Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražští úředníci by chtěli lepší kotce pro týrání svých spoluobčanů. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.10.2020
Pražští úředníci by chtěli lepší kotce pro týrání svých spoluobčanů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Loxia

Popisek: Vizualizace nové radnice Prahy 12

Pražští úředníci by chtěli lepší kotce pro týrání svých spoluobčanů. Pohodlnější, klimatizovanější a více trendy. A s nebývalou pílí na svých touhách pracují. Městské části Prahy 7, 10, 11, 12 a 14 renovují, chystají se renovovat, staví, nebo se chystají stavět radnice. A cifry jsou, jak je zvykem u státních obludárií, zajímavé. 915, 500, 120, 117 a 25 milionů. To je bratru za pakatel, uznejte.

Riziko sebevražd podle Národního ústavu duševního zdraví stouplo od počátku koronavirové horečky oproti roku 2017 na trojnásobek. Počet úzkostných poruch spojených s pocity strachu a ohrožení stoupl podle Cyrila Höschla, ředitele zmíněného ústavu, o 5 %, když číslo poskočilo ze 7,8 na 12,8 %. Redakce Aktuálně.cz za mě odvedla fušku ve zjišťování úbytku návštěvníků u několika prominentních turistických cílů. Ten propad je tragický. A i z něho jde odvodit, jaký propad čekal soukromý sektor.

Postavíme si vilku

Ono to celé vypadá jako vtip o Marii Antoinettě, která měla pronést na téma hladu mezi poddanými – když nemají na chléb, proč nejedí koláče? Vrchnost chce přeci klimatizované pracoviště a poddaní by se měli v době krize strhnout, aby jim to zaplatili. Miliarda sem, miliarda tam. Kdo by si z toho věšel hlavu (viz trojnásobně zvýšené riziko sebevražd). „Ve většině prostor úřadu například dodnes chybí klimatizace, což je zejména s ohledem na klimatické změny a stále teplejší léta značný problém nejen pro zaměstnance, ale i pro návštěvníky,“ řekla pro magazín E15 mluvčí Prahy 14 Veronika Berná. Po rekonstrukci bude mít podle ní radnice úsporný systém klimatizace. To je tak pěkné. Úsporný systém klimatizace.

Řekl bych, že dokud úřednicím na úřadech vinou špatného klimatu v kotcích nebují mykóza, je možné rekonstrukci odložit na neurčito. Přinejmenším na lepší časy. A když už je v budově nepohodlně, je dobré využít dávný vynález, který lze identifikovat pod názvem okno. To byste se divili, co takové okno dokáže, když je otevřené. Nebo když je zavřené!! Celou historii lidstva jsme zvládli bez klimatizace. I Karel IV. si dokázal vyvětrat, a kolik toho, chuděra bez klimatizace, dokázal vybudovat a zvládnout.

Náš hospodský

Majitel restaurace, která je nedaleko mého bydliště, před koronavirem krásně prosperoval. Prosperoval natolik, že se rozhodl expandovat do druhého patra a rozšířit svou nabídku. V plánech měl i pořádání koncertů, besed, divadel. Při první vlně koronaviru seděl těsně před krachem a s děsem v očích sledoval vývoj situace. Expanzi do druhého patra okamžitě odložil na neurčito. S péčí řádného hospodáře, víme? Přes léto se trochu zvedl na nohy. Teď jen šedne hrůzou z toho, co zase přijde. Směrodatné je ovšem jeho rozhodnutí odložit rekonstrukci a rozšíření provozu na lepší časy. Je krizová situace, není čas na rozhazování.

Carpe diem

Odskočím si ještě k jednomu pěknému příměru. Žádný pneumolog nedoporučí pacientovi se zápalem plic přespolní běh. Klid na lůžku a polykat medikamenty. Úřenictvo se v tomto případě, a mnoha dalších, chová jako utržené ze řetězu. Šlo to loni, půjde to i teď. A po nás potopa. Carpe diem, urvi den. Co přijde zítra, nikoho nezajímá, protože dnes je mejdan. Ještě to tolik nebolí, tak si se zápalem plic půjdeme zaběhat do deště. Jeden si dá jen 100 metrů na rychlost (25 milionů), další si střihne rovnou maraton (téměř miliarda). Oba pak společně donutí ekonomiku se zápalem plic provětrat se skrze takzvané veřejné finance. Nutno dodat, že Magistrát hl. m. Prahy se také chystal přezbrojit při rekonstrukcích své působiště, ale od záměru vinou koronaviru ustoupil. Alespoň někdo.

Jistě, chápu, je to také investice, ale investice, která ve výsledku nedonese prakticky žádnou návratnost. Byrokracie je zpravidla pouze polykadlo na veřejné a z kapes daňových poplatníků vyrvané finance. Investice u výše zmíněného hostinského by dávala mnohem větší smysl než investice do úřadoven. Tam ta potřebná návratnost totiž skutečně je. Je rozdíl s péčí řádného hospodáře investovat a veřejné prachy proinvestovat na zhovadilosti typu úsporného systému klimatizace, protože to prostě jde. Jen podotknu, že státní deficit je pro tento rok 500 miliard, pro příští pak 320 miliard, přičemž Schillerová pravila, že může ještě stoupnout. To jsou astronomická čísla, která budeme časem platit krví. Sice s hezkými a jak se patří klimatizovanými radnicemi v Praze, ale krví. Jistě, radnice jsou nejspíš ve špatném technickém stavu, ale to česká ekonomika už teď v daleko horším.

 

Vložil: Štěpán Cháb