Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podle našich alfasamců kdo neřve, je slabý, říká exministr. A moje žena ve dvě ráno… V televizi i zazpíval, lépe než lecjaký profík

28.10.2020
Podle našich alfasamců kdo neřve, je slabý, říká exministr. A moje žena ve dvě ráno… V televizi i zazpíval, lépe než lecjaký profík

Autor: FTV Prima (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vojtěch Adam u Krause - zamyšlený, lehce posmutnělý, ale ´zdobný´

Ano, co u bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Krause zazpíval? Hit Paula Anky a Sinatrovu slavnou My Way, kde stojí: „Čelil jsem všemu a hrdě stál. A dělal to po svém.“ Zpíval moc pěkně, očividně se od svého mladistvého angažmá v SuperStar zlepšil a zmužněl mu hlas. Navíc se dal konečně ostříhat, takže by se dalo i říci, že mu odchod z vrcholné exekutivní funkce prospěl. Nyní už je bývalý ministr zdravotnictví, dle mínění většiny, Babišův otloukánek, jemuž se přezdívalo Ken, Adam Vojtěch již jen řadový poslanec ANO. Do své Show si ho, jak již bylo řečeno, pozval i Jan Kraus.

Zde Vojtěch prozradil, že dlouhé večery strávené na ministerstvu nesvědčily jeho manželství. „Každý den, když jsem přišel domů v jedenáct, ve dvanáct, tak mi manželka říkala: Kdy už se na to vykašleš?“ řekl. S politikou chce po dokončení mandátu skončit. A na závěr Krausovi i publiku zazpíval, posuďte sami.

Kraus začal Vojtěchovou rezignací a ptal se, jestli toho měl ministr dost, nebo jaký byl podle něj důvod jeho rezignace. „Už jsem toho měl dost, byly to skoro tři roky,“ řekl bývalý ministr a Kraus dodal, že ministerský post chytl Vojtěch v „blbé době“. Exministr poznamenal, že v první vlně koronaviru byly názory ještě celkem homogenní, až nyní se každý vyjadřuje jinak. Kraus dodal, že Česko je speciální země, kde všichni rozumějí všemu, takže se všichni vyškolili na první várce a teď už je na covid odborník každý. „Do toho tady máme ty nezávislý, co nechtěj nosit roušky, ti říkaj, že je nikdo nebude buzerovat. Předtím to z toho strachu bylo takové jednotné, teď už to tak není,“ řekl a s Vojtěchem se shodli, že boj proti covidu se už omrzel, sociální sítě už neplní fotografie s rouškami.

 

Vojtěch Adam zaníceně vysvětluje...

Politiku balí, i když…

Politické prostředí tomu dle Krause také moc nepomohlo. „Taky se to proměnilo, na začátku, mám pocit, měli všichni taky stejné názory, pak se řeklo, rouška – symbol nesvobody, náhubek demokracie a podobně,“ mínil Vojtěch a dodal, že nečekal takovou sílu, s jakou se do něj politici naváželi, a i to bylo faktorem pro jeho odchod. Jeho odchod prý ale mohl být i horší, nakonec při něm panovala i pozitivní atmosféra. Nyní se rozhodl, že dokončí svůj poslanecký mandát a pak nejspíš odejde z politiky úplně. „Není to úplně prostředí, které bych považoval za sebe kultivující, ale na druhou stranu člověk by nikdy neměl říkat nikdy,“ okomentoval své rozhodnutí.

Zpěv je pořád můj koníček

O počátku pandemie covidu řekl: „Pořád jsme se radili se všemi experty, i o víkendech. Ze začátku, na přelomu února a března, jsme toho moc nevěděli, jen jsme viděli, co se dělo v Číně, což bylo daleko, tak nás to ještě tolik nevzrušovalo, ale pak přišla Itálie, kde byly přeplněné nemocnice… ale o nemoci samotné jsme toho moc nevěděli, ani to, jak se šíří, a tak jsme trochu improvizovali.“ Postupně se podle jeho slov začaly informace, které se čerpaly především ze zahraničí, precizovat. „Tehdy mi ale přišly názory homogennější než dnes, kdy říká každý úplně něco jiného,“ poznamenává bývalý šéf rezortu zdravotnictví, kterému po jeho odstoupení někteří novináři pohrdlivě připomínali jeho účast v pěvecké soutěží před patnácti lety. „Já jsem se tomu nikdy nechtěl věnovat profesionálně, zpěv je stále můj koníček,“ říká Adam Vojtěch s tím, že nevidí důvod, proč by se za to měl stydět.

 

Vojtěch Adam se (mírně) usmívá

Žena to těžce snášela

Ani doma mu funkce neprospívala. „Někdy jsem se vracel fakt ve dvě, ve tři ráno. Vstával jsem v pět,“ uvedl bývalý ministr a Kraus se ptal, proč se vůbec vracel domů. „Aby mi manželka dala večeři. Přišel jsem ve dvě ráno, ona mi uvařila, pak jsem spal...“ vysvětlil Vojtěch. Jeho žena to těžko snášela hlavně ke konci jeho působení na ministerstvu. „Každý den, když jsem přišel domů v jedenáct, ve dvanáct, tak říkala: Kdy už se na to vykašleš?“ prozradil Krausovi.

Jste takovej decentní, komentoval Kraus

Pokud jde o úspěchy, Vojtěch jmenoval elektronický recept a lékový záznam. „To je velmi důležité, protože doposud, než jsme to spustili, tak vy jste šel k pěti lékařům a ti lékaři navzájem nevěděli, jaké léky ten pacient bere a teď díky tomu to ví, takže nepředepíšou něco, co by pacientovi mohlo uškodit,“ jmenoval bývalý ministr, co se podařilo během jeho mandátu. I na Vojtěchovu povahu došlo, bývalý ministr uvedl, že se vždy snažil najít konsenzus a není konfliktní, což mu někteří vyčítali. „Vlastnost je to dobrá, ale v Česku takoví ti alfasamci si to berou, že jste slabej nebo nejste rváč. Že jste takovej decentní, to jsem si říkal já,“ zhodnotil Kraus, a ještě o Vojtěchovi řekl, že je „takovej trochu cudnej, ale zdobnej“.

 

Adam Vojtěch, který se narodil 2. října 1986 v Českých Budějovicích, je politik a právník, bývalý zpěvák a hudební skladatel, od prosince 2017 do září 2020 ministr zdravotnictví ČR v první a poté i druhé Babišově vládě, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2016 člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, nestraník za hnutí ANO 2011.

Odmala se věnoval hudbě, koncertoval v dětských pěveckých sborech a vystupoval v dětských muzikálech, natočil a vydal vlastní album. V roce 2005 se účastnil také soutěže SuperStar, kde dostal přezdívku Ken, přičemž vypadl v semifinále. 

V letech 2006 až 2012 vystudoval právo na Právnické fakultě Uk a získal titul Mgr. Na stejné univerzitě absolvoval i mediální studia na Fakultě sociálních věd. V letech 2012 až 2018 byl členem ODS. V roce 2014 členství pozastavil, v červnu 2018 mu bylo členství stranou zrušeno pro spolupráci s KSČM v rámci připravované druhé Babišovy vlády. Ve volbách v roce 2017 byl zvolen jako nestraník za hnutí ANO 2011 poslancem v Jihočeském kraji, a to ze třetího místa kandidátky. Od ukončení vysoké školy pracoval pro Andreje Babiše.

Adam Vojtěch žije v obci Včelná na Českobudějovicku. V říjnu 2019 se oženil. Vzal si svou dlouholetou partnerku Olgu, která je povoláním učitelka. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace