Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozšafný snílek i šílený psychopat. Skvosty končily v trezoru a největší zklamání mu připravila politika. Tajnosti slavných

23.10.2020
Rozšafný snílek i šílený psychopat. Skvosty končily v trezoru a největší zklamání mu připravila politika. Tajnosti slavných

Foto: FSB

Popisek: Rudolf Hrušínský starší v komedii Jiřího Menzela Slavnosti sněženek

VIDEO Největší uznání mu vynesly do nejmenšího detailu vypracované rozporné, vnitřně komplikované typy, zmítané velkými společenskými změnami. V jeho podání se běžné ztvárnění lidských charakterů měnila ve filozofickou studii. (Pokračování ze středy 21. října)

Žádná role pro něj nebyla moc složitá. Rudolf Hrušínský starší si postupně vypracoval vlastní, jedinečný a nezaměnitelný styl, pro nějž ho ženy milovaly a muži obdivovali. Třeba z jeho výkonu v hororové tragikomedii Juraje Herze z roku 1968 Spalovač mrtvol dodnes nepřestává mrazit v zádech. Dobře ho ale znají i nejmenší diváci z dlouhé řady pohádek, třeba jako nenažraného sládka Pandrholu nebo ze Tří veteránů.

 

Jeppe z Vršku:

V hlavní roli komedie norského dramatika Ludviga Holberga – Tylovo divadlo 1966

Šílený psychopat

V souboru Městských divadlech pražských, kde strávil padesátá léta, působil i režisér a herec Miroslav Macháček, který si ho odvedl v roce 1960 společně s Danou Medřickou do Národního divadla, jehož činohru tehdy vedl Otomar Krejča. A na televizní obrazovce si diváci užívali jeho umění ve velkém stylu, byly to doslova žně. Výkony, jimiž se navždy zapsal do historie naší kinematografie, se ale stali v roce 1968 jeho psychopat Karel Kopfrkingl zvaný Roman, šílený zaměstnanec krematoria, v groteskním dramatu Spalovač mrtvol, který natočil podle stejnojmenného románu Ladislava Fukse Juraj Herz, a rytíř Václav Rynda z Loučky v historickém podobenství Hynka Bočana Čest a sláva. Vzápětí ale odstartovala normalizace a filmy, v nichž předvedl excelentní výkony, skončily v trezoru.

 

Spalovač mrtvol:

Stopka na vrcholu

V roce 1968 totiž podepsal nejdůležitější dokument Pražského jara, manifest spisovatele Ludvíka Vaculíka „2000 slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“. Následoval trest, navíc v době, kdy byl jako herec na vrcholu. Téměř sedm let se nesměl objevit ‘z hlediska veřejného zájmu‘ ve filmu ani v televizi, jen minimum příležitostí dostával i v divadle. Současně přišel také vyhazov z DAMU, kde působil jako asistent, a veškeré zahraniční nabídky byly smeteny ze stolu. Přesto dával svůj zamítavý postoj najevo a nechtěl si s vládnoucím režimem zadat, takže se nějaký čas dokonce živil jako taxikář. Na indexu se na několik let ocitli i oba jeho synové, psychický nátlak ještě zhoršovaly anonymní telefonáty. Rudolf to nesl velmi těžce a byla to jeho milující manželka Eva, kdo statečně držel ze všech sil rodinu pohromadě. V té době Rudolf prodělal čtyři infarkty, než se v roce 1977 odhodlal podepsat ‘antichartu‘, jen aby se mohl vrátit k práci, kterou miloval. Stejně jako desítky dalších herců ho k tomu donutily okolnosti.

 

Pozor, vizita!:

Rozšafná moudrost

Na filmové plátno se vrátil společně se stejně zkoušeným režisérem Františkem Vláčilem v roce 1976 v dramatu Dým bramborové natě, natočeném na motivy románu Bohumila Říhy Doktor Meluzin. Díky perfektnímu zpracování ale ideologické vyznění knižní předlohy ustoupilo introspektivnímu ladění příběhu úspěšného, stárnoucího specialisty, který musí přehodnotit dosavadní život a přimknout se k přírodě a primárnímu, humanistickému aspektu své profese. Hlubokou lidskostí, rozšafnou životní moudrostí a vitalitou i dojemným bláznovstvím se vyznačovala i řada rázovitých figurek lidumilů a glosátorů, kterými umocnil vyznění řady oblíbených komedií Jiřího Menzela (Postřižiny), Oldřicha Lipského (Adéla ještě nevečeřela) či Karla Kachyni (Pozor, vizita!), a před kameru se v roce 1979 vrátil i jeho populární major Kalaš (Diagnóza smrti).

 

Postřižiny:

Životní zklamání

Opět naplno spolupracoval s televizí a rozhlasem, významná byla i jeho práce v dabingu a recitátorské umění. V roce 1988 se konečně dočkal i udělení titulu Národní umělec. Vystupoval v pražské Viole a exceloval v Národním divadle. V listopadu 1989 stál s Václavem Havlem na balkonu Melantrichu na pražském Václavském náměstí, vzápětí byl zvolen poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum. V politice ale dlouho nevydržel. Po dvou letech odešel z Občanského fóra, velice zklamaný tím, kam se republika dál ubírá. Neustálé půtky a nevraživost mezi poslanci nepřímo zhoršovaly jeho vážné problémy se srdcem. V roce 1991 stihl ještě natočit s Janem Svěrákem Obecnou školu, v níž si zahrál ředitele, a o rok později s režisérem Pavlem Hášou televizní inscenaci Noc rozhodnutí, v níž ztvárnil protektorátního prezidenta Emila Háchu. Na natáčení ho ale tenkrát vozili z nemocnice, kam se ihned po skončení práce vracel. Pátý infarkt už se mu stal osudným. Rudolf Hrušínský starší zemřel 13. dubna 1994.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace