Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bordel, zmatek, chaos a informační záplava. V koroně aby se čert vyznal. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.10.2020
Bordel, zmatek, chaos a informační záplava. V koroně aby se čert vyznal. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Obrázek čínské discipíny, který se přelil do českého bordelu. Krásný přechod

Bordel, zmatek, chaos a informační záplava, která člověku nedá jistotu. To je PR kolem covidu-19. Jedni tvrdí, a jsou to kapacity z oboru, že covid je velmi nebezpečný a vládní opatření jsou spíše slabá a měli bychom přistoupit až k celkové karanténě, tak zvanému lockdownu, tj. zavření takřka všeho. Druzí, a jsou to také kapacity v oboru, tvrdí, že covid je nafouknutá bublina, která se řadí mezi běžná onemocnění dýchací soustavy a měli bychom z jakýchkoliv opatření vycouvat. Koukněme se na všechny, hezky nestranně, nezaujatě.

Začneme jednoduše. Nakladu sem přímé citace zastánců protiepidemických opatření, následně je prosolím citacemi odpůrců. Pak onen maglajs shrnu a přejdu k výsledku celého bádání. Je možné, že během plynutí textu dvakrát či třikrát změním názor. Nebude to příznak neschopnosti udržet myšlenku. Bude to něco na způsob alegorického vozu, který koroně vystaví psychiatrické oddělení veřejné diskuse.

Příznaky a důsledky

Výzkumy lékařů ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové ukazují, že i relativně zdraví dospělí jedinci mohou mít po prodělání nemoci covid-19 dlouhodobé problémy. U 40 procent sledovaných pacientů se objevily nálezy na plicích. Statistiky ukazují, že na nemoc covid-19 se umírá až šestkrát častěji než na chřipku.

„Sto procent účastníků studie mělo nějaké symptomy. Neměli jsme tedy žádného asymptomatického pacienta. A po třech měsících ty symptomy v různé formě přetrvávaly u 55 procent z nich,“ uvedl pro iDnes přednosta kliniky Vladimír Koblížek, který stál u výzkumu. „Během samotné nemoci měli zkoumaní ambulantní pacienti projevy únavy, poruchy čichu, kašel, bolesti hlavy a zvýšené teploty. Po čtvrt roce mělo zmíněných 55 procent zejména tyto symptomy: dušnost, poruchy čichu a chuti, pociťovali stále únavu a cítili bolesti na hrudi. Následně byly zaznamenány poruchy plicních funkcí patrné u 49 procent pacientů a zhruba u 30 procent jsme našli reziduální zbytkové změny na CT plic,“ vyjmenovává Vladimír Koblížek a dokládá tím, že se o ‘obyčejnou chřipku‘ nejedná.

Nárůst pacientů

Petr Svoboda, lékař a někdejší dlouholetý ředitel Úrazové nemocnice v Brně: „Obávám se, že dnes dochází k tak velkému nárůstu těžkých pacientů, že ventilátory nebudou dostupné všem. Ať už z důvodu nedostatku přístrojů, nebo zdravotníků. Pak budeme potřebovat právníky, aby poradili, kterého ze dvou, pěti nebo deseti pacientů na přístroj napojit a kterého nechat zemřít. Jakkoliv si to velmi nepřeju, obávám se, že se k této situaci mílovými kroky blížíme. Budu se velmi rád mýlit, když se to nestane,“ řekl Petr Svoboda.

K promořování se postavil čelem imunolog Václav Hořejší, podle kterého by to ale nebyla rozumná strategie. „V populaci by se volně pohybovala řada přenašečů onemocnění, které se pak bude šířit i do rizikových skupin. Skoro jistě pak dojde k zahlcení nemocnic,“ upozornil pro Deník N.

Pomoc lékařům

Do toho vstoupil se svým prohlášením prezident České lékařské komory MUDr Milan Koubek: „Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní. Aktuální situace způsobená naší letní lehkomyslností a chybnými rozhodnutími vládnoucích politiků, je jistě vážná, ale pokud budeme zodpovědní, tak věřím, že je přesto řešitelná.“ A dodal prosbu, aby lidé plnili protiepidemická nařízení, čímž pomohou lékařům.

Imunita

„Sám jsem to onemocnění prodělal a na základě všech relevantních výzkumů, které jsou v současné době, prodělání toho onemocnění v jakékoliv podobě zanechává dlouhodobou ochranu. Z hlediska populačního covid může být určitým problémem, protože on na té individuální úrovni je třeba mírnější nežli chřipka, ale v populaci existuje obrovské množství lidí, které by mohlo onemocnět,“ řekl zase profesor a vakcinolog Jiří Beran a přidal analogický příklad, že kdyby si 9 milionů lidí rozbilo koleno, tak budou nemocnice také zahlcené. „Je nutné s tím pracovat, ale není nutné to dramatizovat a není nutné, aby se lidé strašně báli. Čím víc lidí prodělá to onemocnění a je jedno v jaké podobě, jestli s plně vyjádřenými symptomy nebo bez, čím více to prodělá, tím lépe pro tu populaci, a tím lépe pro tu kolektivní imunitu.“

Testování

Viroložka MUDr. Hana Zelená, Ph.D. ze Zdravotního ústavu v Ostravě poukazuje na to, že vyšetření na SARS-CoV-2 v současné době tvoří 97 % všech vyšetření. Pouhá 3 % připadají na ostatních dvanáct respiračních virů a většina z nich pochází z doby, než se koronavirus v České republice rozšířil. „Od začátku roku 2020 se zde (tj. Ve Zdravotním ústavu v Ostravě, pozn. red) vyšetřilo 100 000 vzorků na SARS-CoV-2. Z nich bylo 6,4 % pozitivních. Za stejnou dobu se ve stejné laboratoři vyšetřilo 60 vzorků na rhinoviry. Z nich bylo pozitivních 6, včetně vzorku zemřelého měsíčního kojence. Rýma je banální nemoc, běžná viróza. Rhinoviry nikoho nezajímají, téměř se nevyšetřují.

Kdybychom místo 60 vzorků na rhinoviry (6 pozitivních, 1 mrtvý) vyšetřili 100 000 vzorků, v celé republice milion (bylo by to při stejném poměru 100 000 pozitivních a 16 000 mrtvých) a na celém světě miliardu (100 miliónů pozitivních a 16 miliónů mrtvých), už by to byla pěkná pandemie. Rhinovirus sice většinou dělá jenom rýmu, ale může být také nebezpečný. U malých dětí a starých lidí je vůbec nejčastějším původcem zápalů plic. Až 9,6 % hospitalizovaných seniorů s rhinovirem zemře právě na zápal plic,“ upozorňuje viroložka s tím, že podobná situace by byla i u jiných virů. „Čím víc vzorků vyšetříme, tím víc případů odhalíme,“ uvádí Zelená.

Dle Hany Zelené je nutné vrátit diagnostikování infekčních onemocnění zpátky do rukou kvalifikovaných lékařů, kteří budou indikovat vyšetření a dají je do kontextu s příznaky. Jinými slovy, je čas přestat mrhat PCR testy na ty, kdo příznaky nemají. Co více, je prý čas proti tomuto mrhání protestovat. „V opačném případě nebude v budoucnu problém si vybrat jakýkoliv jiný virus a stejným způsobem začít hon na pozitivní, testovat zdravé, lehce nemocné, těžce nemocné i umírající. Ve všech skupinách budou pozitivní a pandemie s milióny mrtvých je tu zpět,“ varuje viroložka Zelená.

Volání nemocnice

Z Nemocnice v Českých Budějovic se ozvalo volání, dovolím si ho velkou část publikovat, protože dává smysl, je od lidí, kteří nemoc řeší denně, jsou s ní ve střetu a ví, o co jde v praxi. „My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili.

Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky... Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.

Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých.

Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace - může se to týkat i vás a vašich blízkých. Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.“

Resumé

Jak je patrné, kapacity máme v obou táborech. Přikláním se mírně ke skeptické skupině, která o nemoci pochybuje. Ale opatrně, protože prostě nejsem epidemiolog, nejsem virolog, nerozumím tomu. Z toho mi plyne jediné – naplňovat vládní nařízení. Šermuje se tu s pojmy, že stát nastavuje diktaturu. To považuji za úsměvné a hloupé. Musíme si mýt ruce, držet rozestupy a nosit roušku. To je jediné. Pokud by Hitler zahájil takovou formu totality, nejspíš se o něm ani nedočteme v učebnicích dějepisu. Jsem přesvědčen o tom, že vláda prostě řeší epidemii viru, který je nový a nad kterým vznikla, z mého pohledu, trochu nepatřičná hysterie.

Bojím se viru? Ale samozřejmě, spadám až tabulkově mezi ohroženou skupinu. Pokud začnu mít příznaky, píšu závěť. Ty ponožky a potrhané kalhoty, které vlastním, prostě státu nedám. Navrch prostě chci mít závěť, kde budou moji potomci dědit obnošené ponožky. Bude to dobrá závěť. Jen bych ji nerad sepisoval příští týden.

Zároveň ale u skepticky naladěných vidím argumentační fauly. Nezavírat školy? Je to krok ke zbrzdění epidemie. Pokud si mladí budou vir vesele předávat a roznášet ho do zbytku společnosti, nástup epidemie se rozhodně nezpomalí a jsou tím bezprostředně ohrožené rizikové skupiny. Nežijeme odděleni bublinami. Nákaza rhinoviry, kterými argumentuje doktorka Zelená? Jsou tak nakažlivé, jako covid? Na druhou stranu je také fajn poukázat na viroložku Soňu Pekovou, která o prázdninách tvrdila, že covid do podzimu zmizí. Podobné fauly u druhé strany nenacházím. Říkají neustále dokola – chovejte se ohleduplně a zodpovědně, nejste na světě sami, poroste to. A pravda, vyvolávají z mého pohledu až přehnanou paniku, na kterou lidé reagují buďte ignorováním takových poplašných provolání, nebo strachem.

Naše šéfredaktorka si do mě šťouchla poznámkou o tom, že jsem pro, aby všichni naplňovali protiepidemická nařízení, ale jakmile se mají dotknout mě, začínám se cukat. Není to pravda. Pokud někam vyrazím, nosím roušku, ke stejnému chování nabádám i svou rodinu. Haranti při cestě do školy vždy obdrželi každý po třech rouškách s instrukcemi, že je mají nosit. Nevidím, konkrétně v tomto, politikum, ale prostou ochranu veřejného zdraví. A to z jednoduchého důvodu. Jsem v ohrožené skupině. Pokud mi to sem dotáhnou, mohu zahučet do náruče zubaté. Je tedy logické, že mám tendence sáhnout po ochraně.

Abych ukázal ten zmatek, který se ve mně odehrává a který tak trochu vidím i ve společnosti – o tři odstavce výše jsem napsal, že se mírně kloním ke skeptické skupině. Po dopsání předchozího odstavce bych se nejradši přiklonil zase k té druhé. Jeden odborník tvrdí opak toho, co tvrdí druhý odborník. Oba jsou z oboru, oba by měli mít pravdu, ale mít ji zároveň nemohou. V důsledku jsem rád, že něco takového prožíváme, dává to důkaz o tom, že žijeme skutečně ve svobodné zemi, kde je svoboda projevu. Do veřejné diskuse může vstoupit každý a projevit svůj názor. Skvělé. Skvělé, když jde o politické otázky. Trochu matoucí, když jde o potenciálně nebezpečnou epidemii.

Elementární slušnost

Troufám si tedy dojít k závěru tohoto znění: Covid je nebezpečný pro rizikové skupiny. Stejně jako chřipka, nutno dodat. Pro seniory, pro nemocné, pro lidi s větší nadváhou. Mladí vysportovaní lidé překonají nákazu s kapesníkem v ruce, ti druzí ji mohou odstonat se vším všudy, včetně hrobnické lopaty. Předejití hrobnické lopatě je jednoduché – musí se chránit ohrožené skupiny. A to tím, že se zamezí šíření viru mezi těmito skupinami. V podstatě nejjemnější opatření jsou ta, která jsou u nás v současnosti zavedená. Nejedná se o útok na svobodu, není to Babišův plán na ovládnutí všeho, na co dosáhne. Je to zcela prostá ochrana společnosti před virem, který je silným ohrožením pro určitou část společnosti. A jelikož demokracie a svoboda v zásadě neznamená, nebo by neměla rozhodně znamenat, že ztratíme veškeré zábrany a budeme se chovat ne jako svobodní lidé, ale jako arogantní a sobecká prasata, měli bychom nyní ctít elementární slušnost a ohled vůči skupině obyvatel, která je virem ohroženější.

Má skepse vychází pravděpodobně z jednoduché opatrnosti – nezneužije stát, případně Evropská unie, současného stavu? Tam je potřeba sledovat pohyby. S rouškou na mordě, s umytýma rukama a s rozestupy jako na spartakiádě. Ale zároveň s velkou opatrností, co se ekonomiky týká.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace