Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Korona ekonomicky likviduje Evropu a v EU řeší klima. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.10.2020
Korona ekonomicky likviduje Evropu a v EU řeší klima. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Solární panely, naše budoucnost

Najeli jsme s koronou na krizový rozpočet i scénář? Ani náhodou. Při skutečné krizi bychom slyšeli o stopkách na různé zbytné programy. Ale nic není slyšet. Obrovský dluh vytvořený všemi členskými zeměmi Evropské unie během jarního uzavírání ekonomiky, který dosáhl na tři čtvrtiny bilionu euro a který, to je podstatné, je společným dluhem, jde z větší části nikoliv na dopady zavírání společnosti před koronou, ale na zelený úděl. Nepůjčili jsme si na zmírňování dopadů korony a karantén, ale na to, abychom mohli snížit o 0.0001 % emise. A to pod heslem boje proti dopadům korony.

Pěkně to vyjádřil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který na Facebooku oslavil skutečnost, že Evropský parlament v těchto dnech schválil rezoluci zavazující nás k 60% snížení uhlíku unikajícího z naší společnosti: „Starý těžký průmysl zastarává den za dnem víc a víc, uhelná elektřina už není konkurenceschopná. Je třeba konečně modernizovat celý průmysl. Nemůžeme se zaseknout ve věku páry, uhlí a znečištění.' V Evropském parlamentu jsme schválili návrh na přísnější omezení emisí skleníkových plynů - EU MUSÍ zredukovat do roku 2030 zplodiny o 60 procent proti hodnotám z roku 1990. Jen připomínám, že většina českých europoslanců však šedesátiprocentní hranici nepodpořila. Můžete si udělat obrázek o tom, jak berou klimatickou nouzi vážně. Důležitou součástí usnesení je, že všichni evropští aktéři musí přestat přímo i nepřímo finančně dotovat fosilní průmysl!“ Zelené pirátské maso i s nádivkou slova ‘musí‘.

Eurobolševici

Nejsou na to prachy, nejsou na to zdroje, nejsou na to technologie. Je tu jen zelená ideologie. Byli jsme varovaní odkazem našich solárních baronů, kterým nešlo o ekologii, o planetu, ale bezbolestný přísun peněz. Velkého množství peněz. Můžeme poukázat na Alenu Vitáskovou, kterou solární mafie potahovala po soudech dlouhé roky, ničila jí život a přesto u soudu Vitásková nakonec získala jeden osvobozující rozsudek za druhým. A to nám ji média vykreslovala téměř jako klon Adolfa Hitlera. Jen se postavila proti novodobé solární šlechtě. To se přeci nedělá. Evropská unie v menším. Ovšem tam už ta na ideologii postavená mafie vysloveně vládne. Nevládne?

Letošní rok dostali lidé a jejich živnosti po celé Evropské unii finančně neskutečně přes držku. Neskutečně. A co Evropská unie? Vydluží si pod záminkou protikoronavirových opatření 500 miliard euro na zavádění ekologických opatření, která lidem a jejich živnostem nasadí ještě větší kříž. Zadluží je na třicet let dopředu a vyhláškami je donutí zbavovat se spolehlivého zdroje energií a nahrazovat je nespolehlivými. To vše doprovázané masivním korona zadlužováním jednotlivých států, a tedy zatěžováním peněženek všech jejich obyvatel. To je ekonomická sebevražda. V ani jedné ze jmenovaný procedur není pozitivní přínos a naděje pro člověka ani pro stát.

Přeháním to s pojmem ‘eurobolševici‘? Jednalo se o snížení emisí o 40 %, o 50 %, o 55 %, eurobolševici chtějí desetiletku ovšem splnit na 120 % a tak se emise budou snižovat o 60 %. Pěkné je u Mikuláše Peksy to slovo ‘musí‘. EU musí, členské státy musí. Bude muset být elektřina na příděl? Dvě tři hodiny denně, aby si lidé stihli uvařit? Protože za chvíli nás čeká zima, slunce svítit moc nebude, v noci bude překvapivě tma, ani ten vítr neutáhne všechny domácnosti a průmysl, protože, mrcha, fouká jen občas. Co s tím? Naženeme nezaměstnané, kterých budou po koroně houfy, točit kolem, aby bylo trochu elektřiny? Nebo najedeme na biomasu a spálíme si lesy?

Ošidnost obnovitelných zdrojů

Ono se to moc pěkně poslouchá – postavíme si solární panely, větrníky, a bude elektřiny dost – jenže ono nebude. Příroda je totiž nevyzpytatelná. Nejde spočítat. Nejde na jejím základě dělat pevná rozhodnutí, dlouhodobý plán, nejde na ní vystavět jistotu. Protože prostě neposlouchá soudruhy z Evropského parlamentu ani Evropské komise. Nefouká vítr, když oni chtějí. Nesvítí sluníčko, když oni chtějí. Dělá si, co ona chce. Je nespolehlivá. Tak sobecky nespolehlivá.

EU se postará

Jedna příznivkyně Peksy pod statusem napsala: „Tak snad se tu budeme snažit konečně. Jsme v tom společně. EU pomáhala do teď. Pomůže nám to tady nastartovat.“ Pod to Peksa přičinil: „Ano, souhlasím!“ Ale jak? Kde na to vezmeme? Zadlužíme se? V Evropské unii, kde začínáme být s úspěchem neúnosně předlužení? S přebytkem mezi tou sběří jede jen Německo, zbytek jde čím dál hlouběji do mínusu. Čemuž korona zrovna dvakrát neprospěla. Jih je permanentně před krachem. Do jejich klubu se už před koronou srdnatě a snad i solidárně začala přidávat se svým předlužením Francie. To to všechno zaplatí Němci? To by od nich bylo moc hezké, ale ani oni na něco takového nemají. A tak si natiskeneme peníze? Jasně, s ní inflaci, kterou donekonečna centrální banky maskovat nedokážou. Prostě začne být život v EU moc drahý. Neúnosně drahý. A jeho kvalita začne nutně a zákonitě upadat.

Konkurenceschopnost?

Okolní svět stále ještě jede na bázi konkurenceschopnosti. My sice za vysokou cenu ušetříme jednu kilotunu emisí, ale zbytek světa nás bude mít dokonale na háku. Příští století patří Africe. To tam se pod taktovkou ČÍny rozjede ekonomický boom. Tamní státy porostou, jejich průmysl bude bobtnat, a s tím i jejich emise. Tam, kde my ušetříme jednu tunu, oni dalších deset přidají. A není se jim co divit, budou se také chtít vyšvihnout k blahobytu. Bude jim to někdo vyčítat?

Problém je v energetice?

Skutečně je problém v energetice, ve znečištění, v emisích? Není ten problém někde ale úplně jinde? Nevzniká nám spíše v Africe a Asii? Populace Afriky se za posledních 60 let bez mála zečtyřnásobila. V roce 2050 má být podle odhadů osminásobná, v roce 2100 pak sedmnáctinásobná. Populace Evropy klesá. Je problém skutečně u nás a v naší energetice a dopravě? Nerýsuje se nám někde ale úplně jinde? Jenže ten řešit neumíme. A tak budeme předstírat, že není, a zvát přebytky z Afriky k nám, abychom Afriku udělali i z Evropy.

Pravá tvář korony

Tohle začíná být pravá tvář korony. Ne nedostatek lůžek, vlna se totiž přelije, opláčeme své nemnohé mrtvé, ale zelený fanatismus zůstane. Jak napsal Peksa – EU MUSÍ – potažmo členské státy EU MUSÍ, potažmo MY MUSÍME. A že to unie zaplatí? A z čeho? Kde bere peníze? Ona žádné vlastní peníze nemá. Má jen ty, které sebere lidem. Není žádné – EU zaplatí – je jen – my zaplatíme. Vyhodili vás z práce? Snížili vám výplatu? Nevěšte hlavu, solární panely budou i v jeskyních. To by vás mělo povznést na duchu i na těle.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace