Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na vládě naprostý chaos! Prymula symbolem definitivní prohry české politiky. Zavíráme, poslední zhasne. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.10.2020
Na vládě naprostý chaos! Prymula symbolem definitivní prohry české politiky. Zavíráme, poslední zhasne. Komentář Štěpána Chába

Foto: FTV Prima

Popisek: Jeho hvězda zazářila jen chvilku, stačila jedna večeře a už padá k zemi

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl vyfocen na pozdní večeři v restauraci, která podle jeho vlastních vyhlášek měla být zavřená. Stejně jako všechny ostatní restaurace. Na večeři ministra pozval dle vlastních slov Jaroslav Faltýnek, 1. místopředseda Babišova hnutí ANO (bude líp).

Celá česká politika se touto jednou večeří otřásla až do základů. Naprostá ztráta důvěry, velmocenské manýry lidí ve vládě. Otevřou zítra všechny restaurace, protože vládní nařízení už není potřeba poslouchat? A kdo by se tomu a proč divil? Vždyť i ministr zdravotnictví má vlastní nařízení dokonale na háku. Měla snad potentáty navštívená restaurace výjimku z pravidel? A proč ji nedostala nádražka v Horní Dolní? Proč Franta z Horní Dolní nesmí na pivo, ale Faltýnek s Prymulou si pro dýchánek zařídí otevřenou restauraci na lusknutí prstů? To je arogance mocných, která se možná tolerovala při monarchii, ale teď?

Konspirace

Z dlouholetých zkušeností naší šéfredaktorky víme, že deník Blesk moc nedělá pátračky. Nesleduje pro články zajímavé osobnosti v ulicích a nečeká s paparazzim u ruky, jestli náhodou neuloví něco peprného - nemá na to lidi, většinou jezdí na udání. A otázka stojí jednoduchá – od koho přišel tip na fajn fotky, které mají potenciál zlikvidovat vládu a ministra zdravotnictví, kterému lidé jakž takž důvěřovali? Protože Prymula pro většinu obyvatel vzal skutečně otěže do rukou, vystupoval mírně, uvážlivě, ale pevně. A nechoval se jako hysterická barbína, kteroužto polohu nám často ukazoval premiér Babiš. Je to součást politického boje? Přišlo prostě kompro? A jak v tom figuruje Jaroslav Faltýnek, doposud pravá ruka Babiše? Anebo je kolem toho příliš hysterie a Prymula si prostě jen vyrazil do soukromých prostor na dlabanec, jak tvrdí? A je restaurace soukromý prostor, když je zavřená? A jak to, že si nemůže nikdo další skočit do soukromých prostor zavřené restaurace na dlabanec? Že by byl Prymula s Faltýnkem přeci jenom něco víc, než zbytek populace? Podobně jako Alena Schillerová při jarní karanténě, kdy chodila na vládu jednat nakadeřená očividně od profesionálního kadeřnického studia?

Jak z toho ven

Podle naší šéfredaktorky je jediná možnost v tom, aby se celá Sněmovna vzedmula a vyslovila hnutí ANO (bude líp) nedůvěru. Jenže kdo přijde po něm? A přežije nástup do prakticky rozloženého řízení státu? Protože ten, kdo by teď stanul v čele vlády, by mohl čekat pouze to, že mu Babišem nezvládnutý nástup koronaviru do půl roku zlomí vaz. O post premiéra by se nyní hlásil jen blázen. Jenže Česká republika potřebuje doslova válečného premiéra. Krizového šíbra, který mírným, ale pevným hlasem dá ten bordel do pořádku. Babiš to není, ten je zoufale slabý a neschopný. V dobrých letech, kterých měl Babiš k dispozici plných sedm, se vládne dobře. V krizi se ukáže státník a s Babišem u kormidla se jedno selhání řadí za druhým a bitý je stát, jeho obyvatelé. Nikoliv jen pověst hnutí ANO, o které lze říct všelicos, je ne to, že je dobrá. Celá kauza však nakonec bude mít jediného vítěze, a tím bude covid.

Jsme schopný národ

Klára Samková přišla s tezí, že by měl zaúřadovat prezident Miloš Zeman a nastolit úřednickou vládu složenou z odborníků, které i navrhla. Ale tady narážíme na skutečnost, že Miloš Zeman už je kvůli svému zdravotnímu stavu tak trochu mimo hru. Ztratil rozlišovací schopnosti, jak to tak mohu zpovzdálí pozorovat. Čekala by nás zase nějaká pěkná jezevčí msta, místo hodnotné úřednické vlády? A kdo si může být jistý, že by to tak nedopadlo? A chceme, aby nám vládu určil Mynář s Ovčáčkem? Ještě toho trochu. „Jsme schopný národ, jen nás vedou nemehla,“ zněl památný slogan Babišova hnutí na počátku jeho éry. Jejich slogan nyní platí mnohonásobně a bohužel i směr Hrad.

Ale zároveň z něho jde vycházet. Jsme schopný národ. Velmi schopný národ. Při jarní karanténě jsme to ukázali. A teď je jen na nás, abychom to zvládli za politiky a nenechali stát padnout do úplného bahna. Na nás stát stojí. Vláda je v chaosu, předvádí čirou anarchii zvůle a občas i zlovůle. My bychom měli stát pevně, chránit nemocnice před kolapsem tolerováním opatření, která uzamkla prakticky celou společnost, protože pokud i my začneme mít všechno na háku, vykoupeme se v tom bahně kompletně všichni. Nedělejme to. Držme stát pohromadě. Nic jiného nám ani nezbývá.

Vykřičníky v titulcích článků máme zakázané. Naše šéfredaktorka razí tezi, že vykřičník se smí použít jen v naprosto krajních případech. Například při vyhlášení války. Teď byl dle ní i mne čas přidat do titulku vykřičník.

 

Vložil: Štěpán Cháb