Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro lásku obětovala kariéru, známý režisér zase svoji rodinu. A pak zmizela náhle jako Greta Garbo. Tajnosti slavných

25.09.2020
Pro lásku obětovala kariéru, známý režisér zase svoji rodinu. A pak zmizela náhle jako Greta Garbo. Tajnosti slavných

Foto: imdb.com

Popisek: Ivana Pavlová v jednom z prvních televizních klipů k populární písničce Dominiku

VIDEO „Chodili spolu z čisté lásky a sedmnáct jim bylo let…“ Hance ze slavného muzikálu Starci na chmelu bylo při natáčení opravdu sedmnáct a díky režiséru Rychmanovi se stala doslova přes noc hvězdou. Před sebou ale měla spoustu trápení a ústupků.

Mladí nejspíš nepochopí, protože o tuhle úžasnou součást studentského života jsou ochuzeni. Brigády totiž vůbec nebývaly za trest. A ty chmelové se staly součástí mého života na téměř celé desetiletí, od úplně první před nástupem na gymnázium až po tu před státnicemi, kdy už jsme zajišťovali zábavu pro brigádníky. Makali jsme, až se z nás kouřilo, bavili se, řádili, rodila se přátelství i lásky… Každá písnička ze Starců na chmelu ve mně prostě probouzí nostalgii. Nesmrtelný muzikál Ladislava Rychmana z roku 1964 byl jedním z prvních závanů nové vlny. Mladičkou Ivanu Pavlovou proměnil v hvězdu, lidé ji poznávali na ulici, říkali jí Haničko… A nezapomněli na ni, i když její kariéra skončila příliš brzy. ,,Byla jako Greta Garbo. Z ničeho nic zmizela, nedala nikomu vědět a nikdo, kromě jejího muže, o ní nic nevěděl. Jakoby zmizela z povrchu zemského,“ komentoval její náhlý odchod ze scény bývalý spolužák Vlastimil Harapes.

 

Starci na chmelu
(oficiální trailer):

Dříč odmalička

Narodila se 9. června 1946 v Plzni a odjakživa s ní šili čerti, takže do baletní přípravky pro nejmenší talenty začala chodit už v pěti letech. Tanec se stal smyslem jejího života a tvrdě na sobě makala, aby měla i potřebnou fyzičku. Ve čtrnácti si prosadila studium na pražské taneční konzervatoři, jejími učiteli byli například tanečník, choreograf a šéf Baletu Národního divadla Jiří Němeček, jedna z největších osobností české taneční scény Pavel Šmok či tanečník a pozdější profesor choreografie Luboš Ogoun. Vše zvládala díky dobrým fyzickým předpokladům skvěle, takže není divu, že během konkurzu na připravovaný muzikál Starci na chmelu veškerou konkurenci suverénně převálcovala.

Starci na chmelu

Byla krásná, fotogenická, takže ji kamera měla ráda, jen si zpočátku strašlivě nevěřila. ,,Nevěděla jsem, co je muzikál, neznala jsem West Side Story a v životě jsem nehrála před kamerou,“ zavzpomínala na počáteční obavy, zda natáčení vůbec zvládne. Snadné to opravdu nebylo, Ladislav Rychman měl přesnou představu, co od herců očekává, a také to z nich nakonec vždycky dostal. Natáčelo se v obci Lounky u Roudnice nad Labem, kam se Ivana vrátila po více než čtyřiceti letech s kamerou dokumentárního pořadu České televize 13. komnata. Z tehdejší malebné vesnice ale zbyla jen část, spoustu někdejších romantických míst navždy vzala velká voda, doslova a hned několikrát. Během povodní v roce 2002 vystoupila hladina na návsi do výšky šesti metrů, další pohroma se přivalila o čtyři roky později, a pak znovu v roce 2013.

 

Starci na chmelu
(záznam natáčení):

Men in Black po česku

Premiéra Rychmanova filmu znamenala obrovský úspěch, písničky Jiřího Bažanta, Vlastimila Hály a Jiřího Maláska s texty scenáristy Vratislava Blažka vzápětí zlidověly. Na tehdejší dobu se objevil před kamerou mimořádně silný komparz, složený především ze studentů konzervatoře a DAMU, kteří především skvěle tančili pod ‘taktovkou‘ mimořádného choreografa Josefa Koníčka. A ani on nezůstal inkognito, společně s Josefem Lauferem a Petrem Musilem je jedním z trojice ‘mužů v černém‘, kteří provázejí diváka příběhem s písní Milenci v texaskách. Mladičká Ivana Pavlová se stala díky muzikálu ze dne na den populární osobností a sklízela jen pozitivní kritiky, takže jí v dalším rozvíjení slibně našlápnuté kariéry nic nebránilo. V posledním ročníku konzervatoře dostala nabídku angažmá v divadle Balet Praha, s nímž pak jezdila další čtyři roky po světě.

Vše pro lásku

V baletním souboru poznala svoji velkou lásku, o jedenáct let staršího režiséra Pavla Hobla. A oba museli pro společný život něco obětovat. Pavel kvůli Ivaniným nádherným očím opustil rodinu a malou dcerku, ona se zase vzdala kariéry v souboru, který dobýval svět, jen aby mohla být s ním. Začala pracovat jako choreografka v Divadle E. F Buriana, tehdy se tomu říkalo pohybová spolupráce. Díky Pavlovi se také objevila na televizní obrazovce v pořadech Autorevue a Revue Vltava. A spolupracovala znovu i s režisérem Rychmanem, s nímž natočila první televizní klipy k populárním hitům Dominiku a Zlaté střevíčky. A v roce 1967 si zahrála a zatančila i v dětském filmu režiséra Jana Valáška staršího Když má svátek Dominika. Pak ale stačilo jen pár vteřin, aby se celý její další život obrátil vzhůru nohama.

 

Dominiku:

Nečekané následky

V roce 1967 utrpěla těsně před jednou premiérou vážný úraz, při pádu divadelní kulisy ji obrovský železný žebřík udeřil do krku a hlavy. Šest týdnů prožila v sádrovém korzetu, bohužel jí ale tehdy zrentgenovali pouze páteř, ale nikoliv hlavu. Vyléčila se, pominulo i poúrazové ochrnutí. Vrátila se k práci a v roce 1968 se s Pavlem vzali. Komplikace se přihlásily až po překročení třicítky. Začala trpět malátností, měla problém s udržením rovnováhy, trpěla třasem, najednou špatně viděla, nakonec přišlo i bezvědomí. Po téměř patnácti letech od zranění u ní lékaři diagnostikovali poúrazovou epilepsii a mladá krásná žena se v pětatřiceti letech stala invalidní důchodkyní. Každý den ji pronásledovaly epileptické záchvaty, nedobrovolně a s obrovským psychickým traumatem musela opustit milovanou práci, úplně se izolovala od vnějšího světa.

Velká prázdnota

Někdejší hektický život, plný zkoušek, představení a přátel, najednou vystřídala prázdnota. Kamarádi ubývali, o slovo se přihlásily deprese. Nejhorší prý byly první tři roky, díky manželově podpoře se ale začala časem s osudem vyrovnávat. Chtěla si pomoci sama, a tak začala malovat obrazy speciální technikou malých teček, která vyžadovala naprosté soustředění. Věnovala se manželovi, pořídili si chalupu, psa… A znovu v sobě našla někdejší pevnou vůli. „Stala se ze mě žena v domácnosti a bavilo mě to,“ přiznala v dokumentu. Do divadla po svém odchodu v roce 1983 už ale nikdy nevstoupila. V roce 2007 Pavel Hobl zemřel a i s touto obrovskou ztrátou se musela vyrovnat silou vůle. Při natáčení své 13. komnaty si stále krásná, štíhlá dáma dokonce zatančila s Vlastimilem Harapesem. Vůbec nebylo znát, že netančila čtvrt století, a dodala: „Prožila jsem pěkný život a znovu opakuji, že ničeho nelituji.“

 

Zlaté střevíčky:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace