Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hercem se stal kvůli Robinsonce. Šel z maléru do maléru, tak z něj za trest udělali zrádce. Tajnosti slavných

04.11.2020
Hercem se stal kvůli Robinsonce. Šel z maléru do maléru, tak z něj za trest udělali zrádce. Tajnosti slavných

Autor: FSB / Jaromír Komárek

Popisek: Ladislav Mrkvička v detektivce režiséra Václava Vorlíčka z roku 1972 Smrt si vybírá

FOTO Po herectví začal toužit díky první lásce, pak se měl stát krotitelem v cirkusu. Z DAMU ho odvedli v želízkách, na vojně mu hrozil flastr za dezerci. V životě si nadělal spoustu problémů, jako na houpačce se odehrávala jeho kariéra i soukromí.

Srdce diváků si získal skromným a nenápadným projevem a vyzkoušel si nejslavnější divadelní role. Jeho záběr před kamerou byl také obsáhlý – hrál v dramatech, komediích, pohádkách i detektivkách. Už počátkem šedesátých let si Ladislav Mrkvička vysloužil první velký politický škraloup, kvůli němuž skončil v mimopražském angažmá, vzápětí se ale ocitl v zorném poli tvůrců tzv. nové vlny. A pak už vršil jeden malér na druhý, profesní i v partnerských vztazích.

 

V divadelní hře slovenského dramatika Igora Rusnáka Lišky, dobrou noc – Divadlo Petra Bezruče Ostrava 1964

V divadelní hře slovenského dramatika Igora Rusnáka Lišky, dobrou noc – Divadlo Petra Bezruče Ostrava 1964; foto vis.idu.cz

Hercem kvůli Robinsonce

Narodil se 2. února 1939 v Praze, otec byl konstruktérem v Avii a matka kuchařkou. Poprvé se objevil ve filmu už na základní škole, v roce 1953, když s dalšími spolužáky ztvárnil partu prvorepublikových dětí z pražské periferie v dramatu režiséra Jiřího Sequense staršího Olověný chléb. Zájem o herectví u něj probudila během studia na střední škole láska, zamiloval se totiž do dívky, která se později stala herečkou, a kvůli ní začal hrát ochotnické divadlo. „Na gymnáziu jsem totiž chodil s dívkou, která se proslavila ve filmu Robinsonka. No, a jakmile se stala známou herečkou, tak mě opustila. Tak jsem se rozhodl, že se také stanu hercem, a až bude dolézat, ani ji nepozdravím,“ říkává velmi rád. Není těžké z obsazení filmu pochopit, že jeho velkou teenagerskou láskou byla Jaroslava Tvrzníková, představitelka hlavní postavy z filmu, který natočil v roce 1956 podle stejnojmenného dívčího románu Marie Majerové režisér Jaromír Pleskot.

 

Josef Gabčík alias rotmistr Vyskočil zvaný Zdeněk ve válečném dramatu Jiřího Sequense Atentát

Josef Gabčík alias rotmistr Vyskočil zvaný Zdeněk ve válečném dramatu Jiřího Sequense Atentát; foto Bonton Home Video

Měl být krotitelem v cirkusu

O své budoucnosti měl tudíž jasno a po maturitě se přihlásil na DAMU. Ani na druhý pokus ale nebyl přijat, a tak začal stejně jako otec pracovat v letňanské Avii. Pak byl ošetřovatelem v pražské Zoo a díky tomu dostal nabídku, která zní jako z filmu – stát se krotitelem v cirkusu Bush. Nakonec ji ale nepřijal, protože ho napotřetí konečně na DAMU přijali. Nakonec ale studium nedokončil, protože spadl do prvního opravdu velkého průšvihu. Osudovým se mu stal studentský majáles 1. května 1962. K organizátorům sice nepatřil, měl ale smůlu, protože ho kdosi vyfotil, jak sundává kladku na tramvaji, která se prodírala studentským průvodem na Mánesově mostě. „Já byl odborník, chodíval jsem na brigády jako průvodčí, pro mě nebyl problém kladku vysadit. Jinak na Petříně se nedělo nic zvláštního, radost, hejbalo se to tam, veselilo, vymýšlely se kraviny, studentské blbosti – a oni z toho udělali velkou protistátní záležitost,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro Lidové noviny.

 

Tristan ve válečné tragikomedii slovenského režiséra Štefana Uhera z roku 1966 Panna zázračnica

Tristan ve válečné tragikomedii slovenského režiséra Štefana Uhera z roku 1966 Panna zázračnica; foto SFÚ

Zatčen přímo na jevišti

Nezatkli ho hned, ale až 4. května, rovnou během generálky Thyla Ulenspiegla ve studentském divadle Disk. „Ani jsem se nestačil svléknout, odvedli mě pomalu s kordem v ruce,“ zavzpomínal. Následovalo okamžité vyloučení ze školy, dostudovat ho nenechali. Diplom mu byl udělen až při rehabilitacích v roce 1968. Tehdy ho ale nepřijal, a teprve když v roce 1998 začal učit na DAMU, vystavili mu duplikát. Okamžitě musel na dva roky na vojnu a ani ta se neobešla bez průšvihu. Sloužil v Piešťanech jako letecký mechanik a až tam se za ním vypravil režisér Jiří Sequens s producentem, aby ho pozvali na kamerové zkoušky na film o útoku na Heydricha v roce 1942 Atentát. „Já ty zkoušky udělal a Sequens si mě vybral nehledě na všechny škraloupy, ve kterých jsem se motal. Vytáhl mě ze strašné bryndy. A pak se mě zastal ještě jednou.“ Kamarádi ho pak dostali do Vojenského uměleckého souboru. „Jednou jsme s Jirkou Kodetem a muzikantem Petrem Růžičkou táhli v uniformách po barech Prahou a vůbec jsme nezaregistrovali, že je nějaká kubánská krize, kdy vojáci spali v nastartovaných tancích a piloti v nastartovaných letadlech. Až na nás v jednom baru přivolal přičinlivý číšník lítačku. Hrozil nám prokurátor, protože to chtěli klasifikovat jako dezerci.“

 

Se Slávkou Špánkovou v komedii Williama Shakespeara Kupec benátský – Divadlo S. K. Neumanna 1972

Se Slávkou Špánkovou v komedii Williama Shakespeara Kupec benátský – Divadlo S. K. Neumanna 1972; foto vis.idu.cz / Jaromír Svoboda

Z Libně letěl na hodinu

Druhý velký průšvih musel odčinit tím, že šel pracovat do Vítkovických železáren. „Tehdy mi pomohl ředitel Divadla Petra Bezruče v Ostravě Luděk Eliáš, který mě tak trochu ilegálně přijal do angažmá.“ V Ostravě se začal uplatňovat ve velkých rolích, v sezóně 1967 až 1968 hrál v Divadle Vítězného února v Hradci Králové a v roce 1968 nastoupil do Divadla S. K. Neumanna v pražské Libni, dnešním Divadle pod Palmovkou. I tam mu ale svobodomyslné politické postoje zkomplikovaly život a v roce 1974 ho vyhodili ‘na hodinu‘. Ředitel totiž uzavřel družbu se sovětskou posádkou v Milovicích a po představení inspicient oznámil, že se herci musí dostavit k přátelské besedě s publikem. A Mrkvička na celý sál oznámil: Pane řediteli, dávám hodinovou výpověď. Výpověď byla přijata.

 

Strážmistr Mirek Stejskal v kontroverzním seriálu Třicet případů majora Zemana

Strážmistr Mirek Stejskal v kontroverzním seriálu Třicet případů majora Zemana; foto ČT / Jaromír Komárek

Zrádcem za trest

V té době už natáčel Třicet případů majora Zemana a i tenkrát si zadělal na pořádný průšvih. Měli letět na ‘předváděčku‘ do Bílovic, jenže bylo špatné počasí. A tak čekali na letišti a šel jeden panák za druhým, pak se šlo od jednoho sklepa ke druhému… „Pak si toho už moc nepamatuju,“ přiznal. Prý začal nadávat estébákům do fašistů, a pak se na ně začal vrhat. „Ráno jsem se potkal se Sequensem ve sprše a ten mi jenom řekl: Ty si teď klekni a běž prosit. Já si nic nepamatoval, dostávalo se to ke mně po kouskách. Zachránil mě pan Ráž, který s nimi kvůli mně proseděl celou noc a navykládal jim, že jsem blázen, že mám záchvaty a že za to nemůžu.“ Díky němu pak v natáčení ještě chvíli pokračoval, ale za trest z něj udělali v epizodě z roku 1968 pravicového zrádce, a tím z projektu vypadl.

(Pokračování v pátek 6. listopadu)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace