Nešvejkujte proti vlastnímu imunitnímu systému. Dodržujte opatření, noste roušky. Účtovat budeme už brzy. Komentář Štěpána Chába
komentář
16.10.2020
Foto: Pixabay
Popisek: Covid-19; ilustrační foto
Jsme kousek od kolapsu systému. Jakmile začne kolabovat zdravotní systém, začnou se na něj nabalovat i další a další odvětví. Podle čísel a apelů ministerstva zdravotnictví jsme na tom skutečně špatně, na počet obyvatel jsme překonali i italský scénář, na který jsme s vyvalenýma očima zírali na jaře. Teď je zbytečné hledat, kdo a proč selhal, ale přečkat krizovou situaci. Z řízené ekonomické krize se budeme vyhrabávat mnohem lépe, než z neřízeného kolapsu společnosti.
Je to jednoduché, ať jste odpůrci nebo zastánci vládních opatření, ať si o covidu myslíte, že je to chřipečka nebo novodobý mor, prostě na tři týdny naskočte na meditační režim. Lidé se s covidem skutečně dostávají do nemocnic a těm hrozí skutečný kolaps. Naplňováním protiepidemických opatření nebudete projevovat sympatie vládě, projevíte je svému lékaři, který na vás bude mít sílu, až jej budete potřebovat.
Dá se jít i dál
Ještě jsme nedošli k těm nejpřísnějším opatřením. Ani vzdáleně. V Paříži je zákaz nočního vycházení, Izrael si prochází velmi tvrdou verzí karantény. Abychom se k jejich opatřením nepropracovali, abychom se nepropracovali k totálnímu uzamčení společnosti, musíme plnit jen to málo, co nám důrazně doporučuje vláda a k čemu nás všechny vyzývají lékaři napříč obory. Chovejme se zodpovědně, nevyhledávejme společnost, držme odstupy, nosme ty zatracené roušky, snažme se držet doma. Na jaře jsme se všichni lekli a zalezli. A zastavili nástup. V létě jsme se otřepali a vrátili se k našemu oblíbenému švejkování. Jenže teď neševjkujeme proti vrchnosti, ale sami proti sobě. A to je, uznejte, trochu hloupé.
Kolaps nemocnic
V tuto chvíli se hraje o stabilitu našich nemocnic. Drtivá většina z pozitivně otestovaných si covid odstoná jako běžnou chřipku, ti z ohrožené skupiny mohou skončit v nemocnici. Mohou mít vážný průběh. A pokud se jich do nemocnic začne valit příliš velké množství, začnou nemocnice kolabovat. Nedostatek personálu, nedostatek pomůcek, nedostatek lůžek. To nechceme zažít. Právě proti nemocnicím teď švejkujeme. Hloupost, neřekli byste? Stačí jen další tři týdny dodržovat opatření, zavřít se doma a být s rodinou, kouknout na pár filmů, přečíst knižní resty, přemýšlet. Nic, co by komukoliv z nás bralo byť jen špetku svobody. Jasně, pokud na to začneme koukat jako na totalitní choutky vlády, uvidíme to tam, najdeme to tam. Ale co takhle na to koukat jako na prostou solidaritu? Chuť pomoci, podat pomocnou ruku?
Důvod k panice? To nechť si každý pořeší sám. Novinky odvedly hezkou práci
Pro skeptiky
Soňa Peková z laboratoře Tilia v rozhovoru pro Reflex znovu zopakovala, že vir je vyrobený člověkem, že jeho síla slábne, že do Vánoc bude pryč. I já tomu chci věřit a jsem jejím slovům nakloněný. Vidím za covidem i ohromné ekonomické a politické zájmy, které by u pandemie neměly co dělat. Celé mi to smrdí jako továrna na syrečky. I já se řadím srdnatě (možná hloupě, možná ne) ke skeptikům. Přesto si dovolím postavit se za apel všech těch lékařů, kteří s panikou v očích sledují nárůst nikoliv čísel, ale konkrétních pacientů, kteří jim hrozí zbourat nemocnice a došel jsem k závěru, že proti těmto lékařům skutečně švejkovat nechci.
Až se naplní slova Soni Pekové, bude čas na účtování. A to účtování bude důkladné a nenechá kámen na kameni, protože zásah covidu do běhu celé lidské populace už dalece předčil i důsledky druhé světové války na Evropu. Teď jen, prosím, přestaňme švejkovat proti lékařům. Je to jako švejkovat proti vlastnímu imunitnímu systému. To je přece kravina. Dočtěte si knižní resty, nešvejkujte. A vydržte to, prosím, opravdu se mi nechce do obhajoby izraelské verze karantény. Tam už by mi docházela slova i argumenty.
Vložil: Štěpán Cháb