Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak ministr Prymula šlápl do ho*na, které mu kdosi nastražil, aneb V české kotlině je stále veselo. 5x pondělí Pavla Přeučila

26.10.2020
Jak ministr Prymula šlápl do ho*na, které mu kdosi nastražil, aneb V české kotlině je stále veselo. 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: youtube.com

Popisek: Ministr zdravotnictví Roman Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula skončil po volném pádu na samém dně české politické scény. U nás i ve světě uznávaný odborník, epidemiolog a mikrobiolog, tedy člověk s nejvyšší odbornou kvalifikací pro boj s největším nepřítelem, s nímž se lidstvo setkalo v 21. století, se nechal nachytat na švestkách, a porušil tak všechno, co sám v boji s Covidem-19 prosazoval. Nemá cenu rozebírat, jaké důvody jej vedly k účasti na tajné schůzce v luxusní restauraci, či zda měl či neměl roušku v situaci, kdy to bylo jeho vlastním nařízením přikázáno. Podstatné je to, že spadl jako malý školáček do předem připravené pasti, kterou někdo pečlivě nachystal.

Ať už za jeho pozváním do uzavřené vyšehradské restaurace stál někdo z blízkého okolí premiéra Babiše, nebo kdosi mocný z opozice, je nesporné, že šlo o jediné: zdiskreditovat jej natolik, aby musel svoji funkci opustit. Je nad slunce jasnější, že jeho tvrdá opatření, ostatně v současné fázi druhé vlny epidemie zcela na místě, nešla pod nos spoustě lidí, a to jak z řad veřejnosti, tak opozice. Ta se jako jeden muž okamžitě sesypala na Prymulu a požadovala jeho okamžité odvolání. Navíc Prymula sebral premiéru Babišovi podstatnou část glorioly největšího bojovníka proti Covidu a stal se hlavní tváří celého boje.

Zásadní otázka: kdo dal Blesku tip a komu to prospělo?

V Blesku jsem pracoval hezkých pár let, a tak je mi jasné, že jeho reportéři nebyli na místě tajné schůzky jen náhodou, ale dostali zcela evidentně horký tip, který je k vyšehradské restauraci nasměroval. Noviny jako Blesk mají svých tipařů docela slušnou síť a v době, kdy jsem tam jako reportér pracoval, jsme je měli u policie, u hasičů a samozřejmě i v parlamentu či mezi politiky. Bez toho se bulvární noviny zkrátka neobejdou a je to stejné na celém světě. Podivné na celé situaci je ale i to, že Blesk vypustil svou bombu až v pátek, tedy až poté, co vstoupila v platnost zpřísněná opatření, přestože se vše odehrálo už ve středu. Vypadá to jako úmysl, který měl vyvolat ve veřejnosti dojem, že Prymula porušil i to, co ve středu ještě neplatilo. Nejčastější teorii, která je nyní všude prezentována, že odstraněním Prymuly pověřil Babiš svoji pravou ruku, Jaroslava Faltýnka, se mi nechce příliš věřit. I když je Faltýnek úlisný a protřelý politik, nějak mi to nesedí. Proč by si Babiš podřezával větev pod vlastníma nohama? Bylo přece předem jasné, že stín onoho přešlapu padne na celou vládu a samozřejmě i na jeho hlavu.

A nesedí mi ani argumentace, že Prymula začal Babišovi přerůstat přes hlavu. Právě naopak, z hlediska premiéra to bylo nejlepší řešení, přenést svoji odpovědnost na světově uznávaného odborníka, nechat na něm, aby se vypořádal s averzí části obyvatel k neustále přibývajícím omezením a přestat se ztrapňovat v televizních vystoupeních a na tiskovkách. Všechno, dokonce i katastrofální důsledky druhé vlny epidemie, tak padaly na Prymulovu hlavu. Všichni ale zapomněli, že právě on stál za úspěšným zvládnutím vlny první, na jejímž konci jsme stáli jako vítězové a světoví premianti.

 

Prymula Babiš

Roman Prymula a Andrej Babiš na tiskové konferenci; foto Hans Štembera

Pražské Sarajevo v modrém

Pečlivě nachystané 'Sarajevo' tedy profesora Prymulu zcela znemožnilo a teď stojíme před nemalým problémem, kdo další boj s covidovou epidemií z postu ministra zdravotnictví povede. Ať si říká kdo chce, co chce, osobně jsem toho názoru, že premiérovy kroky k odvolání Prymuly byly značně unáhlené. Uprostřed bitvy se zkrátka generál neodvolává, i když cestou na bojiště šlápl do ho*na, které mu navíc zcela evidentně někdo do cesty nastražil.

I když se na mne nyní sesype celá plejáda zcela obvyklých urážek a napadání, Prymula, jako správný voják, svou rezignaci striktně odmítl. Z boje se uprostřed bitvy zkrátka neutíká. Cením si i toho, že Prymula přijal pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce a téměř celou hodinu čelil jeho nepříjemným dotazům. Řešení má nyní v rukou prezident Zeman a ten by podle mého názoru udělal nejlépe, kdyby Prymulu podržel a Babišův návrh na jeho odvolání zamítl. Jak to tak ale vypadá, spíš to neudělá, protože tady jde také o jeho postavení. V každém případě by měl ale Roman Prymula zůstat alespoň v nějaké čelní funkci boje proti koronaviru, protože je s jeho zákeřností nejlépe obeznámen a má pro to nejlepší kvalifikaci. Tady nemají politické hry co dělat, tady jde o naše přežití.

Jak bojují vesnické hospody o život

Žiji na vesnici a mám možnost zblízka pozorovat boj místních hospod a restaurací o přežití. Celá oblast pohostinství je v troskách a patří v současné epidemii k nejpostiženějším odvětvím. V mém okolí je celá spousta vesnických hospod velmi slušné úrovně, často s vyhlášenou kuchyní, které nyní hledají cesty, jak se alespoň trochu udržet nad vodou. Výdejní okénka, která zavedly snad všechny, jsou jen malou náplastí na problémy, s nimiž se potýkají. Většina z nich proto najela nyní na systém, který se jim osvědčil už v první vlně, a obnovily rozvoz jídel zdarma do nejbližšího okolí. Některé to nabízejí v okruhu deseti kilometrů, jiné dokonce do dvaceti kilometrů, a rozvážejí hotová jídla jak do okolních firem, tak do domácností.

Sám už jejich služby delší dobu využívám a jen si říkám, kéž by se zapojilo více lidí. Přestože spousta lidí je nyní doma, ať už na home office, nebo z důvodů uzavření jejich firmy, každý nemá čas na nějaké velké vyváření pro celou rodinu. Mnozí se musí v důsledku uzavření škol starat o děti, absolvovat s nimi distanční výuku, a navíc při home office plnit i své pracovní povinnosti. I když se některým lidem zdá, že home office je takové to domácí pohodlíčko, opak je pravdou. Je to pro rodiny s dětmi dvojnásobná zátěž.

 

jídlo s sebou

Otevřená výdejní okénka a rozvoz po okolí, leckdy vlastními silami. Česká gastronomie bojuje o holé přežití; ilustrační foto Hans Štembera

Domácí pochoutky až pod nos

V okolí máme hospody s vyhlášenou domácí kuchyní, jako Hrusickou hospodu, tamní ladovskou hospodu U Sejků, úžasnou restauraci Na Marjánce na břehu Sázavy u Stříbrné Skalice, hospody v Jevanech, Zvánovicích, Mnichovicích či v Mukařově, a většina z nich právě systém rozvozu zdarma nabízí. Ceny přitom řada z nich srazila opravdu na minimum a občas se divím, jak se jim to vůbec vyplatí. Ale v každém případě to vítám a dopřávám si tu domácí svíčkovou, tu pečené husí stehno se zelím a nadýchanými knedlíky, do zlatova propečená žebra s medovým přelivem nebo divočinu, připravenou na různé způsoby. Nevím, jak dlouho to tyhle restaurace vydrží a zda jim to opravdu zajistí přežití, ale v každém případě se přimlouvám u všech strávníků, zkuste to také, a pomozte tak našim hospodám, abychom si v nich mohli po skončení epidemie znovu zasednout u dobrého jídla a napěněného džbánku piva.

Pražskou náplavku zaplavily davy lidí, magistrát dělá zatím mrtvého brouka

O uplynulém víkendu jsme mohli vidět masový útok Pražanů na tradiční trhy na vltavském nábřeží, kde se sešly tisíce lidí a Covid, necovid, tlačila se tam hlava na hlavě. Je pravdou, že většina návštěvníků trhů měla povinné roušky, ale o nějakých dvoumetrových odstupech nemohlo být ani řeči. Jasně, mnozí návštěvníci to brali jako pobyt na čerstvém vzduchu, protože měli pocit, že na náplavce, na rozdíl od supermarketů, budou na volném prostranství, kde bude možnost nějaké té nákazy nižší. Málokdo si ovšem uvědomil, že v takové tlačenici tělo na tělo se zkrátka nějakému tomu přenosu infekce zabránit nedá.

 

Farmářské trhy Náplavka

Na pražské náplavce prý byla minulou sobotu hlava na hlavě. Pokud je vyfotíte z nábřeží, může to tak vypadat, zblízka už záběry nepůsobí tak dramaticky; foto repro youtube.com

Je chvályhodné, že se malá skupinka pořadatelů snažila upozorňovat přítomné na jejich přestupky, zejména na nenošení roušek, ale srocování nakupujících už zabránit nedokázali. V úvahu nikdo nebral ani nařízení, že při shromažďování osob jich nesmí být na jednom místě více než sto. Farmářské trhy k Praze, ale i k dalším městům v republice bezesporu patří a měly by fungovat i v této době, poznamenané přísnými hygienickými opatřeními. Pro mnohé prodejce jsou jediným nebo hlavním zdrojem obživy a nabízejí mnohdy i řádově kvalitnější zboží, než běžné obchody. Jde ale o to, že absolutně selhává jejich organizace.

Pražský magistrát prý uvažuje v důsledku posledních zkušeností o jejich uzavření. To by byl sice ten nejjednodušší, ale hodně špatný krok, který by mnohé prodejce doslova zruinoval a Pražany by připravil o zdroj čerstvých, zdravých a chutných potravin. Magistrát by měl napřít veškeré své úsilí ve spolupráci s pořadateli trhů na radikální změnu v jejich organizaci, omezit počet jejich návštěvníků, kteří jsou přítomni v jednu chvíli, například oddělenými zónami, vpouštět zákazníky po skupinách v určitých počtech či zajistit větší přítomnost pořadatelů. Zákaz trhů by byl jen ukázkou bezradnosti pražských úředníků.

Primátor by měl být v první lajně a kopat především za své město

S Prahou souvisí i další téma, které mne zaujalo. Pražský primátor Zdeněk Hřib hrdě zvedl prapor boje proti Covidu a nastoupil jako dobrovolník do přetíženého zdravotnictví. Přestože je sice vzděláním lékař, nikdy své povolání v praxi nevykonával, a tak je základní otázkou, jak bude v boji proti epidemii jeho pomoc prospěšná. Především by si měl uvědomit, že je v současné situaci šéfem pražského krizového štábu, který se musí vypořádat se skutečností, že Praha je největším ohniskem nákazy v zemi. Tam je jeho místo a tomu by měl věnovat veškeré své síly. Silně pochybuji, že ve zdravotnickém zařízení, kde hodlá pomáhat, bude platnější než studenti medicíny posledních ročníků, kteří mají dnes možná více odborných vědomostí než on, který to během let své politické kariéry dávno zapomněl. Je to od něj přinejmenším nezodpovědnost, opustit řízení hlavního města v tak těžké době, kdy by měl napřít veškeré své síly koordinaci boje a realizaci všech ochranných opatření.

 

lHřib dobrovolník

Od doby studií pražského primátora už uplynulo čtrnáct let, lékařské profesi se nikdy nevěnoval. Jako dobrovolník tudíž bude v nemocnici určitě něco platný, nejspíš ale jenom jako pomocná síla. A pak že se intenzivnímu PR vlastní osoby věnuje pouze premiér Babiš; foto Facebook

Pan primátor se ohání tím, že bude město řídit na dálku, například prostřednictvím videokonferencí, ale zároveň tak potlačuje základní premisy Pirátů, za které byl zvolen, co se týká kumulace funkcí. Na dvou židlích se zkrátka sedět nedá. Buď by se měl naplno vrátit ke svému lékařskému povolání a vzdát se funkce primátora, nebo vykonávat práci, na kterou byl zvolen a byla mu v ní vyslovena důvěra. Jinak totiž jeho krok tak trochu připomíná divadelní vystoupení s jediným cílem, získat pár politických bodů.

Tak co, lide český, necháte se očkovat?

A na závěr jako obvykle jedna dobrá zpráva. Podle posledních studií funguje vakcína proti koronaviru, do které se vkládají nejen u nás ty největší naděje, správně a vytváří silnou imunitu. Vakcína je vyvíjena vědci oxfordského Jennerova institutu ve spolupráci s farmaceutickou firmou Astra Zeneca a podle odborníků je zde naděje, že by mohla být masově nasazena už počátkem příštího roku v lednu nebo v únoru. Čekají nás tedy nelehké, možná nejtěžší, dva tři poslední  měsíce tvrdých opatření a omezení našeho běžného života.

Jak nám zatím tvrdí naši vládnoucí politici, vakcína by měla být dostupná pro všechny zdarma a očkování proti Covidu nemá být povinné. To je určeno zejména všem konspirátorům, kteří stále argumentují nesmysly o povinném očkování, jehož prostřednictvím budeme všichni očipování, aby nás mohly jakési tajemné, nadnárodní společnosti ovládat. I to je jeden z důvodů, proč se stále více lidí vyslovuje k případnému očkování odmítavě.

 

očkování

Očkování; ilustrační foto pixabay.com

„Až dosud technologie nebyly schopné poskytnout tak jasné odpovědi, ale nyní víme, že vakcína dělá vše, co jsme čekali, a to je dobrá zpráva v našem boji s nemocí,“ říká David Matthews z Bristolské fakulty buněčné a molekulární medicíny, který výzkum účinnosti vedl. Vakcína je nyní ve třetí, poslední fázi klinických zkoušek.

Potěšitelné je i to, že vakcína není jediná, která dosahuje slibných výsledků. Na celé světě se jich vyvíjejí desítky a například v Číně a v Rusku už mají funkční vakcíny a začínají s masovým očkováním. Samozřejmě mnozí odborníci jsou k těmto až příliš rychle vyvinutým vakcínám skeptičtí, ale na druhé straně existuje celá plejáda odborníků světového věhlasu, kteří se k nim staví pozitivně a klidně by je začali aplikovat i jinde. V příštích měsících tedy uvidíme, pro kterou z vakcín se rozhodneme. Ono to podle posledních informací nezáleží až tak na naší vládě a odbornících, ale spíše na tom, pro kterou z vakcín se rozhodnou odborníci Evropské unie, která zvažuje jakési centrální nákupy pro všechny státy Unie. Musíme jen doufat, že se to dozvíme co nejdřív a že jako v mnoha případech nesehraje při výběru hlavní roli nějaká ta nejsilnější farmaceutická lobby.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil