Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dát si pusu na zámek nedokázal, i když šlo o život. Trefné vtípky si neodpustil ani na adresu okupantů. Tajnosti slavných

28.10.2020
Dát si pusu na zámek nedokázal, i když šlo o život. Trefné vtípky si neodpustil ani na adresu okupantů. Tajnosti slavných

Foto: archiv Ludmily Rumlerové

Popisek: Karel Hašler

AUDIO / VIDEO Kdyby za první republiky existovala anketa Český slavík, měl by doma vitrínu nacpanou zlatými soškami a sotva by ho někdo o prvenství připravil. Jenže to, za co ho celý národ zbožňoval, nakonec zaplatil životem.

Na rozdíl od řady současných hvězd populární hudby byl nejen zpěvák, ale také seriózní herec, kabaretiér, scenárista, skladatel i textař. A především autor více než tří stovek písniček, a sotva přišel s novou, téměř raketovou rychlostí okamžitě zlidověla. Textům Karla Hašlera totiž nechyběly nejen krásné melodie, ale ani břitký humor, jímž se strefoval do všech nešvarů. Nešetřil politiky a nešetřil pak ani nacistické okupanty. Jeho legendární Ta naše písnička česká držela během druhé světové války psychicky nad vodou tisíce vlastenců, trpících v pracovních a koncentračních táborech. Dráždil tím mocné, kteří se nezastavili před ničím. A nakonec mu to velmi krutě spočítali.

 

Česká písnička
(ve filmu Písničkář z roku 1932):

Táta o něj přerazil fajfku

Narodil se 31. října 1879 v pražské dělnické čtvrti Zlíchov, oba jeho rodiče pracovali v tamních sklárnách. Původně se na otcovo přání vyučil rukavičkářem, řemeslo ho ale nebavilo, a tak krátce po získání tovaryšského listu od něj zběhl. Nejprve vystupoval po pražských hostincích, což se mu rozlícený tatínek pokoušel zarazit. Traduje se, že když ho v jednom z nich načapal, zabraného do zpěvu kupletů, přerazil o něj fajfku a tajtrdlíkování mu zakázal. Jenže nezdárný syn stejně utekl a dal se ke kočovníkům. Zpočátku hrál v divadelních společnostech Choděry a Dobrovolného, v roce 1901 v Brně a o rok později v Lublani. Už v roce 1903 se stal členem souboru Národního divadla, současně ale účinkoval i v různých kabaretech a varieté, takže byl v roce 1906 propuštěn pro nekázeň, poté co zmeškal představení. Jeho další životní dráhu předurčilo osudové setkání s pianistou a hudebním skladatelem Rudolfem Frimlem, který se později proslavil ve Spojených státech jako autor řady operet. A nejen tím, že se zakoukal do jeho sestry Zdeny a po čase se s ní oženil.

 

Svoboda je svoboda:

Vše zavinil slavný švagr

Friml v Karlovi zažehl touhu po skládání vlastních písniček. Na veřejnosti s nimi údajně vystoupil poprvé v roce 1908 v restauraci U Slona v Sedlci u Prahy, která byla oblíbeným výletním místem Pražanů, obzvlášť poté co byla provedena regulace řeky Vltavy a hostinský Pivoňka nechal na vlastní náklady zbudovat přístaviště, aby u jeho Hotelu California mohly přistávat výletní parníky. Hašler měl okamžitě úspěch a jeho písničkaVečer za Strahovskou bránou se zpívá dodnes. Pak už chrlil jednu za druhou. Ty petřínské stráně, Když nad Prahou se večer uklání, Strahováček, U svatého Matěje, Staré zámecké schody...Ve svých písničkách totižtrefil lidový tón, který bavil i dojímal, a ke zpěvu dokázal hravě strhnout celý lokál.

 

Když padá v Praze první sníh:

Je libo Hašlerku?

Jeho písničky se zapsaly do všech událostí doby. Když chlapi rukovali za první světové války na frontu, zpívali si Když jsem mašíroval přes hranici, měl jsem bílý kvítek za čepicí... zpívával si ji i můj pradědeček, nejen když rukoval, ale ještě dlouhá léta poté. Hašler se zařadil mezi mistry kabaretu, jako byl Vlasta Burian či Ferenc Futurista. Časem opustil romantickou idylu zámeckých schodů a naučil se využívat kabaretní scénu k hudební kritice aktuálních událostí. Trefoval se do politiků, rádoby vlastenců či šmelinářů, ráno se něco semlelo a večer už o tom zpíval. Ve stejném duchu pokračoval i po vzniku republiky, bohatou inspiraci mu dodávalo soupeření politických stran o moc a první korupční skandály. Několik let vedl Havlovu Lucernu a založil v Praze velkou revue po vzoru pařížských. Úspěch měla ale jen krátkodobý. V té době se zrodila i nová cukrovinka a její autor František Lhotský vymyslel na tehdejší dobu přímo geniální marketingový tah. Přemluvil populárního Hašlera, aby jí propůjčil své jméno, a zrodily se tak nesmrtelné Hašlerky, na nichž si pochutnáváme dodnes.

 

Bílý kvíteček:

Příliš velký bohém

Dalším hnacím motorem se pro něj stal nástup zvukového filmu. Do této branže se vrhl doslova po hlavě jako hudební skladatel, scenárista, režisér i herec a úspěšně. Hned první český zvukový film Tonka Šibenice z roku 1930 byl uveden dvěma jeho písničkami, Hradčany krásné a Když v Praze padá první sníh. V roce 1932 si zahrál ve vlasteneckém dramatu režiséra Svatopluka Innemanna Písničkář, k němuž napsal společně s Přemyslem Pražským scénář, který je v podstatě jeho biografií. Samozřejmě v něm ztvárnil hlavní roli a mimo jiné právě z tohoto filmu pochází jeho nejznámější šlágr Ta naše písnička česká, který se za nacistické okupace stal druhou českou hymnou. V následujících letech vytvořil dalších zhruba dvacet filmových rolí. Úspěch a popularita s sebou ale přinesly i poněkud bohémský životní styl, což se nelíbilo jeho ženě Zdeně. Spory a hádky se kupily, manželé se prý často nemohli shodnout ani na výchově synů Karla a Gina (Zdeňka). Vztah se rozpadal a od poloviny třicátých let žili manželé odděleně.

 

My nejsme národ fašistů:

Hoši od gestapa…

Za protektorátu pokračoval dál u filmu, přítel František Spurný, pozdější úspěšný producent, ho ale přemluvil, aby spolu obnovili kabaretní zájezdy, a podporovali tak národního ducha. Hašler prostě nemohl odolat, aby se současně nevrátil i ke svému zvyku vyřizovat si svými parodiemi účty s aktuální politickou situací. A nacistické gestapo to nemohlo přeslechnout, zvlášť když jim například zpíval:
Hoši od gestapa, vy tu klidně spíte,
vy se odtud domů nikdy nevrátíte.
Nevrátíte vy se nikdy domů zpátky,
budou pro vás plakat otcové i matky.
Zůstanete tady jako bídné trety,
budou pro vás plakat Gertrudy i Gréty...
(text se dochoval díky Rudolfu Deylovi staršímu, který jej zaznamenal ve své vzpomínkové knížce – pozn. red.).
Problémy začaly při natáčení filmu Městečko na dlani, kde byl uměleckým poradcem. Často totiž mezi natáčením zpíval v hospodách aktualizované, protiněmecké verze svých známých písní. Poprvé byl zatčen v březnu 1941 v Ronově nad Doubravou, pak ho sice gestapo propustilo, podruhé si ale pro něj přišli 2. září 1941 na natáčení do Ládví u Prahy. Dodnes není jasné, kdo ho udal, dlouho se uvádělo, že nejspíš režisér projektu Václav Binovec. Ten to ale vždy rázně popíral.

 

Hoši od Zborova:

Na schodech smrti

Nejprve prošel drsnými výslechy v nechvalně proslulém sídle pražského gestapa v Petschkově paláci, pak věznicí v Drážďanech a v polovině října ho odvezli do koncentračního tábora v Mauthausenu. Zpočátku byl umístěn do punčochárny, později ho nacisté převeleli do kamenolomu, odkud vynášeli vězni půlmetrákové kvádry po takzvaných schodech smrti. V polovině listopadu ho podle svědků v táboře zbil a zkopal opilý příslušník SS, který mu způsobil otevřenou ránu na noze. Krátce nato se projevily první příznaky flegmóny, tedy těžkého bakteriálního zánětu. Navíc prý trpěl i úplavicí. Podle úředních záznamů zemřel 22. prosince 1941 na „všeobecnou otravu po flegmóně“. Podle jiné verze na něm nacisté vyzkoušeli nový způsob mučení, kterému říkali ledová socha. Osprchovali ho ledovou vodu, vyvlekli na mráz, svázali a nechali umrznout. Oficiální příčinou smrti byl pak zápal plic.

 

Staré topoly:

Syn, kterého se nedočkal

Svého třetího syna Thomase, který se narodil 16. listopadu 1941, už nikdy nepatřil. Jeho matkou byla paradoxně Němka Lotte Jurda. Potkali se v roce 1939 na oslavě jeho šedesátin, jí bylo tenkrát devětadvacet. A nezamilovat se do tak neodolatelného gentlemana a skvělého tanečníka, to prostě nešlo. O pár měsíců později se Hašler rozvedl a Lotte se přestěhovala do jeho vily na Smíchově. Požádal ji o ruku, Němci ale svatbu nepovolili, protože „byl příliš starý na to, aby měl děti”. Mezitím ale Lotte otěhotněla. Podle svědků se prohlašovala za Hašlerovu manželku, přestože oddáni nebyli, a tak po jeho smrti přišla o střechu nad hlavou. Přesto zůstala v Praze a po válce pracovala až do roku 1949 na holandské ambasádě. Pak ale byla obviněna ze špionáže a uprchnout se synem do Austrálie se jí podařilo doslova na poslední chvíli. Tam Thomas vyrůstal do šestnácti let, poté se přestěhovali do Baltimore v USA. O svém otci, legendárním písničkáři, se dozvěděl až z matčina posledního dopisu. Bylo mu tenkrát už šedesát let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská