Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„A ten váš syn půjde do pr*ele, rozumíte? Do p*dele!" řval Babiš na uzavřeném jednání na Faltýnka. Máme svědky, známe fakta

10.11.2020
„A ten váš syn půjde do pr*ele, rozumíte? Do p*dele! řval Babiš na uzavřeném jednání na Faltýnka. Máme svědky, známe fakta

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Faltýnek

EXKLUZIVNĚ, VIDEO Pouze informace serveru Krajské Listy.cz mohou odkrýt některé dosud neznámé skutečnosti týkající se politického zákulisí. Jako první se zaměříme na letní jednání nejvyššího předsednictva hnutí ANO. Konalo se na začátku léta, ve chvíli, kdy média začala informovat o brněnské kauze STOKA, kde jedním z aktérů mohl být i syn předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jiří Faltýnek. Premiér Babiš si poté, co získal další poznatky k uvedené kauze, na předsednictvu vzal slovo a spustil…

Pro úvod si představme hlavní aktéry příběhu kolem kauzy STOKA. Jde zejména o skupinu policistů, kteří rozplétají hustou síť korupčních vztahů v jihomoravské metropoli. Z ní vyčnívá jen několik málo jmen. Kromě bývalého místostarosty Brna-středu a hlavního obžalovaného v kauze Jiřího Švachuly byla řeč například o Jiřím Faltýnkovi, synovi předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO.

Napřed junior, až pak táta

To, že se rodina Faltýnkova pravidelně podílela na zájmových obchodech, věděl v politických kuloárech každý. Nezřídka do médií došly informace toho rázu, že podnikatelé se nejprve museli dohodnout právě s Faltýnkem juniorem, aby se posléze dostali k otci, k nejvyššímu činiteli ANO po Andreji Babišovi.

Jenže kde ty loňské sněhy jsou.

Aktuální situace, kdy je Jaroslav Faltýnek politicky téměř neviditelný, totiž není dílem náhody, ale vyostřením vztahů mezi ním a předsedou vládnoucího ANO.

´Blbá´ nálada v předsednictvu

Pro pochopení poměrů se vracíme na začátek léta, kdy se v plné sestavě konalo předsednictvo ANO. Jde o nejvyšší orgán, jehož usnášeníschopné závěry jsou zavazující nejen pro účastníky, ale především pro místní, oblastní a krajské organizace. Dodejme, že je jich celkem 355 a dohromady se pod jejími křídly nachází několik tisíc politiků. K těm až jindy.

Na zmíněném jednání ústředního orgánu ANO panovala podle našich zjištění špatná nálada už v úvodu.

„Bylo to nepříjemné. Jednak ten koronavirus, potom blížící se krajské volby, ale především Faltýnek junior i senior," prozradil naší redakci jeden z přímých účastníků rokování. „Nejprve se shrnula běžná agenda, každý dává požadavky, předem je daný program, takže se to ví. V reálu tam sedělo vedení, potom tam byli poradci, myslím, že i asistenti poslanců, to si již přesně nevybavuji," pokračuje pro server Krajské Listy.cz jeden ze zdrojů.

 

 

A od té doby...

„Co si ale vybavím, byl Babišův výbuch vzteku směrem k Jaroslavu Faltýnkovi. Okřikl ho opakovaně, několikrát, přede všemi. Rázem bylo po mobilech a každý trnul, co se bude dít. Bylo to v době, kdy mladý Faltýnek několik týdnů plnil stránky novin, což šéfovi hrozně vadilo. Na Faltýnka nakonec doslova zakřičel, že ten jeho mladej půjde do prdele, že půjde do prdele okamžitě, hned, navždy," dodal náš zdroj. „Pak bylo ticho a od té doby se Jaroslav Faltýnek prakticky přestal zapojovat do dění v ANO, to je také pravda," uzavřel náš zdroj.

Policisté, kteří vyšetřují korupční kauzu na Brně - středu, podezírají Jiřího Faltýnka, že bral provize ze zakázek firmy obviněného podnikatele Ivana Trunečky pro Teplárny Brno. Uvedl to v únoru jako první web Aktuálně.cz. Jiří Faltýnek podezření z korupce odmítl. Z hnutí ANO i přesto na začátku května odešel, respektive pozastavil členství.

To v půlce května potvrdilo předsednictvo hnutí ANO.

Tento orgán tvoří premiér Andrej Babiš, první místopředseda a předseda poslanců Jaroslav Faltýnek. Dalšími místopředsedy hnutí ANO jsou ministr životního prostředí Richard Brabec, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a Jaroslava Pokorná Jermanová. Členem předsednictva je také primátor Ostravy Tomáš Macura, Ladislav Okleštěk, Jana Mračková Vildumetzová, poslankyně Jana Pastuchová, Jan Volný, poslanec Roman Kubíček, Martin Kukla a také předseda pražského hnutí ANO Jan Říčař.

Vložil: Zdeněk Svoboda