařípa, Jan Antonín Duchoslav, Jan Čenský. Foto CKPC & Nev Dama                                                                                                 

Hory jsou pro Duchoslava nutnost, jak sám řekl, a právě skvělé lyžařské schopnosti mu zajistily roli legendárního Vikyho Cabadaje ve filmu Sněženky a machři. Na hory jezdí i ze zdravotních důvodů. „Přínos hor je jednoznačný. Zaprvé je to zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Zadruhé je to pro milovníky hor a zimních sportů úžasný zážitek. Koukat na vrcholky zasněžených Alp a svištět dolů svahem je pro lyžaře terapie. Myslím si, že v současné době je potřeba nejen o zdraví fyzické, ale i o to psychické dobře pečovat,“ konstatuje Jan Antonín Duchoslav.

 

Kdo by neznal? Viki, čili Duchoslav a Václav Kopta jako krásný sedmnáctiletý kluci... Foto ČT

A ačkoliv vypadá, že se na horách narodil, vyrůstal v Praze. Zde také začal chodit na gymnázium, kde ho objevili pro film: „První asistent režiséra Jirka Ostrý u nás ve třídě na Gymnáziu Nad Štolou, kam jsem zrovna chodil, koukal po hezkých spolužačkách a u kluků si vybíral alespoň zajímavé obličeje. Takže mě přehlédl a nevybral si mě. Pak ale před třídou oznámil, že konkurz je ve čtvrtek od dvou hodin. Načež všichni začali křičet, že máme odpolední vyučování. A on nám slíbil omluvenky. To byl ten impulz. Šlo mi o tu omluvenku. Navíc to odpoledne byla matematika a deskriptiva,“ popsal, jak se k filmu dostal. To, že závodně lyžoval, mělo také svou váhu. 

Popularita mu přerostla přes hlavu

Film Sněženky a machři (1982) byl divácky megaúspěšný. Maminka Jana Duchoslava přitom nechtěla, aby její syn natáčel a další sled událostí jí dal za pravdu. Mladý herec se totiž vykašlal na gymnázium: „Rozptýlila mě hromada zájmů, které v podstatě mají i souvislosti s tím natáčením, protože jsem přišel najednou do úplně jinýho světa a vystřelenej na Mars a holky se po mně votáčely na ulici a tak dále. A přiznám se, že jsem to prostě nezvládl tíhu tý popularity a do toho v kombinaci s tou pubertou, prostě je to velmi nebezpečný.“ Zahrál si pak ještě v seriálu Třetí patro a na velmi dlouho se po něm slehla zem.

 

No tak Belmondo zrovna není... Foto Facebook

Brzo dostal povolávací rozkaz na vojnu, té se na pár měsíců vyhnul, protože šel dělat posunovače na dráhu. Nakonec narukoval až k hranicím s Ukrajinou, z vojny putoval rovnou do vězení, a to za šikanu. 1988 totiž musel do vězení, kam ho odsoudili pro šikanu. „Rozbil jsem hubu klukovi, který kvůli jednomu blbýmu opušťáku ukecal svýho kamaráda, aby podepsal vojnu. Obžalovali nás jedenáct a já jako jediný z jedenácti jsem dostal nepodmíněný trest – exemplárních deset měsíců,“ svěřil se. Nástup do vězení byl extrémně těžký, kvůli populární tváři si prý na něm někteří smlsli. Jaké bylo jeho překvapení, když ho po 19 dnech propustili, kvůli amnestii Gustáva Husáka.

 

Letos v létě, foto Facebook

Od vycpávek k divadlu

Po vojně se protloukal všelijak, prodával například dámské vycpávky: „Jeden bývalý spolužák přišel s tím, že na to má stroj, ale sám nemůže prodávat. Měl za sebou nějaký trest za útěk z republiky, kdy si postavil balón a chtěl v něm uletět, ale tak nějak to nevyšlo. Já jsem byl ale taky trestaný, takže to byl problém. Ale podařilo se to na základě tehdejšího zákona o domácí výrobě a prodeji na tržištích. Já se staral o obchodní stránku a spolužák o tu výrobní.“

 

Hraní poslední dobou moc nedá, spíše moderuje, soudě dle snímků z jeho FB

K hraní se mu nakonec podařilo vrátit, v divadle mu dal šanci Radek Brzobohatý ve svém Divadle (zde už nehraje, jednu roli má ale třeba v Divadle U Hasičů). Režisér Viktor Tauš také natočil pokračování Sněženek (2008), které sám Duchoslav rád nemá: „Samotný scénář není úplně šťastný, ale to snad ať posuzujou odborníci, tohle je můj osobní názor, protože mně to víc přijde jako slet zcela solitérních akcí, které navíc postrádají tu poetiku a ten humor, který byl v těch prvních Sněženkách,“ postěžoval si. V soukromí je rozvedený, má dva kluky s právničkou Klárou Stibůrkovou, o které říká, že ji má stále rád. Ještě nedávno ale randil s více než o dvacet let mladší dívkou.

 

Ještě jedna zimní, ze Sněženek a machrů po 25 letech, které bohužel velký ohlas neměly

Bára Jánová má doma básníka

Tak tohle se už dnes příliš nevidí. Herečka Bára Jánová, která vystřelila na hvězdnou dráhu díky seriálu Slunečná, se rozhodla podpořit svého přítele Vítězslava Bečku, jenž vydává knihu. A to básní, navíc knihu s vysvětlivkami, takže se snad konečně dozvíme, co chtěl básník říci... „Básně nám na začátku vztahu pomohly, abychom se s Vítkem sblížili. Protože když jsme spolu začínali chodit, tak Vítek byl zrovna v Indii a my jsme spolu komunikovali hlavně přes FaceTime a Messenger, přes ně jsme si psali své pocity a básničky. I to je jeden z důvodů, proč jsem se do něj zamilovala,“ prozrazuje okouzlení herečka, která ale i tak se sbírkou pomohla.

 

Básník je mileniál jak stehno, alespoň dle vzhledu. Foto FTV Prima 

„Já jsem měl sbírku napsanou už před necelým rokem, a potom jsme začali pracovat na grafice a ilustracích a vazbě, a vlastně jsem si vůbec neuvědomoval, kolik toho je ještě před námi. A s tím mi hodně pomáhala Barča, která určila, ve kterém pořadí básně po sobě půjdou, a ladila to celé dramaturgicky.“ Knihu Intelektulení si zatím není možné koupit, ale pár chce udělat už brzo sbírku na Hithitu a nabídnout ji široké veřejnosti. 

Halina křtila online

Halina Pawlowská ani v karanténě nezahálí a vydává další knihu s příznačným jménem Zážitky z karantény. Jde o fejetony a povídky právě z této doby, kdy trávila čas se svou rozvětvenou rodinou, a to dcerou, zetěm, vnukem, přítelem, tchýní, synem, sestřenicí a dvěma psy: „Myslím, že mně tolik stereotypy nevadí. Dávají mi nějaký pocit jistoty. Jsem ráda, když dny probíhají zhruba stejně. Chybělo mi to. Možná, že by mi to lezlo brzo na nervy, ale zatím ještě ne… Možná je to díky vnukovi, který dává mým dnům dynamiku, můj vnuk skáče po schodech jako stádo koní, řve jak tur, dupe jako buvol a piští jako obrovská myš. Když se spojí s naším půlročním štěnětem a honí se, je po stereotypu.“

 

Halina je pilná jak včelka Mája, ustavičně vydává jednu knihu za druhou

Křest knihy proběhl netradičně, online. Halina poprosila několik osobností, které její knihu pokřtily ve svém soukromí: „Oslovila jsem kamarády ze showbyznysu, které mám ráda, a kterých si vážím. Někdy jsem poprosila i jejich děti a taky jsem požádala o kmotrovství pár osobností, které sice znám a ony mě taky, i když nejsme nijak důvěrní. Spojují nás ale sociální sítě,“ vysvětlila Halina. 

Katarína Knechtová má nové album

„Svety považuji za svoje nejkomplexnější album. Pracovala jsem na něm průběžně. Když byl čas, když byla chuť a volné nahrávací studio. A to jsou pro mě ideální podmínky. Hlavně z toho důvodu, že jsem se mohla k písničkám vracet, mít zdravý odstup, nechat některé věci uzrát, pracovat v klidu bez časového stresu, a hlavně k vlastní spokojenosti,“ prozradila Katarína Knechtová, která je prý perfekcionistka, kolikrát skladbu nedodělá a prostě ji vyhodí, když se jí nezdá.

 

Katarína na nové album napsala hudbu a polovinu textů, kromě zpěvačky se na textech podílel Vlado Krausz, Martin ´Fefe´ Žúži z Hexu, Silvia Kaščáková, Michal Hrůza, a na bonusové skladbě ´Svoboda je pírko´ i Stanislav Štepka. Album je dostupné na digitálních platformách

 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace