Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zatímco Hanka velí, Štefan je zvyklý poslouchat. Přesto není jisté, kdo bude mít navrch tentokrát

18.10.2020
Zatímco Hanka velí, Štefan je zvyklý poslouchat. Přesto není jisté, kdo bude mít navrch tentokrát

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku)

Popisek: Hana Zagorová a Štefan Margita v Show Jana Krause

AUDIO Zpívající manželé Hana Zagorová a Štefan Margita představili v Show Jana Krause svoji zbrusu novou specialitu. Poprvé v životě totiž nazpívali společné album, nazvané Konečně společně. Oficiálně ji chtěli představit publiku během turné, z nichž ale vinou pandemie koronaviru sešlo. Naplánovaný je prozatím pouze jeden koncert v O2 Aréně.

„Devatenáctého května, ale co bude?“ povzdychl si Štefan, Hanka si ale pochvalovala, že deska přišla včas. „Mělo být turné, které nedáme dohromady. Dáme dohromady jen O2 Arénu. Ta deska, kterou jsme si vymysleli, nám přišla strašně vhod. V té době, kdy jsme seděli doma a všechny koncerty byly zrušené, jsme se moc těšili, že se můžeme učit.“ I když jsou spolu už téměř třicet let, překvapivě je jejich prvním společným projektem. „Nechtěla se mnou zpívat,“ vysvětlil Štefan se smíchem.

 Zagorová Margita

Turné prozatím zhatil koronavirus, a tak Hanka se Štefanem dopřáli televizním divákům alespoň malou ochutnávku

Nemíchat hrušky a jablka

Společnému projektu dřív nefandila ani Hana. „Myslím, že se nemají míchat dohromady jablka a hrušky. Pak si myslím, že Zagorová manželka je lepší než Zagorová zpěvačka. Manželku strašně baví, že Štefan vše zařizuje, od letenek až po to, když se něco porouchá v domácnosti a já můžu stát opřená o rameno a to je super. Ale najednou přijde koncert a já řeknu, to bude tak a tak a teď tahle písnička… Nevím, jestli mu to nebude vadit,“ prozradila. Že je Hanka slavnější, to ale Štefanovi vrásky na čele rozhodně nepřidělává. „Přišel jsem do čínských potravin, kde ležel Číňan na pultě. Pak se probudil a řekl, aha Zagor. Ještěže neřekl, magor,“ smál se. Jeho způsob práce je prý zcela odlišný. „My jsme zvyklí, že nám režisér řekne, co máme dělat. Popáci na to nejsou zvyklí, oni si udělají svůj program. Hanka Zagorová si dělá na jevišti, co chce. Ona řekne, tohle budeme zpívat. Tohle budeme hrát a je to. Když přijdu k režisérovi a řeknu, tohle budeme hrát, tak to nejde. Nesmíte ho urazit, proto jsem se naučil, když se mi něco nelíbí, mu říct, já se v tom necítím.“

 

 

Hana Zagorová se stala devětkrát zlatou slavicí, úspěšnější byla jen Lucie Bílá. Vystudovala herectví na brněnské JAMU, pak na sebe upozornila v populární pěvecké soutěži Hledáme nové talenty. Pod křídly kapelníka Karla Vágnera začala v 70. letech vystupovat s Michalem Prokopem, kterého v roce 1975 vystřídal Petr Rezek, poté Vágner dodal jejím vystoupením drive chlapeckým doprovodným duem Hložek – Kotvald. Koncem 80. let podepsala Několik vět, takže dostala zákaz, naštěstí jenom na několik měsíců. Jejím prvním manželem byl baletní mistr Vlastimil Harapes, podruhé se provdala v roce 1992 za Štefana Margitu.

 

Zpívání ve výtahu

Pokud chce svou ženu k něčemu dotlačit, musí prý být opatrný. „Musíte se naučit důležitou věc. Když něco chcete strašně důležitého říci a chcete něco od ní, tak nesmíte na věc šíleně tlačit. Musíte nenápadně a ona sama k tomu dojde,“ prozradil. Hanka má ale zase jinou metodu. „Chválit, chválit. Oba jsme ve znamení lva a tohle znamení to bytostně potřebuje,“ vysvětlila s tím, že kritizovat se ale vzájemně dokážou. „Kdo už by vám měl říct pravdu, než nejbližší člověk,“ konstatovala Hanka. „On si takhle zpívá v baráku, ale ještě nikdo nepřišel. Je to třeba překvapení ve výtahu, když najednou má Štefan pocit, že by se tam mohl rozezpívat, a já s tím nepočítám. Proti mně se rozcvičuje daleko déle. Já před každým koncertem skoro hodinu a půl zpívám. Je to takový rituál, který praktikuju celý život. Možná proto jsou moje hlasivky v takovém stavu, v jakém jsou, je to dobrý systém,“ pochvalovala si a Štefan dodal: „Každý má jinou techniku zpívání.“

 

Konečně společně:

Prostě chtěl Zagorku

Svou ženu poslouchal už jako malý kluk. „Chodil na moje koncerty a ještě neměl občanku,“ smála se Hanka a Štefan vysvětlil: „My jsme měli v Košicích to štěstí, že táta dělal Mezinárodní maraton míru. Do sportovní haly jsme se dostali dříve než publikum. Já vím, že Hanka vždycky zkoušela a řekla Karlu Vágnerovi po první písničce, já dál zkoušet nebudu. Pak jsme tam hodinu seděli a čekali. Teď se musím statečně přiznat, že první polovinu zpíval Petr Rezek a my jsme čekali a řvali jsme: Zagorka! A pak přišla Zagorka. V Košicích přišla v takových černých kožených kalhotách. To bylo něco!“ zavzpomínal. Každý z populárních manželů se nicméně drží své parkety a rozhodně by druhému nelezl do zelí, navíc Hanku prý opera ani neláká. „Já bych to neuměla,“ dodala skromně.

 

Štefan Margita je slovenský tenor. Nejprve vystudoval fotografii, poté nastoupil na konzervatoř v Košicích. V minulosti již působil na scénách nejslavnějších operních domů například v milánské La Scale, londýnské Covent Garden či v newyorské Metropolitní opeře. Od roku 1998 je na volné noze a mimo jiné se v zastoupení jedné švýcarské agentury už dvě desetiletí specializuje na repertoár slovanských skladatelů, především Leoše Janáčka, a opery Richarda Wagnera.  Jeho životní rolí se stal bůh ohně Loge ve Wagnerově opeře Zlato Rýna.

Vložil: Michaela Špačková