Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pohádková beuronská architektura. To je důvod, proč jít letos na Designblok. Některé expozice jsou, jako vždy, trochu na hlavu, ale to místo, to je výjimečné

08.10.2020
Pohádková beuronská architektura. To je důvod, proč jít letos na Designblok. Některé expozice jsou, jako vždy, trochu na hlavu, ale to místo, to je výjimečné

Autor: Designblok (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Klášter sv. Gabriela aneb Gabriel Loci, kde se Designblok právě odehrává

FOTOGALERIE Po několika letech, kdy se pražský Designblok konal na Výstavišti (což bylo vcelku nudné, pokud tedy nejste zapálený designový šílenec, jehož baví i naprosté bizarnosti - povětšinou z různých odpadů, hurá, všichni jsme eko, které se v hlavách leckdy začínajících designérů urodí), se, díky velkému Manitouovi, vrací ke konceptu zajímavého místa konání, kam se jinak nedostanete. A tentokráte jsou to hlavně historické prostory kláštera sv. Gabriela, proslavené po celé Evropě unikátní, tak zvanou beuronskou školou. Nejde jen o architekturu, ale i fantastické interiéry; prostě, tohle se musí vidět.

Do všeho nám ovšem strká prsty epidemie. „Kulturní a společenské akce jsme do jara považovali takřka za samozřejmost. Covid bohužel všechno změnil. Každý jsme rád za jakoukoliv možnost navštívit výstavu, kino či divadlo. Takovou příležitostí je i Mezinárodní festival moderní designu Designblok, nad kterým jsem jako starostka Prahy 5 s radostí přijala záštitu. Těší mne, že pořadatelé Designbloku zvolili pro letošní ročník právě naší městskou část, konkrétně pak Letohrádek Kinských a Klášter sv. Gabriela. Jsem přesvědčena, že oba prostory budou Designbloku 2020 důstojným domovem,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, která nad 22. ročníkem Designbloku převzala záštitu.

 

Moderní design se nádherně snoubí s historizující architekturou

Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek a prototypy mladých designérů a designérských studií. Hlavní výstavní prostory Designbloku tvoří Superstudio, Openstudio, Exteriér a Art House. Prohlédnout si je můžete do 11. října.

 

Vstupné a časové sloty

Návštěvníci festivalu si také užijí trochu šachovou partii. V rámci protiepidemických opatření může být na výstavě zároveň pouze deset návštěvníků. A tak pořadatelé budou pouštět zájemce jen v tomto počtu a na jednorázovou vstupenku. Neplatí tedy, jako v normálních časech, že si koupíte vstupenku a na ní pak korzujete výstavou i s přestávkou na oběd celý den. Letos vstupenka dovnitř, časový limit dvě hodiny na prohlídku, a šlus. Lístky si můžete koupit ZDE a ZDE. Festival probíhá každý den do 11. října vždy od 10:00 do 22:00. Dospělí 150,-, důchodci, ZTP a studenti 100,- a děti do 15 let včetně 50,-.

 

Role města - bezpečnost

„Přehlídka rozsahu Designbloku představuje nemalé organizační starosti, včetně zajištění bezpečnosti vystavovaných exponátů. Praha 5 proto nabídla pořadatelům, že pomůže s hlídáním především expozice Art House, která najde svůj domov v Letohrádku Kinských, kde již řadu sídlí Národopisné muzeum Národního muzea,“ doplňuje starostka Zajíčková. Art House je prostor pro expozice sběratelského designu, v rámci kterých budou v kurátorském výběru představeni čeští i zahraniční designéři a umělci. Vstup do Art House v Letohrádku Kinských bude pro návštěvníky po celou dobu festivalu zdarma.

 

Moderní design se nádherně snoubí s historizující architekturou

Zasáhla korona?

Pořadatele festivalu samozřejmě tonuli v hrůze z toho, že jim protiepidemická opatření zamíchají s kartami. Stalo se to mnohým festivalům. A tak se pořadatelé modlili, aby mohli alespoň otevřít. „Zrušit jsme museli veškerý festivalový program, který by nás řadil mezi hromadné akce, jako jsou přednášky, vernisáže, workshopy, diskuse, módní přehlídky a společenské akce, včetně slavnostního zahájení. Jsem velmi ráda, že i v takto složitém období se na výstavě Designblok představí celá české designérská špička, včetně renomovaných výrobců a školních ateliérů. Prostory budou rozděleny tak, aby v jednotlivých výstavních sálech ani v jiných prostorech nebylo v jednom okamžiku více než 10 osob, toto platí také pro návštěvníky čekající na vstup do výstavních sálů. Opatření jako roušky, rozestupy, zákaz shlukování, dezinfekce atd. budou samozřejmě také dodržena, na což bude po celou dobu výstavy dohlížet tým našich spolupracovníků. Návštěvníkům předem děkujeme za respektování těchto opatření. Samotný konvent, proměněný v galerijní prostor, bude tvořit zajímavý kontrast s instalacemi současného designu. Rajská zahrada v podání Jana Plecháče, křížová chodba s lampami Lucie Koldové, ale i jednotlivé cely řádových sester, refektář a další historické prostory budou hostit novinky začínajících i etablovaných designérů,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski. Lehké to tedy nemají.

 

Moderní design se nádherně snoubí s historizující architekturou

Ale pozor, festival přišel s novinkou. Přesunul své výstavy do online prostoru. Všechny výstavy si tak můžete projít bez roušek a rozestupů přes monitor svého počítače. Všechny exponáty byly nasnímané 3D technologií. Ano, není to to samé, jako projít si výstavou a všechno vidět na vlastní oči. Ale trendy v designu i tak můžete reflektovat bez absence. A třeba i z karantény. Celou online prohlídku můžete absolvovat zdarma na webu festivalu ZDE.

Výjimečná příležitost

„Ročník je to mimořádný nejen z hlediska nouzového stavu, ale zejména z hlediska změny. Po pěti velmi úspěšných letech jsme přešli z pražského Výstaviště do nového prostoru: Gabriela Loci, bývalého beuronského konventu v Holečkové ulici na Smíchově. Současný design tak bude hostit nádherná lokalita, historická novogotická architektura s řadou zachovaných prvků a místností, třeba Rajskou zahradou, refektářem nebo ateliéry, kde vznikalo beuronské umění. Přinese to mimořádný kontext, zážitek a vůbec možnost vidět prostor, který byl pro veřejnost uzavřený už od svého vzniku – nejprve jako klášter, poté generální ředitelství Českých pošt a několik let prázdná opuštěná budova,“ řekla pro Forbes Jana Zielinski.

 

Z historie kláštera svatého Gabriela

Kostel Zvěstování Panny Marie, běžněji nazývaný kostel sv. Gabriela, stojí na jižním úpatí vrchu Petřína, na místě někdejších vinic v Holečkově ulici v Praze 5 – Smíchově. Od roku 1964 je kostel spolu s klášterem benediktinek zapsán v seznamu kulturních památek. Kostel je součástí zrušeného ženského opatství řádu benediktinek beuronské kongregace, založeného roku 1888 podle ideového projektu belgického benediktina, opata Hildebranda de Hemptinna, rozpracovaného jeho pomocníkem, knězem Gislainem de Béthunem. Novorománský kostel byl dostavěn po čtyřech letech v roce 1891 a vysvěcen pražským arcibiskupem, kardinálem Františkem Schönbornem. Jeho výzdoba trvala až do roku 1917. Na západní a severní straně na něj navazují budovy konventu (jižní křídlo křížové chodby nahrazuje severní boční loď baziliky) s prelaturou, a zahrady.

Stěny a klenby interiéru jsou vyzdobeny malbami tzv. beuronské školy, které realizovala skupina výtvarníků v čele se svým zakladatelem, německým malířem, sochařem, architektem a řeholníkem Petrem Desideriem Lenzem (1832–1928). Figurálním malbám vévodí trůnící Kristus Pantokrator (Vševládce) s nápisovou páskou „Jsem, který jsem“ v latině, doprovázený českými zemskými patrony, sv. Václavem, sv. Vojtěchem a sv. Janem Nepomuckým (jejichž relikvie byly vloženy do hlavního oltáře) a sv. Ludmily. Také ostatní malby mají latinské popisky, většinou citáty z Bible. Autorem maleb je Desideriův žák Jan Verkade, s realizací návrhu pomáhal dále Jakob Würger. Po stranách hlavního oltáře stojí nadživotní sochy Panny Marie a archanděla Gabriela z bílého mramoru ve scéně Zvěstování, dílo patera Desideria. Mešní nářadí, nádobí a náčiní provedl podle Desideriových předloh pražský zlatník Jindřich Grünfeld. Nad jižní boční lodí se zvedá hranolová chrámová věž, měří 43 metrů a je zakončena jehlancovitou střechou.

Interiér kostela sv. Gabriela 

V roce 1889 první konvent benediktinek beuronské kongregace v českých zemích zahájil u sv. Gabriela své působení. Řeholnice přišly z opatství Nonnberg v Salcburku, další sestry přibyly z českých německojazyčných rodin. Roku 1919, po vzniku republiky, zdejší benediktinky odešly do Štýrska a řád prodal klášter i s kostelem československému Ministerstvu pošt a telegrafů s podmínkou, že kostel bude nadále využíván k bohoslužbám. Vlastníkem stavebního komplexu bývalého kláštera svatého Gabriela byla Česká pošta, v roce 2019 ho prodala společnosti Cimex.

qV porevolučních letech zažil areál divoké časy; v 90. letech zde nějakou dobu vykonával duchovní správu opět emauzský benediktinský mnich, P. Bernard Klener, OSB. V letech 2005–2016 byl rektorem kostela církevní právník, doc. Stanislav Přibyl. V letech 2012–2016 se v tomto kostele pravidelně sloužily Mše svaté dle misálu z roku 1962 – tzv. tridentská mše (tj. v latině, s knězem, obráceným zády k věřícím – praxe, kterou opustil i Vatikán v šedesátých letech). V roce 2010 zůstal areál prázdný, Ředitelství pošt Praha se budovy vystěhovalo a v budově zůstala jen část Poštovního muzea. V roce 2016 se Česká pošta rozhodla klášter prodat. Poštovní muzeum se z části budovy odstěhovalo a budova zůstala definitivně prázdná. Na začátku listopadu proběhla e-aukce, kde se objevil jeden zájemce. Jenže společnost předložila závaznou nabídku s formálními chybami, proto do e-aukce nemohla být zařazena. Stanovená cena 420 miliónů korun je stanovena ze dvou posudků. Koncem listopadu 2019 Česká pošta konečně prodala klášter realitní společnosti Cimex Invest za 353 milionů korun a vznikl prostor, nazvaný ´Gabriel Loci´. Unikátní prostor lze využít pro pořádání nejrůznějších eventů a konferencí, kulturních a společenských akcí, výstav, party, svateb nebo módních přehlídek… Cimex také nabízí Gabriel Loci filmařům a umělcům.

V Gabriel Loci se pořádají různé eventy, zde módní přehlídka

Malá poznámka na závěr. Cimex není charita, takže ceny tomu odpovídají. Chcete-li si pronajmout na den celý objekt, připravte si 150 tisíc plus DPH. K tomu den na stavbu a likvidaci, to je za 75 tisíc, stejně tolik stojí sál ´Rajská zahrada´ na den; a to je prosím zaváděcí cena. Takže nic pro chudáky. Designblok, byť ani jeho vstupenky nejsou zrovna zadáčo, je tedy ideální příležitostí, jak si tento unikátní prostor prohlédnout. Podívat se můžete také do fotogalerie, kde jsme shromáždili co nejvíce snímků tohoto dechberoucího prostoru. 

 

Devět vybraných zajímavých expozic Designbloku 

Anna Jožová - Porcelánové vázy vystavovatelky reagují na současnou environmentální krizi. Do jejich vrstev byl zakomponován materiál z míst, která podle některých prognóz brzy zaniknout vinou nepříznivých vlivů.

 

Egoé - Vybízí k aktivnímu životu venku: zavěšená postel, kuchyň, lezecká stěna nebo venkovní kancelář? Řekněte si sami.

 

Cohnstudio - Představuje se nová kolekce celokovových svítidel ´Rotula´. Součástí prezentace je i kolekce šperků inspirovaných těmito svítidly.

 

Vykoukal & Navrátilová - Petr Vykoukal a Natálie Navrátilová vytváří vodní zahradní prvky. Fontány nesou detaily spojené s příběhy biblické Rajské zahrady.

 

Chic By Pig - Už jste se někdy houpali na praseti? Ne? Tak to přijďte omrknout houpacího Štětináče, čerstvého nositele Design BigSee Award. Je připravená limitovaná neonová kolekce - žádné ťuťu ňuňu – tohle bude ta pravá prasečí rocková jízda.

 

Betoni - Navrženy Tomášem Vackem, ručně vyrobeny na Vysočině z vysokopevnostního betonu. Velkoobjemové květináče značky Betoni. Designové řady Classic a Decor.

 

Kaplan nábytek - ´Kvalita nezná rub a líc´ zní motto expozice připravené spolu s designéry z MONUMENT OFFICE. S více než 85 lety tradice výroby židlí a stolů přichází Kaplan nábytek poprvé na Designblok.

 

KRAKORA - Minimalistické, univerzální a zároveň jedinečné kusy v uvolněném nadčasovém stylu, navrženy s respektem k zákazníkovi i k materiálu.

 

Střední škola designu interiéru v Liberci - Škola spojující design a řemeslo. Expozice žáků k výročí Sametové revoluce 1989 byla vyhlášena největší událostí Liberce roku 2019. Absolventi studují na VŠUP a dalších VŠ.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace