Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrý den, jsem Mikuláš a přišel jsem vám přepsat politickou mapu. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.09.2020
Dobrý den, jsem Mikuláš a přišel jsem vám přepsat politickou mapu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. Demonstrace proti Babišovi. Ovšem Babiš byl jediné téma, které všechny ty lidi spojovalo. Nebyl to Mikuláš Minář

Mikuláš Minář předal štafetový kolík vůdcovství u Milionu chvilek pro demokracii Benjaminu Rollovi a oznámil, že nejspíš, možná, dá-li Pánbu, vstoupí do politiky s hnutím nebo stranou plnou ‘obyčejných, poctivých lidí i moudrých a inteligentních odborníků‘. Minář s potěchou publikoval jeden ze vzkazů, kterých se mu sešlo nepočítaně, kde stálo: „Mikuláši, je to skoro mission impossible. Ale to byla cesta Zuzany Čaputové také. Aspoň to tak vypadalo. Jděte do toho s vášní. Myslím na Vás. A trochu Vám i závidím. Máte celou cestu před sebou.“ Mikuláš zprávu okomentoval následovně: „Ze všech těch ohlasů, které ke mně dnes doputovaly, mi největší radost udělal tento (od jedné moudré a milé dámy). Takovýhle vzkaz vám zvedne náladu na celý den.“

Nutno podotknout, že Mikulášovi chybí k cestě Čaputové ňadra dmoucí a vytříbený vkus pro oblékání. Tyto dvě položky to Čaputové vyhrály nejméně z poloviny. Ale co mu rozhodně nechybí, je potenciál ne roztříštit síly současné opozice, ale poslat je na smetiště dějin. Což by byl záslužný počin.

Tříštění neschopných

Podívejme se na to následovně. Za poslední téměř dva roky byla ze společnosti velká objednávka na to, aby opozice něco dělala s válcováním Babišova politického buldozeru, který postupně sebral pod svůj dohled prakticky celou republiku. Kde byla opozice? V neschopnosti se krčila a vykřikovala impotentní hesla, dělala prohlášení, která nikoho moc nezajímala a pokračovala ve své malé stranické politice, bez jakéhokoliv potenciálu se hnout kupředu. Byla tu i objednávka na to, aby vznikly širší koalice. A kde nic, tu nic. Nynější opozice sedí jako pověstná žába na prameni a nemá silu a ani potenciál vyrvat republiku z rukou Babiše.

Exemplární příklad můžeme vidět u TOP 09 (která už má být dávno mimo sněmovnu). Došlo k výměně předsedy, odložili toxického Kalouska. A? Nějaký zásadní posun? Nová krev v předsednictví, nová cesta, nové ideje, které je potřeba protlačit? Jen Pekarová Adamová přišla s bombastickým prohlášením, že chce zavést euro. Jinak nic, žába na prameni, která dřepí a v emblému má neschopnost. Jediná změna nastala, když přišly koaliční tanečky, ale ve výsledku jsme si o nějakém posunu kupředu mohli nechat leda zdát. Nikdo se neshodl s nikým a na ničem. Dobrá, zůstáváme při starém – opozice je rozhádaná, nedůvěřivá a Babišova úderka tak bude dál na koni. Tak jaké tříštění sil? Leda tříštění neschopných. Pokud se Minářovi podaří vyšachovat zombie strany z naší sněmovny, nelze jinak, než mu zatleskat. TOP 09, KDU-ČSL i STAN z demobločku mají potenciál tak leda vypadnout ze hry, nic jiného a zásadnějšího. Ve své až krystalické neschopnosti právě oni tříští síly. ODS se k výměně nemastného a neslaného předsedy nedokope a Piráti jsou, mám pocit, pro příliš mnoho lidí volbou extrému, do kterého rozhodně nechtějí zemi zatáhnout.

Přepsání politické mapy?

Prostor pro takové přepsání je obrovský. I Babiš začínal od nuly a vyšvihl se hned při prvních volbách na 18 %. Proč by něco takového nemohl dokázat Minář? Nebo je lepší neustále pozorovat ty opoziční křeče demobločku? Vždyť jsou trapné a k nesnesení neefektivní. Když do toho Minář dá první poslední, proč ne.

První krůčky, první kopance

Jen pochybuji, že se do boje Minář pustil s tou potřebnou razancí. Oznámil, že ‘nejspíš‘ založí stranu nebo hnutí. Váhá? Ukazuje to jeho lidskou tvář? Na tu není, upřímně, nikdo zvědavý. Pokud chce do politiky, váhání není tím nejlepším marketingovým tahem. Ano, ukázal v sobě člověka, ale nikoliv politika, kterému jde vložit do rukou osud republiky. Ideje nestačí. Odpor nestačí. Ale třeba je to jen první krůček batolete. I když… průpravu měl s Milionem chvilek velkou. Podobné zaváhání páchne neschopností. Zásadní chyba, řekl bych.

Následuje prohlášení stran těch, kteří do Minářova chystaného projektu mají vstoupit: „Já se potkávám s mnoha osobnostmi a odborníky, kteří ten potenciál mají,“ napsal Minář. Je si Minář vědom toho, že může nastat u jeho projektu jistá personální nouze? Nemáme těch osobností zase tolik. A pokud sáhne do již převařených vod a vytáhne třeba takovou Annu Šabatovou a jí podobné známé tváře, může se hned z kraje své činnosti postavit vedle TOP 09 do fronty o voličskou almužnu. Protože takové osobnosti budou víc odrazovat, než lákat.

Volil bych jej?

Kdybych si měl vybrat podle hostí i rétoriky na demonstracích Milionu chvilek? To byla esence kavárny a kazatelství malých velkých, kteří žijí v tom, že jsou těmi vyvolenými a přitom ví vlastně kulové o tom, kde ten život člověka je. Žije Minář v neproniknutelné sociální bublině Geislerových a Hřebejků, nebo dokáže myslet i z jiných perspektiv, než pouze těch prázdně elitářských? Přijede, dle vzoru Geislerové a jejího rétorického cvičení, kázat na vesnice mezi ty blbce a burany? Kavárenská strana ve sněmovně vážně nechybí. Minářovu (ne)schopnost zaujmout na politickém poli můžeme s potěšením sledovat v reality show celý další rok. To je báječná zpráva. Takže Mikuláši, hrň to na nás, ať je legrace.

 

Vložil: Štěpán Cháb