Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návštěvníci nahlédnou do výroby i do historie. Výrobce plechových hraček se sedmdesátiletou tradicí se představí na Designbloku

07.10.2020
Návštěvníci nahlédnou do výroby i do historie. Výrobce plechových hraček se sedmdesátiletou tradicí se představí na Designbloku

Foto: KOVAP (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Výrobní proces nového traktůrku pro předškolní děti od designérky Lenky Svatošové

Výrobce plechových hraček s tradicí od roku 1946, východočeská firma KOVAP, se letos poprvé představí na výstavě českého designu Designblok. Kromě ukázek z výroby a novinek ve vizuální identitě i obalech uvidí návštěvníci exkluzivně také prototyp zcela nové hračky, vytvořené úspěšnou produktovou designérkou Lenkou Svatošovou.

Poutavou interaktivní formou představí tradiční český výrobce své unikátní produkty. „Naše plechové hračky vznikají díky souhře několika výrobních technologií, které bychom rádi návštěvníkům přiblížili,“ upozorňuje generální ředitel společnosti KOVAP Filip Klepek. „Proto jsme do expozice, řečeno s nadsázkou, přenesli část naší fabriky,“ pokračuje pan Klepek. Návštěvníci si tak budou moci na autentickém dřevěném ponku s frézami vyzkoušet, jak obtížné je správně ohnout plech nebo do něj precizně vyvrtat otvor

Další panely seznámí návštěvníky s bohatou historií společnosti KOVAP a jejími nejvýznamnějšími produkty, mezi které se řadí plechový parní válec, ikonická beruška na klíček nebo traktůrek s funkční řadicí pákou a pohonem na klíček.

Tradiční traktůrek získal mladšího ´brášku´

Právě oblíbený traktůrek se stal inspirací k vytvoření zcela nové hračky, určené pro předškolní děti. Pro českého výrobce ji navrhla Lenka Svatošová z česko-belgického designerského studia gentle&more. „Zjistili jsme, že naše mechanické hračky dnes často spíše než děti oslovují jejich rodiče, pro část zákazníků jsou dokonce více atraktivním doplňkem interiéru než předmětem ke hraní. Tím se trochu odchylujeme od původního zaměření naší firmy, kterým bylo a je vyrábět hračky pro děti,“ vysvětluje Filip Klepek. Proto se firma spojila s designérkou Lenkou Svatošovou a společně vytvořili traktůrek, jehož prototyp poprvé uvidí právě návštěvníci Designbloku. „Hračky firmy KOVAP dobře znám, doma jsme měli jeřáb, berušku i traktůrek na klíček. Když jsem zjistila, že společnost i dnes funguje a výroba je stále tak kvalitní jako dříve, rozhodla jsem se je před několika měsíci oslovit s nabídkou spolupráce. Nový generální ředitel shodou náhod právě v té chvíli přemýšlel o rozšíření portfolia o produktovou řadu pro menší děti, a tak jsme se domluvili na spolupráci, jejíž výsledek nyní představujeme,“ popisuje Lenka Svatošová a pokračuje: „Tradiční KOVAP traktůrek jsme redesignovali tak, aby byl bezpečný, dostatečně odolný a zajímavý pro současné tříleté dítě. V návrhu jsme reflektovali to, že v tomto věku děti reagují spíše na senzorické podněty a rozvíjí motorické dovednosti. Traktor má nadsazené oblé tvary, plechová kapota je zakončena z obou stran měkkými díly, aby hračka vydržela pády.“ 

 

Traktůrek Zetor s funkční řadicí pákou a pohonem na klíček

Traktůrek je i pro holčičky, nejen ro chlapce

Traktůrek přitom není určen výhradně pro chlapce, mělo by se jednat o univerzální hračku. „Z našeho průzkumu jsme se mimo jiné dozvěděli, že děvčata, spíš než chlapci, mají při hraní tendenci k vytváření narací, příběhů. Abychom rozšířili možnosti hry, k traktoru jsme tedy přidali figurku traktoristy a psa,“ uzavírá designérka. Novou hračku, která je určena zejména dětem ve věku od 3 do 6 let, začne KOVAP v několika barevných variantách vyrábět v příštím roce. “Je to budoucnost, na které pracujeme,” podotýká pan Klepek a dodává, že cena bude nižší, než u tradičního výrobně a mechanicky složitějšího modelu a také díky tomu bude novinka přístupnější i rodičům malých dětí.

Nové balení je atraktivní, zároveň funkční i ekologické

Po novém moderním logu, které firma zveřejnila před několika měsíci, bude na Designbloku poprvé představeno i zcela nové balení. „Oslovili jsme několik tiskáren a nejvíc se nám zalíbil koncept s průhledy kol a grafické zpracování od tiskárny HRG, která sídlí v Litomyšli,“ říká Filip Klepek. Obrázky hraček na obalech, inspirované obrázky na krabičkách z 60. let, byly vytvořeny grafickým týmem sesterské firmy KADEN.

Cílem bylo vytvořit spotřebitelsky atraktivní a zároveň funkční moderní obal. „K tvorbě nové krabičky jsme přistupovali maximálně ekologicky a ekonomicky. Nový design krabičky umocňuje určitý retro nádech našich hraček a skvěle doplňuje grafickou čistotu nového loga,“ vysvětluje ředitel Klepek. Použitým materiálem je tzv. kraftpack, tedy skládačková lepenka, vyrobená převážně z primární dřevoviny. Dřevo potřebné k výrobě pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů s legální a kontrolovanou těžbou. Papír je nebělený, tudíž chemicky minimálně zasažený. Přebaly jsou z pohlednicového kartonu a k potištění došlo s minimálním použitím alkoholu. Nedošlo ke zušlechtění laminací, krabička je tedy 100% recyklovatelná.

K více než 70 letům tradice výroby plechových hraček přistupuje současné vedení společnosti KOVAP s pokorou, zároveň se však díky aktivní práci na novinkách ve všech směrech snaží přiblížit generacemi oblíbené hračky i dnešním dětem.

Vložil: Redaktor KL