Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zodpovědnost za vše a všechny ji srazila na dno. Poslušná holčička už konečně ví, jak si srovnat život. Přečetli jsme

27.09.2020
Zodpovědnost za vše a všechny ji srazila na dno. Poslušná holčička už konečně ví, jak si srovnat život. Přečetli jsme

Foto: Instagram (stejně jako v článku)

Popisek: Česká královna sportovního aerobiku Olga Šípková

Olga Šípková je naše úspěšná sportovkyně, které se dařilo se prosadit i poté, co její sportovní kariéra skončila. V rozhovoru pro MF Dnes hovořila ale také o tom, jak se i ona setkala s vyhořením a depresí a jak s tímto onemocněním bojuje.

Epidemie se na její práci projevila veskrze negativně, přesto prý nežehrá. „Kompletně jsem přišla o práci, protože dělám s lidmi, ať už na fyzické, nebo psychické úrovni. Ale díky tomu, že jsem měla nějaký krizový kapitál, neskončila jsem pod mostem. Udělala jsem si základní rozvahu, co nejhoršího mě může potkat. Smířila jsem se s tím, že nebudu tolik vydělávat, že s něčím vyžiju. A začala jsem se zaměřovat sama na sebe. Využila jsem to období i jako impulz k odpíchnutí k nové práci,“ prozradila s tím, že se dokonce rozhodla k velmi ráznému kroku: „Například jsem díky tomu před rokem a půl dokázala po dvaceti letech odejít z fitness center, která nesla mé jméno. Nejmíň deset let jsem věděla, že mi to bere energii, ale neměla jsem odvahu ten krok udělat.“

 

Šípková

Aerobik je pro Olgu láskou na celý život

Fitko jí odřízli od světa

První fitness centrum Olga vybudovala úplně sama. „Po povodních se Holešovice staly jednou z pražských lokalit, kde se začalo mohutně stavět, což nám přístup do fitka odřízlo. Nějak jsme to stabilizovali a do toho se otevřela nabídka otevírat další fitka s mým jménem – na Vyšehradě, na Zličíně. Jenže v té době jsme už neměli žádné další peníze na investice. Vstoupili do toho finančně významní investoři, ale to mělo za následek, že nebyla šance sáhnout si na nějaké peníze. Do toho všeho jsem musela dál jet,“ popsala tehdejší situaci. „Bylo toho zkrátka moc. A mimo jiné i proto jsem to v těch devětatřiceti přestala zvládat. A jsme zase u toho pocitu extrémní zodpovědnosti. Cítila jsem zodpovědnost úplně za všechno a nemohla jsem to všechno pojmout,“ popsala stav těsně před zhroucením.

 

Šípková Dědík

V roce 2016 se zúčastnila s tanečníkem Markem Dědíkem show StarDance

Poslušná holčička

Proč se do takové situace dostala, si vysvětluje rodinnou konstelací. „Mnohé máme z dětství a já jsem byla vždycky hrozně poslušná holčička. Poslušnost, a taky jsem vždycky říkala pokora, která se ale často zaměňovala se strachem, mi zůstala dál. A já si brala zodpovědnost často i za druhé,“ připomněla a dodala: „Možná to souvisí i s tím, že jsem byla prostřední mezi dvěma sourozenci a pořád jsem cítila, že se potřebuju nějakým způsobem zavděčovat. Prvorozený sourozenec bývá vždycky oblíbený a ten poslední taky, takže pozice toho prostředního nebývá nejlehčí. A pak se z té holčičky – s povahou a potřebou zavděčovat se – stane přes noc hvězda. Tak na sebe tlačíte a tlačíte... Navíc jsem byla pokorná, poslušná holka, žádný loktař, každému jsem chtěla vyhovět, a tím jsem se v podstatě sama poničila.“

 

 

Olga Šípková získala v letech 1993 až 1998 čtyřikrát titul mistryně ČR ve sportovním aerobiku, v letech 1995 a 1997 se stala mistryní Evropy a v roce 1997 mistryní světa.

 

Únava nemá být normou

Se svým problémem se poprvé svěřila v dokumentu České televize 13. komnata. „Poprvé mě oslovili, když jsem byla v nejhorší fázi. Tehdy jsem odmítla – ne, přece nemůžu sdělit lidem, že jsem blázen, že jsem byla na psychiatrii a že jsem selhala. Co řeknou klienti? Co když už nepřijdou cvičit? Co když budu bez práce? Ale pak jsem se zaléčila, tou dobou jsem něco točila s ČT, a tehdy jsem si řekla, že už by mělo smysl o tom něco 'říct,“ vysvětlila. Důvodem, proč šla se svým problémem na veřejnost, byla také pomoc ostatním ve stejné situaci. „To, čím jsem si prošla já, zažívá spousta lidí. Když se zlomí noha, jdeme s tím k doktorovi, dostaneme sádru, vyřeší se to mechanicky. Když se ale zlomí duše, nemusíme to leckdy ani poznat. Třeba já – byla jsem unavená, ale to je ve čtyřiceti normální, řeknete si. Byla jsem negativní –takový už ten život v poločase bývá, řeknete si zase. Berete to jako normu.“

 

Šípková dcera

S dcerou Adélou, kterou porodila v pětatřiceti. Byla plánovaným miminkem a doma na ni tehdy čekal už patnáctiletý bratr Michal.

Veselá holka za každou cenu?

Prožívala opravdu nepříjemné stavy. „Tělo vypoví službu, přestanete spát, fungovat – a to už úplně normální není, s tím se nedá žít. Můžete si zobnout prášek, ale já jsem si nechtěla pomáhat jen přes prášky. Chtěla jsem být normální, veselá holka. I proto jsem to o sobě zveřejnila. Chtěla jsem sdělit lidem, aby nebrali jako normu, že nemají radost ze života, že jen málokdy se ráno probudí a mají radost. A že není normou probouzet se většinou bez nálady a s obavou, co mě zase dnes čeká,“ připomněla. Situaci řešila pomocí mechanismů, které se naučila v kurzu koučování, kterému se dnes věnuje. „Sepíšete si základní body ze svého života: rodinu, finance, práce, koníčky. Nad každým si zapřemýšlíte, nakolik jste v té oblasti spokojený, a ohodnotíte spokojenost od nuly do desítky. U každého bodu si odpovídáte, například u té rodiny: Umíme komunikovat? Dáváme si navzájem dost radosti? Načež si uvědomíte – aha, my vůbec nekomunikujeme, takže dáte nižší body. Práce – jo, ta mi dává smysl, baví mě, jasně, dám tam devítku. Z toho vám vyjde, kde máte nejméně bodů. A začnete si říkat: Co tady můžu udělat, aby to bylo lepší? Kdy to začnu řešit? Fajn, zítra to otevřu. A takhle si úplně pragmaticky srovnáte všechny životní oblasti.“

 

+

Je skvělé, že se Olga Šípková dokázala nejen se svým problémem vypořádat, ale také že našla odvahu prozradit své trable veřejnosti. Má pravdu, když tvrdí, že tím mohla pomoci mnohým jiným, kteří by se cítili po odhalení choroby stigmatizováni.

Je škoda, že je zveřejnění vlastní psychiatrické diagnózy stále považováno za obrovskou odvahu. Duše může být nemocná úplně stejně jako tělo, hlavní je vůle uzdravit ji. A tu má Olga naštěstí dostatečnou.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace