Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolaps nemocnic v režii vlády. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.10.2020
Kolaps nemocnic v režii vlády. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: „Nakouknu za roh, jestli se neblíží někdo, kdo mi chce rozbít hubu, a pak rychle pryč,“ tak by mohla znít slova našeho premiéra Andreje Babiše

Ředitel Thomayerovy nemocnice v Praze Zdeněk Beneš řekl Novinkám, že nemocnice musí pečovat o pacienty, kteří potřebují péči sociální, nikoliv zdravotní. „Máme tu mnoho starších pacientů z různých sociálních domovů, kteří jsou stále ještě pozitivní, ale jinak už jsou vyléčeni a nemají žádné příznaky,“ řekl Beneš. A nám hrozí kolaps nemocnic? Nejde jinak, než položit základní otázku – co vláda ty čtyři měsíce do druhé vlny dělala? Chystala bojový plán s polní nemocnicí v Letňanech a hrála si na Afghánistán? To za celou dobu skutečně nevznikl záložní plán, který by právě s něčím takovým počítal?

Protože když vezmeme informace o polní nemocnici a o uzdravených pacientech, kteří zabírají místa v nemocnicích, protože se nemají kam vrátit, můžeme zkonstatovat, že ministryně Maláčová měla (mimo záznam, samozřejmě) v lecčems pravdu. Skutečně je na vládě debil. A ne jeden. Není to náhodou, že jsem tak smělý, to nejzákladnější selhání, které mohla vláda předvést? Měla data a údaje z celého světa. Měla údaje a data z italského scénáře. A místo příprav a perfektně koordinované péče o pacienty, kteří potřebují hospitalizaci (zdravotní i sociální) jsme svědky polní nemocnice. Cože? Kde to žijeme?

Jednáme, až když je průšvih

Opravdu stačí ono často skloňované 3R (ruce, roušky, rozestupy)? Jasně, v řadách veřejnosti. Ale na vládě? Tam by snad měli pracovat se sofistikovanějšími myšlenkami. Spravují zemi, nestačí dělat jen mediální výstupy ponořený po krk v septiku. Čtyři měsíce času a výsledek nulový. Nemocnice se plní pacienty, kteří jen nemají kam se vrátit. Výborně jste to na vládě zvládli. Opravdu, potlesk, ovace vestoje.

Prázdné hotely

Máme tu hotely. Prázdné hotely. Sice jejich podnikání není nařízením vlády pozastavené, jejich pozice je ovšem katastrofální. Turismus utichl, hotely nesmí nabízet wellness služby, konference, zážitkové služby. A tak jsou z nich noclehárny, o které nikdo nejeví moc zájem. „V Praze čekáme, že až sedmdesát procent podniků zavře. Nemyslím si, že by skončily úplně, ale jejich provozovatelé budou nuceni přerušit provoz a propustit zaměstnance,“ řekl pro iDnes prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Hoteliéři nabídli vládě 1400 pokojů právě pro pacienty, kteří se nemohou vrátit kvůli pozitivitě na covid test do domovů důchodců. A vláda? Nic. Neozvala se. Asi má moc práce s přepravou a vztyčováním polní nemocnice.

Ale hoteliéři nespí. Řeší svou prachbídnou pozici, jak mohou. A tak vznikl první covid hotel bez zájmu vlády. „Napadlo nás to, když nás oslovovali známí, kteří říkali, že jsou pozitivně testovaní, chtějí se na čas odstěhovat, aby nenakazili rodinu, ale nemají kam. Řekli jsme si, že když jsou některé naše hotely úplně prázdné, tak proč je tak nevyužít a nepomoci. Zároveň si tím můžeme alespoň trochu zlepšit i naše tržby, které jsou nyní zoufalé,“ popsal pro iDnes vznik prvního pražského covid hotelu jednatel společnosti Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda. Jak to u nich funguje?

Bojujeme za Prahu místo Kábulu v Letňanech

Objednáte se, přijedete a místo recepce vás čeká obrazovka, přes kterou se s recepčním domluvíte. Pak jen odchod na pokoj. Pobyt si samozřejmě hradí host sám. A jak by to mohlo fungovat, kdyby se o věc starala vláda? Plynulý převoz vyléčených, ale stále s pozitivním covid testem, na pokoj v hotelu, který by hradila pojišťovna (stejně platí jim platí nemocniční hotel). Pomohlo by se hotelům, pomohlo by se nemocnicím, pomohlo by se všem. My ovšem s velkým mediálním pokrytím budeme chystat polní nemocnici (když nemůžeme bojovat za Prahu u Kábulu, budeme za ni bojovat alespoň z Letňan). Jděte do kelu, debilové (teď už to mohu napsat, řekla to jedna z ministryň).

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace