Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro balet byla moc ‘statná‘ a jako Spurná by to daleko nedotáhla. S dobrým nápadem nakonec přišel Werich. Tajnosti slavných

12.10.2020
Pro balet byla moc ‘statná‘ a jako Spurná by to daleko nedotáhla. S dobrým nápadem nakonec přišel Werich. Tajnosti slavných

Foto: yvettasimonova.wz.cz

Popisek: Yvetta Simonová

AUDIO/VIDEO Elegantní dáma zřejmě podepsala smlouvu s ďáblem, už dlouhá desetiletí totiž vypadá stejně. Svými hity neprovokovala, byly nadčasové, jemné a láskyplné, díky čemuž se usadila na naší populární scéně na dlouhá desetiletí. V soukromí ale za to tvrdě platila – vdala se totiž za publikum.

Skromná, laskavá, pracovitá, důkladná, vždy dobře naladěná, nekonfliktní, kolegy napříč žánry oblíbená… Ať se zeptáte kohokoli, sotva přijde s komentářem, který by nevyzněl v její prospěch. Její sametový hlas, úsměv a hlavně písničky, které jdou jakoby mimo trendy, si pamatuje už několik generací. Yvetta Simonová se stala živoucí legendou české populární hudby a zásluhu na tom mají nejen krása jejího hlasu a dobrá pěvecká technika, ale také kvalita skladatelů a textařů, kteří pro ni tvořili.

 

Já jsem zamilovaná:

Na špičkách se neunesla

Narodila se 4. listopadu 1928 v Českém Brodě jako Yvetta Roubalová a křestní jméno dostala díky maminčině náklonnosti k aristokracii, žijící na nedalekém zámku Bylany. Harmonické dětství, naplněné láskou, prožívala v areálu pražské podolské nemocnice, v níž její tatínek získal zaměstnání i služební byt, a bylo prý plné hudby. „Jsem z muzikantské rodiny. Dědeček Šedivý byl sice známý vídeňský mistr štukatér, ale k tomu založil kapelu, učil na housle a všechny jeho děti zpívaly,“ prozradila. Tóny klavíru a skladeb Edvarda Griega, linoucí se ze sousedního bytu, v ní brzy probudily touhu po vlastním klavíru, což se jí v devíti letech splnilo. Nejprve chtěla být tanečnicí, pak učitelkou klavíru a operní zpěvačkou. „Maminka mě brala často do Národního divadla a poctivě odseděla i moje hodiny baletu, znala kroky a zkoušela mě z nich jako z násobilky. Dokud jsem stála u tyče, šlo to, ale jak přišly špičky a měla jsem přecupitat sál, bolely mě strašně palce. Učitelka říkala: Dívenka je šikovná, ale je moc statná. Prostě jsem se při své výšce neunesla,“ zavzpomínala.

 

Dříve než na lukách rozkvete kvítí:

Tatínek trval na pořádné práci

První velké zklamání prožívala velmi silně a byla prý velmi smutná, učitelka ji ale utěšila tím, že by mohla zpívat. A tak začala chodit na zpěv na konzervatoř. „Jenže pak konzervatoř zavřeli a já to doháněla v soukromí.“ V seznamu jejích učitelů najdeme tak zvučná jména, jako je Marie Friedlová, Jan Hilbert Vávra, Robert Rosner či Fernando Carpi. Tatínek si ale přál, aby měla řádné občanské povolání, a tak vystudovala obchodní akademii v pražském Karlíně. Své první veřejné vystoupení absolvovala v českobrodském kostele, kde zpívala píseň Edvarda Griega Tys láska má a slavnou skladbu Ave Maria Franze Schuberta. Po studiích a otcově tragické smrti na sklonku války odjela s maminkou v roce 1945 do Bratislavy, kde se jí podařilo získat na Malé scéně bratislavského Národního divadla od režiséra Štefana Munka první hereckou příležitost – roli Agafji ve zhudebněné Gogolově Ženitbě.

 

Má máma tuší:

Pseudonym pro ni vymyslel Werich

Ve slovenské metropoli se také seznámila s budoucím manželem Františkem Spurným, prvotřídním manažerem, navazujícím na rodinné tradice, a ředitelem pražské Lucerny, kterému v roce 1949 porodila syna Tomáše. Zhruba po roce se s ním vrátila do Prahy, kde nejprve krátce vystupovala s orchestrem Jiřího Procházky, poté sedm let s orchestrem Zdeňka Bartáka a od roku 1960 s legendárním Karlem Vlachem. Pak Karel Vlach a Vladimír Dvořák dostali geniální nápad, který slavil úspěchy dlouhá léta – vytvořit pěveckou dvojici z Yvetty a Milana Chladila. Legendární Jan Werich to ale suše okomentoval, že s příjmením Spurná žádnou díru do světa populární hudby neudělá, a nabídl jí celou řadu možností s použitím iniciál Y.S., protože monogram musel být kvůli manželovi zachován. Zpěvačce i jejím nejbližším spolupracovníkům se nejvíc zalíbila Simonová.

 

Jenka Letkiss:

Swing a opereta – úspěch zaručen

Nápad byl nakonec mimořádně úspěšný, bývalý swingař Chladil a Simonová s operetní průpravou vytvořili jeden z nejstabilnějších pěveckých párů v historii naší populární hudby. Od té doby Yvetta nevěděla, kam dřív skočit. Vystupovala s orchestrem, stále častěji ale také přicházely nabídky z pražských hudebních divadel v Karlíně a Nuslích. Její popularita i pracovní nasazení neustále stoupaly, takže jí pro rodinu zbývalo jenom minimum času. O syna Tomáše tudíž pečovaly po většinu dětství a dospívání babičky a spokojený nebyl ani manžel, který prý velmi žárlil, a nakonec se manželství rozpadlo. Podruhé se vdala za hudebního skladatele a autora mnoha populárních písniček Jaromíra Vomáčku, který pro ni napsal mimo jiné i nestárnoucí hity Dříve než na louce rozkvete voňavé kvítí, Já jsem zamilovaná či Zhasněte lampiony. Nápor koncertních šňůr a úspěchu dua Simonová-Chladil ale nakonec neustál ani on.

(Pokračování ve středu 14. října)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace