Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpívající kominík tak hulákal, že mu poradili, ať jde raději na konzervatoř. A zrodila se legenda. Tajnosti slavných

05.10.2020
Zpívající kominík tak hulákal, že mu poradili, ať jde raději na konzervatoř. A zrodila se legenda. Tajnosti slavných

Foto: repro/FSB

Popisek: Karel Fiala ve své životní roli

VIDEO Při vymetání komínů si zpíval s takovou chutí a tak nahlas, že to neuniklo profesorovi o pár pater níž, který mu rázně doporučil změnu profese. Skvělý tenor se brzy mohl pochlubit dobře rozjetou kariérou, pak ho ale navždy přibrzdil politický škraloup.

Vysoký, modrooký blonďák se navždy stal mužem jediné role, zato ale nesmrtelné. V bílém a s kolty, zavěšenými opravdu proklatě nízko, sliboval všem padouchům: „já se vrátím. A se mnou přijde zákon!“ A opravdu to dodržel. Jeho Limonádový Joe se vrací už téměř půl století a nepřestává diváky bavit. Na představitele hlavního hrdiny Karla Fialu, který se díky originální parodii na americké westerny stal hvězdou, obletovanou davy fanynek, už ale budeme jen vzpomínat.

 

Limonádový Joe:

Zákeřná tréma

Představitel legendárního ‘Limonádníka‘ se narodil 3. srpna v Ostravě-Hrušově. Aby nemusel za války do Německa, vyučil se u otce kominíkem a při vymetání komínu ostravské hudební školy si tak prozpěvoval, že upoutal pozornost profesora Ševčíka, který mu pak dával hodiny a připravil ho k přijímacím zkouškám. Mezitím zjistil, že jeptišky v klášteře dávají zadarmo hodiny klavíru, a tak se stihl naučit i na klavír. „Maminka a tatínek mi dali peníze a já se sám vydal do Prahy. Zazpíval jsem árii Lukáše z Hubičky a oni mě přijali.“ Státní konzervatoř v Praze absolvoval v roce 1952, už během studia ale dostal nabídku od šéfa opery Národního divadla Jaroslava Krombholce, kde vystupoval dva roky. Jeho působení však ukončila fatální tréma při rozhodujícím vystoupení v roli Jeníka v Prodané nevěstě.

Lipskému ho dohodili

Od roku 1956 působil několik desetiletí jako tenor-sólista v Hudebním divadle Karlín. Od poloviny padesátých let se začínal uplatňovat také ve filmu, i když většinou pouze v malých rolích. Poprvé si zahrál v roce 1956 Omara v nesmrtelné fantasy pohádce režiséra Václava Kršky Labakan, která proslavila mladičkou Janu Rybářovou. Režisér byl spokojen, a tak mu vzápětí svěřil hlavní roli ve filmovém přepisu stejnojmenné opery. Ke své životní roli v nesmrtelné westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera přišel jako slepý k houslím. Původně si totiž pro tuto postavu režisér Oldřich Lipský vyhlédl Jiřího Kodeta, jeho maminka Jiřina Steimarová mu však místo svého syna doporučila tehdy ještě téměř neznámého mladíka z Hudebního divadla Karlín. A přestože se Karel v divadle živil zpěvem, překvapivě souhlasil, že ve filmu bude pouze hrát a zpívat bude místo něj tenkrát rovněž teprve začínající tenor Karel Gott.

 

Můj bože, můj bože
(zpěv Karel Gott):

Hvězda za pakatel?

Ani filmová parodie na reklamní slogany ‘Rány, šoky, kuří oka – vše vyléčí kolaloka‘ na něj nikdy nedělala dojem, protože už před léty se nechal slyšet, že ta filmová limonáda byla ve skutečnosti tak příšerná, že se vůbec nedala pít. Za natočení celého filmu dostal honorář, nad nímž by se dnes kdekdo jen ušklíbl. „My ještě žili v době, kdy se žádné hvězdné honoráře neplatily. Například za Limonádníka jsem dostal 18 000 korun. Dneska to prý mají někteří kolegové za jeden natáčecí den,“ dodal herec. Ve skutečnosti to ale nebylo až tak málo, protože v roce 1964, kdy film spatřil světlo světa, činil průměrný hrubý měsíční plat 1450 korun, tedy průměrný občan musel na jeho honorář pracovat déle než rok. „Na Limonádníka vzpomínám rád a nevadí mi, že mi ho lidé přišpendlili na celý život,“ přiznal v rozhovoru pro server Korzár.sk a dodal: „Dodnes nevím, zda by byla lepší jediná super role, nebo hodně průměrných. Beru to jako osud.“

Celý život vyznával lásku

Slibný start jeho kariéry ukončila invaze ‘spřátelených‘ vojsk v srpnu 1968. Od roku 1947 byl totiž členem komunistické strany, po srpnu z ní ale vystoupil, což se neodpouštělo, takže na něj opět zbyla jen tu a tam nějaká ‘čudla‘. Zůstala mu alespoň klasika a dlouhá léta pak vystupoval v Hudebním divadle Karlín v operetách. A karlínská scéna mu nakonec přinesla štěstí. Po jeho příchodu do souboru se ho totiž ujal legendární Oldřich Nový. „Celá ta léta jsem vyznával lásku nějaké ženské na jevišti,“ zhodnotil své působení. Ze svých postav prý měl nejraději Tonyho z West Side Story. Od osmdesátých let se začal tu a tam objevovat na obrazovce jako host různých zábavných pořadů a v roce 1984 ho režisér Miloš Forman obsadil jako Dona Giovanniho ve slavném životopisném hudebním dramatu Amadeus. A navzdory politickému ‘škraloupu‘ byl nakonec v roce 1988 přece jen jmenován zasloužilým umělcem.

 

Limonádový Joe po padesáti letech
(1. Zimní Potlach v Lysé nad Labem, 2012):

Štěstí na třetí pokus

O přízeň něžného pohlaví neměl vysoký blonďák nikdy nouzi, tím spíš, že dlouhá léta vypadal o deset let mladší, než ve skutečnosti byl. Poprvé se zamiloval ještě jako kominík v Ostravě, jeho vyvolená si ale našla jiného. Pak se dvakrát oženil, v každém manželství se mu narodil syn, Boris a Karel, partnerské štěstí ale trvalo vždy jen krátce. Tu pravou konečně potkal až na jevišti karlínského divadla. Lásku s hvězdou operety Věrou Vlkovou odstartoval polibek na jevišti v nejslavnější operetě Rudolfa Frimla Rose Marie. „Věra tvrdí, že jsem ji tak vášnivě políbil, až to zajiskřilo,“ říkával Karel. Žili spolu déle než půl století a měli dva syny, Jana a Tomáše. Do Karlína lidé jezdili z celé republiky na Fialu a Vlkovou až do roku 1990, pak ale nová doba přinesla i nového šéfa, který do repertoáru prosazoval operu. Karel s Věrou podepsali protestní petici, takže vzápětí dostali výpověď.

Důchod v pohybu

Věra si našla práci na základní umělecké škole a Karel si konečně mohl naplno užívat odpočinku s tenisovou raketou v ruce. Udržoval se dál v kondici sportem, s nímž začínal už v Ostravě, kde jako kluk sbíral míčky rodičům Ivana Lendla. „Od čtrnácti let jsem hrál tenis. Myslím, že to sehrálo velikánskou roli, mám naběháno hodně kilometrů,“ prozradil v jednom rozhovoru. Nejslavnější role mu vynesla neplánovaně další sympatickou částku až po třech desetiletích. V roce 1996 totiž použila Česká televize fotografii z filmu ve své kampani proti neplatičům koncesionářských poplatků. Fiala, který na fotografii byl vyobrazen, Českou televizi a Český rozhlas zažaloval, soud vyhrál a vysoudil 150 000 korun. Po roce 2000 si ještě zahrál otce Dantese ve velkolepém muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Hrabě Monte Cristo a s jevištěm se definitivně rozloučil v roce 2010 v novém nastudování Limonádového Joe jako starý otec Kolalok. V roce 2013 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál.

 

Benefice Karla Fialy
(Divadlo U Valšů, 2013):

Poslední roky na milované chalupě

Do vysokého věku byl Karel Fiala přímo v záviděníhodné kondici, tenis hrál ještě po pětaosmdesátce a měl velmi rád velká rodinná setkání. Většinu času trávil na milované chalupě v Chřibské v Českém Švýcarsku, která se stala později jeho domovem, když ho začaly trápit zdravotní problémy. Postupně ztrácel sílu, koncem roku 2018 pak přestal chodit úplně. Do léčebny ho ale rodina nechtěla dát, a tak syn Jan rezignoval na hereckou kariéru, aby se o něj mohl s přítelkyní starat. Všichni doufali, že situaci zvládnou, nakonec se ale Karel přece jen musel svěřit do stálé péče odborníků a poslední měsíce života strávil v Léčebně dlouhodobě nemocných v pražských Vršovicích. Nezapomenutelný Limonádový Joe, jedinečný herec a zpěvák Karel Fiala, zemřel v sobotu 3. října 2020 ve věku devadesáti pěti let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace