Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauzou Prymula by se mohla táhnout čínská ´červená nit´. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.10.2020
Kauzou Prymula by se mohla táhnout čínská ´červená nit´. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Roman Prymula rezignovat nehodlá

Emoce trochu utichly a přišla kocovina. Ministr zdravotnictví Roman Prymula je na pokraji odvolání. S ním ovšem Babišovi musí pomoci prezident republiky, protože jedině on může odvolat ministra. Premiér země samotné odvolání může jen navrhnout a požádat prezidenta o součinnost. Ten se samozřejmě může vzedmout a odvolání nepodpořit. K čemuž částečně i došlo. Jsme tak dočasně v patové situaci. Alespoň do úterka, kdy si má Zeman prohlédnout navrhovaného nového ministra. Ovšem mezitím se v celé kauze začíná vinout možná čínská nit.

Jako zásadní můžeme brát v potaz prohlášení Romana Prymuly, který ve čtvrtek řekl, cituji: „Je téměř jisté, že ten virus přišel z laboratoře v Číně. Ne že by tam byl uměle vyroben, nicméně unikl, protože tam se běžně prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů, to znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa," uvedl Prymula, o čemž referoval server Novinky.cz.

Čínské PR

Čína usilovně pracuje na svém dobrém PR napříč zeměkoulí. V jejím zájmu tedy zřejmě je, aby žádný výše postavený politik jakéhokoliv státu netrousil na čínskou adresu informace, které by její PR poškodilo. Představte si, že by to, co řekl Prymula, začali říkat politici napříč planetou. Čína by byla, jemně řečeno, v loji. Mohly by přijít požadavky na náhradu škody, Čína by se dostala do kouta, z kterého už jde jen kousat a hryzat, ale dobrou PR reputaci z takové polohy stavět nejde. A všichni to tak nějak tušíme, o covidu se mluví jako o čínské chřipce a to podezření na to, že vir je z laboratoře, létá éterem od počátku epidemie.

A můžeme si položit otázku – skutečně by pro Čínu byl problém udělat Prymulovi výstavní kompro? Už jen s vědomím toho, že převážná většina českých médií v Babišovi vidí démona a chytí se každé nitky, která by jej mohla oslabit. Vlastně stačí jen postrčit kamínek a lavina se bude valit celou republikou. Ostatně, jak jsme i viděli. Ta lavina byla zdrcující.

Jsme EU

Jsme příliš malí na to, aby si nás Čína všímala? Jsme mimo její rozlišovací schopnosti, když počet obyvatelstva České republiky dosahuje malého provinčního města v Číně? Neřekl bych. Jsme hlavně součástí Evropské unie. Nejsme žádná zapomenutá zemička v Africe. A ten strach z toho, že v Evropské unii začne zaznívat z oficiálních míst – může za to Čína – musí být u asijské velmoci obrovský. Protože kdyby Čína začala figurovat na sankčních listech častěji než Rusko, zjistíme, že z čínského draka se pomalu stává jen čínská vypelichaná kočka. A Prymula řekl – může za to Čína.

Večeře?

Jak jde koukat na pracovní večeři Romana Prymuly? Je to až takový průšvih? Jistě, z morálního hlediska ano. Ministr má jít příkladem, je to kapitán na lodi covid-19. Ale jinak se toho vlastně zase tolik nestalo. Sněmovna je karanténa sama o sobě. V jejích útrobách jsou návštěvy zakázané, takže setkání Prymuly s Faltýnkem bylo velmi obtížné. Přeci jenom je nutné brát v potaz i to, že Jaroslav Faltýnek jako 1. místopředseda hnutí ANO musí za vládní stranu vyjednávat, dojednávat hlasující většinu, pinožit se za naplňováním programu a cesty vlády. Nesedí a nechytá lelky. A k tomu patří i úzká spolupráce s ministrem zdravotnictví, jehož ministerstvo je v tuto dobu klíčové. Je tedy problém, že se sešli mimo Sněmovnu k prodiskutování problémů?

Ale je tu jiná eventualita. Jak v tom figuruje Jaroslav Faltýnek? Je také obětí? Nebo součástí? To se můžeme jen dohadovat. Možná bude stačit do budoucna sledovat Faltýnkovy obchodní kontrakty. Třeba se mu brzy zvednou obraty z východu.

Ano, všechno to jsou jen dohady pochytané z náznaků. Ale i na nich jde stavět, i na nich jde vidět odraz reality, která se prokousává člověku do pozornosti. Je to skutečně tak jednoduché – Prymula šel na večeři, zaslouží odvolat? Po dni naplněném hysterií o tom pochybuju.

Apel

Kauza Prymulovy večeře je velká, ale přestávám věřit tomu, že se dotýká jen české politiky, ale že v tom jsou zájmy jiných a daleko větších. Ať tak, nebo tak, se samotným virem se pilně perme dál, naplňujme i přes ten vládní chaos opatření, abychom nemuseli sledovat kolabující nemocnice nebo lékaře a provolejme již mnohokrát provolané: Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím. Nenecháš-li, s gustem na tebe zase zapomeneme a vzpomeneme si, až nám zase bude ouvej. A ne, vděk nečekej, takoví my nejsme.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace