Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ozvěny volebních síní: úspěch pražské půjčovny aut a na startu nadále jen vyhrožující fialovci. Fejeton Jiřího Macků

11.10.2020
Ozvěny volebních síní: úspěch pražské půjčovny aut a na startu nadále jen vyhrožující fialovci. Fejeton Jiřího Macků

Foto: Hans Štembera

Popisek: Těm, kteří se v předvolebních kampaních bili nejvíc v prsa, zbyly jen oči pro pláč. A nezachránil je ani zbrusu nový 'koronavirový' systém, okopírovaný z fast foodů.

Proběhly senátní a krajské volby a dopadly tak, jak dopadly a v demokratickém prostředí dopadnout měly: vítězstvím těch, kteří získali nejvíc hlasů. Největší pozornost připoutal střed republiky: V Praze 1 ze sněmovny do senátu několik desítek metrů pohodlně driftující jedna českomoravsko-vysočinská náplava, zatímco hlavní město obklopující Středočeský kraj sledující s napětím, zda se tamní hejtmanka alespoň na poslední chvíli zachytí nějakého stébla.

Souboj obou dam měl navíc zajímavý podtext: zatímco v prvním případu se zapůjčování sněmovního služebního vozu rodinnému příslušníku (synovi) nepočítá, ve druhém totéž v případu služebního hejtmanského vozu rodinnému příslušníku (manželovi) dopadlo citelně na misku volebních vah. A nabuzení investigativci nikde…

Ambiciózní Mirka uvízla fest mezi dvěma rovnými půlkami

Když má někdo spoustu vysezených zkušeností, je třeba je prodat. Ne snad v kase nějaké přízemní venkovské samoobsluhy či za pultem maloměstského knihkupectví, leč přímo v nejvyšších sférách, kde se děje pro naše českomoravské lidstvo to nejzásadnější, a coby léty vysezený taky nejlíp placený. Právě proto paní Němcová, vyzrálá politička z Českomoravské vysočiny, po generálce ve sněmovně zatoužila po místečku v podhůří Pražského hradu, když přímo až tam dosud nemožno. Její kandidatura vzrušila všechny (tedy všechny: přesněji pár tisícovek), a to zvláště ty, jichž se vůbec netýkala.

Parlamentní listy i tentokrát, těsně před volbami, sáhly po svých osvědčených hojně navštěvovaných anketách tentokrát s otázkou „Chcete Miroslavu Němcovou v senátu?“ Začátky byly nevalné, v pátek 2. října, v první den voleb, chtělo v 11:30 hod. kandidátku posezu v bývalé konírně z 9746 účastníků ankety vidět pouhých 5 %, což popravdě řečeno není mnoho. Přesně šest hodin poté, kdy už volební místnosti zaznamenaly čilejší hemžení orouškovaných, se účast v anketě zvedla na 12 574, leč procenta zůstala. Vydržela pak nejen do konce prvního dne (13 951), ale i do závěrečné sobotní hodiny (19 626).   

 

Anketa

Finální výsledek ankety na webu ParlamentníListy.cz

Pět procent, pro Miroslavu Němcovou tedy pouhých 980 občanskodemokraticky smýšlejících účastníků ankety. Přitom 18 600 tisíc proti, zatímco podle oficiálních volebních výsledků prvního kola 15 593 pro. Sympatie suma sumárum mínus tři tisíce, jenže, ať se to komu líbí nebo ne, vše na základě svobodných voleb, tedy demokracie. Ale přesto se jedna primitivní nejistota vkrádá: Kdo tady vlastně rozděluje národ? Jenom ten, kdo ve Vladislavském sále sedí, nebo ten, kdo jím – na protest proti onomu sedícímu – demonstrativně rázuje? Přízeň a odmítání rozdělené zhruba na polovinu, a aspirantka na senát přitom zaklesnutá někde uprostřed…

Přišel čas vyrazit z bloků a jenom neagitovat

Sebevědomí je důležitá věc i pro sportovce, bez něho nelze vítězit. ODS vyráží do finální fáze ještě jeden rok trvajícího boje o Babišův trůn a získání totální nadvlády v ´Zemích Koruny české´ se slogany přímo z tartanové dráhy. Ten hlavní vyhrožuje ´Odstartujeme změnu!´, k čemuž nutně patří zvídavá otázka, proč už do toho nepráskli dávno. Že by kvůli hrozbě zpackaného startu, natož opakovaného, znamenajícího vyloučení? Podslogan (menším písmem, zřejmě méně důležitý) zase slibuje ´Postavíme Česko na nohy!´ Praxe ovšem doporučuje postup opačný: ještě před startem se nejprve postavit na nohy, jinak to prostě nefunguje. A kdo chce i vítězit, nechť si připomene postesknutí jistého Emila Zátopka, jehož úspěch vždy doprovázela tvář zkroucená bolestí a vyčerpáním: „Nebylo mi dáno vítězit a usmívat se zároveň.“ Pane prof. Fialo, to jenom připomínka na okraj vašich samolibých sebejistých až vítězoslavných úsměvů, už roky na pokračování bez efektu, tedy bez očekávané klíčivosti, rozsévaných po našem politickém úhoru.

 

Fiala kampaň

Předseda ODS Petr Fiala na startu předvolební kampaně; foto Facebook

Piráti se nikdy s ničím příliš nepárali. Ani s tím češtinem

„Mám radost, že jsme tak pokořili další metu politiky, a že naše politika, kterou děláme ve sněmovně, můžeme skrze ty kraje propojit. Propojení i s evropskou politikou je něco, co piráti umí,“ zaznělo povolebně radostně z úst Ivana Bartoše.

Nuže, vážený p. vrchní piráte, to, že někoho nevolím, ještě neznamená, že ho se zájmem nesleduji. V souvislosti s citovaným výronem uspokojení bych vás však chtěl upozornit, že jste český občan a český politik, nepocházíte odněkud z Karibiku, tak se naučte a mluvte česky, zasloužíme si to. Tedy aby vám rozuměla nejen česká osádka vašeho škuneru (pokud už ovšem poněkud nehnědne posilami právě ze zámořských končin na základě osvědčeného propojení s evropskou migrační politikou) a aby to ani vám média neotloukala o ústa. Což především znamená nepoužívat germanismy. Máte-li s tím češtinem před očima českých voličů nějaké problémy, pokuste se pokořit i jeho taje. Aby nakonec ´skrze neboli durch´ společné vyjadřovací nedostatky nedošlo za rok ke vzniku předvolební politické koalice dvou lídrů Ba-Ba. Český volič se nyní jistě dovtípí, a poté by si třeba i oddechl…

Politologové, prognostici a tipéři: palec dolů

Bylo to mnohým jasné už dávno předem: Babiš i v té záplavě nepřejících hlasů má tak dlouhý prsty, že si kolem nich snadno omotá všechny kobliháře zvláště ve svých výsadních středočeských pevnostech, výsledky voleb jsou předem jasný. Především na krajském úřadu, kde za něj kopala jeho jediná hejtmanka, poté pochopitelně tam, kde žije (Průhonice u Prahy), a rozhodně též u uren ve stínu Čapího hnízda (Olbramovice u Benešova). A připojme třeba i Mnichovice u Prahy, odkud v minulém volebním období vyšel do sněmovního života další Babiš, křestním Miloš a povoláním podnikatel, majitel tamního autosalonu.

No, nic z toho. Ukázalo se, že politickou scénu není snadné přebabišovat a hlavy voličů zmanipulovat, jednodušší je tipovat ženský tenis. Ani ten jediný hejtmanský post, navzdory odborníkům, ANO neudrželo; možná by pí. Jermanová dopadla líp, kdyby některá svá rozhodnutí podepisovala pro jistotu jenom pod krycím jménem Pokorná… Z postu ji vyšoupli voliči STAN, což jejím straníkům učinili i v případu Olbramovic, zatímco průhonické volby ovládla ODS. A Mnichovice? Zase STAN, jehož kandidátka, tamní starostka Petra Pecková, převezme středočeské hejtmanství právě od Jaroslavy Pokorné Jermanové. Inu život někdy fakt tropí podivuhodnosti…

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace