Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až po smrti ho zákeřně obvinili z kolaborace s nacisty. Stačilo k tomu jméno po krásce ze Sao Paula. Tajnosti slavných

30.09.2020
Až po smrti ho zákeřně obvinili z kolaborace s nacisty. Stačilo k tomu jméno po krásce ze Sao Paula. Tajnosti slavných

Autor: Instagram

Popisek: Rudolf Cortés

AUDIO/VIDEO První česká hvězda pop music vyrostla v sirotčinci. Krásný chlap s exoticky znějícím jménem a sametovým barytonem začínal v opeře. Pak se stal prvním českým Woodym a Limonádovým Joe a při poslechu jeho hitů okouzlené fanynky jen lapaly po dechu.

Elegantní, mužný, galantní… Majitel krásného, sytého a sametově hebkého barytonu budil dojem, že zpívat je snadné a samozřejmé. Jako úplně první hvězda pop music si v Československu užíval zcela nečekané situace – stal se zpívajícím idolem dívek a žen všech generací. Vystupoval s orchestrem Karla Vlacha i s menšími soubory, přátelil se s Janem Werichem a spolupracoval s celou řadou skvělých umělců, kteří jsou dnes klasiky populární hudby a tenkrát byl jejich hlavní doménou jazz a swing. Neúprosný osud si na něj ale počíhal předčasně. Ještě mu nebylo ani padesát, když ho začala vyřazovat ze hry zákeřná nemoc, o níž si dodnes kdekdo myslí, že útočí pouze na ty nejstarší.

 

Ďáblovo stádo:

Český bednář a krásná Mercedes

Za svůj pseudonym, krásný hlas i jižanské rysy vděčil světoběžnictví svého otce Rudolfa Kreisingera, který byl uznávaným pivovarským bednářem v Plzni. Vyrazil totiž až za Velkou louži do Uruguaye, kde pracoval při výstavbě pivovaru v Montevideu. Seznámil se s krásnou mladičkou Mercedes Cortés, jejíž otec byl uznávaným majitelem a současně i provozovatelem vyhledávané restaurace v Sao Paulu. Vzali se ještě v Uruguayi, aniž tušili, jak strastiplná bude jejich cesta do Čech. Nějaký čas dokonce museli nuceně zůstat ve Španělsku, odkud pocházela Mercedesina matka. Cestou se jim narodil syn Oskar, až mladší Rudolf přišel na svět konečně v otcově rodné Plzni, 16. března 1921. Otec ale náhle zemřel, když bylo Rudolfovi pouhých pět let, krásná Mecedes se ocitla úplně bez prostředků a nakonec dala ze zoufalství syna do sirotčince. Tam Rudolf vyrůstal do osmnácti let, vyučil se kožešníkem a v letech 1938 až 1942 se tomuto povolání věnoval jako samostatný kožešník ve Velkozávodě s kožešinami. Snil ale o kariéře tanečníka.

 

Až budeš má:

Od trampingu k Smetanovi

Z prvních vydělaných peněz si ušetřil na hodiny v soukromé taneční škole profesorky Marty Aubrechtové v pražské Vodičkově ulici. Ta si ale všimla, že má mimořádný hlas, a doporučila mu, aby se věnoval zpěvu. V té době už se třemi kamarády zpíval trampské písně, dali si název Zlatá hvězda a sbírali první úspěchy v soutěžích. V roce 1940 začal zpívat v pěveckém spolku Smetana v pražských Vršovicích, kde se setkal s profesorem Dragem Vitičem, jenž ho začal učit zadarmo. V roce 1941 se stal zpěvákem orchestru Metropolitan a pak přijal nabídku jazzového orchestru, který vedl Emil Ludvík. Dál ale současně působil i ve Zlaté hvězdě a věnoval se také klasice. Zpočátku si vybíral jednodušší písně, často i operní skladby od Antonína Dvořáka či Roberta Schumanna, časem se stále více zdokonaloval a měl ve svém repertoáru mimo jiné Zastaveníčko Franze Schuberta či árie Escamilla z opery Georgese Bizeta Carmen a Vladislava z Dalibora Bedřicha Smetany.

 

Lásko má, ty nevíš:

Z opery k soustruhu

Populární hudba ho naplno zaujala, až když začal spolupracovat s hudebním souborem Metropolitan. Odtud velmi rychle postupoval přes orchestr Jaroslava Maliny a Emila Ludvíka, s jehož orchestrem nahrál první gramofonové desky, a pak zpíval nějaký čas s orchestrem Slávy Emana Nováčka. Když v roce 1942 dostal předvolání na pracovní úřad, začal hledat stálé angažmá a nakonec zakotvil v souboru německé opery v Moravské Ostravě. Po taneční hudbě se mu ale nepřestávalo stýskat, takže se nakonec v dubnu roku 1943 objevilo v Ostravě poprvé na plakátech nové jméno zpěváka tanečního orchestru Karla Karpiera – Rudolf Cortés. V operním světě ale nadále zůstával Kraisinger a v ostravském souboru působil až do roku 1944. Pak se musel nuceně vrátit do otcovy rodné Plzně, kde byl totálně nasazen v Škodových závodech a pracoval až do konce druhé světové války jako soustružník.

 

Nestálá láska:

Werichovi chyběl Woody

Po válce zpíval krátce ve sboru Opery 5. května v Praze, pak musel narukovat a základní vojenskou službu strávil v řadách Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Po návratu do civilu ho přes Pěvecký sbor Československého rozhlasu a Orchestr Ladislava Habarta postrčila narůstající popularita až pod křídla legendárního kapelníka Karla Vlacha. V roce 1947 začali Jiří Voskovec a Jan Werich připravovat první muzikál v Čechách, slavnou broadwayskou show Divotvorný hrnec, chyběl jim ale představitel Woodyho, a tak je Karel Vlach upozornil na Rudolfa. Premiéra se uskutečnila v březnu 1948, měla obrovský úspěch a pražské Hudební divadlo Karlín se stalo Rudolfovou mateřskou scénou. S novými společenskými poměry pak začalo brzy přituhovat a odstartovala první éra zákazů, které dolehly i na orchestr Karla Vlacha. Od poloviny padesátých let našli zázemí v Divadle estrády a satiry, pozdějším Divadle ABC, v němž v té době začínaly takové budoucí hvězdy, jako Stella Zázvorková, Jaroslava Adamová či Květa Fialová.

 

Dobrou noc:

Zpívající dřevorubec

Právě tak spatřili diváci Rudolfa poprvé na filmovém plátně v roce 1952 v nezapomenutelné pohádce režiséra Bořivoje Zemana Pyšná princezna. Stanul sice před ní pouze desetkrát, ve většině rolí ale především zpíval. V roce 1956 ho čekal další obrovský úspěch, stal se historicky prvním představitelem Limonádového Joe ve slavné westernové parodii Jiřího Brdečky v pražském hudebním divadle Karlín. Jeho popularitu posilovalo rozhlasové vysílání pravidelných půlhodinek s Orchestrem Karla Vlacha, s průvodním slovem Vladimíra Dvořáka, a ve stejném složení i pražskými koncerty v divadle ABC a Lucerně. Jeho písničky se staly hity, nahrával je na gramofonové desky, s orchestrem Karla Vlacha vyjížděl i do zahraničí. Po ukončení spolupráce s Karlem Vlachem měl vlastní estrádně revuální skupinu, s níž dlouhodobě působil v populárním pražském nočním podniku Alhambra a vystupoval často v NDR, Rakousku, Polsku a Sovětském svazu.

 

Váš dům šel spát:

Romance za korunu

Poprvé se oženil 22. prosince 1945 s Dagmar, v roce 1947 se jim narodila dcera, která dostala jméno po matce, a v roce 1951 syn Rudolf. V roce 1965 se rozvedli a po čase se Cortés oženil podruhé s Alenou, s níž měl ještě syna Davida. V šedesátých letech se vrátil i na jeviště, od roku 1964 hrál v Hudebním divadle v Nuslích v muzikálu Trampoty profesora Prileta a v roce 1968 dostal hlavní roli v broadwayském muzikálu Muž jménem La Mancha. V té době se často objevoval i na televizní obrazovce a pořádal zájezdy po českých a slovenských městech a do zahraničí.  V roce 1975 stanul naposledy před filmovou kamerou v poněkud slaboduché hudební komedii režiséra Zdeňka Brynycha Romance za korunu, v níž si zahrál sám sebe. „Myslím, že by mu v padesátých letech mohly ten jeho krásný prozívnutý baryton závidět i mnohé tehdejší světové hvězdy!“ prohlásil o něm tehdy Karel Gott.

 

Nejmíň stárne klaun:

Zákeřná pomluva

V Romanci za korunu si zazpíval s mladšími kolegy píseň Karla Svobody a Zdeňka Borovce Nejmíň stárne klaun a sotva tehdy někdo poznal, že ho už začíná sužovat rozvíjející se Alzheimerova choroba. Ta se u něj začala projevovat velmi brzy, už od sedmačtyřiceti let. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu se musel později vzdát umělecké činnosti a poslední čtyři roky prožil v léčebně v Krásné Lípě u Děčína, kde také 12. prosince 1986 zemřel. Bylo mu pouhých šedesát pět let. Jeho exoticky znějící příjmení Cortés ani pak nepřestávalo být předmětem různých dohadů a inspirací k vymýšlení fám. Ta nejohavnější se objevila až v roce 1990, kdy byl posmrtně nařčen ze spolupráce s gestapem a z toho, že si příjmení zvolil po Josephu Cortesovi, šéfovi jednoho z ostravských oddělení gestapa. A trvalo léta, než jeho dcera Dáša dosáhla toho, aby bylo jeho jméno očištěno.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace