Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Debil, blbeček, přitroublej Ken. Anebo slušný mladý muž, jehož obětoval premiér? Ministr Covidu se kardinálně přecenil. Přečetli jsme

24.09.2020
Debil, blbeček, přitroublej Ken. Anebo slušný mladý muž, jehož obětoval premiér? Ministr Covidu se kardinálně přecenil. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Odcházení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

GRAF Doslova bleskovou výměnu na postu ministra zdravotnictví čekal asi málokdo. A co nečekal vůbec nikdo, je změna náhledu na Adama Vojtěcha, kdy hodnocení jeho ministrování, v posledních měsících tragické, po rezignaci v leckom vyvolalo lítost a sympatie. Nejlépe to asi vyjádřil na svém Facebooku publicista Petr Kolář: „Pozoruhodné! Do včerejšího dopoledne jsem všude četl a slyšel, že je Adam Vojtěch submisivní pitomec, který zdravotnictví nerozumí. Přitroublej Ken, kterej neuspěl ani v SuperStar a měl být dávno pryč. Dnes už Vojtěch patří k jedněm z nejlepších ministrů zdravotnictví, který měl holt jen smůlu, že do toho přišel Covid-19. Slušný, pracovitý a poctivý člověk, kterého zkrátka semleli Babiš s Prymulou jako mlýnské kameny. To fakt nevymyslíš!“

„Dobrý den přátelé, už to určitě všichni víte. Po důsledném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již předal svou rezignaci. … Práci ministra jsem dělal srdcem a s nasazením všech sil. A myslím si, že se za ty tři roky podařila celá řada dobrých věcí,“ napsal odstoupivší Adam Vojtěch na svém Facebooku a zakončil poděkováním Babišovi, zdravotníkům, pacientům i občanům, tedy všem. Psalo se také, že v televizi bylo vidět, jak je bývalý ministr bledý a přepadlý, a i z toho se vyvozovaly a vyvozují spekulace, že rezignace nebyla dobrovolná, ale že mu dal premiér nůž na krk. Hovoří se též o náplasti ve formě sesle ředitele VZP (server E15)…

Podrbání za ušima od premiéra i epidemiologa Maďara

Babiš v televizi oznámil, že Adam Vojtěch byl nejlepší porevoluční ministr zdravotnictví. A Rostislav Maďar, jenž byl po odchodu náměstka Prymuly (nyní ministra) jedním z klíčových odborníků, který Vojtěchovi radil, řekl: „On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak."

Zajímavá čísla přišla i z nejnovějšího průzkumu STEM. Ve výzkumu z první poloviny září je Jan Hamáček pozitivně hodnocen výrazně vyšším podílem občanů než v posledním šetření, což znamená pozici nejlépe hodnoceného politika. Jen s mírným odstupem následuje dosud dlouhodobě stabilně první Andrej Babiš. A třetím v pořadí je… Adam Vojtěch.

 

Komentátoři exministra spíše tepou

Přední komentátor Novinek.cz si po shlédnutí nedělních Otázek Václava Moravce, kde byl Vojtěch, ještě jako ministr, hostem, nebral servítky a svůj článek nazval (s odkazem na Cimrmana) ´Očima Saši Mitrofanova: Klasikové napovídají: Debil, blbeček, debil, blbeček…´ Deník N uveřejnil jen stručný přehled Vojtěchovy profesní dráhy s názvem ´Nejdřív koronavirus srovnával s chřipkou, teď mu zlomil vaz. Z Babišova područí se Vojtěch nevymanil´, zatímco antibabišovské Forum24 perem Tonyho Havlíka nasazuje ostrý tón titulkem ´Adam Vojtěch jako slušný politik? Submisivní kariérista shánějící kompro přes lobbisty si soucit nezaslouží´. Stojí zde: „U mnoha lidí odchod mladého „ministra covidu“ vyvolává lítost, ale to je jen dojem, kterému bychom neměli podléhat.“

A argumenty? „Adam Vojtěch je v první řadě mimořádně submisivní kariérista. Když nastupoval pod křídla hnutí ANO a žádný covid ještě zdaleka neexistoval, tak dobře věděl, do čeho jde, komu bude muset vycházet vstříc a co pro to musí udělat. Loajalita vůči šéfovi byla nezměrná a absolutně nekritická. Šlo to poznat v krizi, z některých jeho rozhodnutí a z toho, jak se nechal od Babiše veřejně diskreditovat, a jeho kroky zpochybňoval,“ uvádí Havlík s tím, že Vojtěch prý sháněl kompro přes lobbistického šíbra. „Adam Vojtěch si v době, kdy byl ještě tajemníkem tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, zjišťoval skrz kontroverzního lobbistu Tomáše Horáčka citlivé informace o lékařce Zdence Němečkové Crkvenjaš, manželce tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ta pak na Twitteru psala, že Vojtěch využíval „šíbra ze zdravotnického podsvětí“.“ Dále se v článku připomíná, že Vojtěch vyhodil ředitele různých českých nemocnic a odvolal také ředitele v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod Jaromíra Maška.

 

+

Nejdéle sloužící ministr zdravotnictví

Čtyřiatřicetiletý Adam Vojtěch usedl do křesla ministra zdravotnictví v první Babišově vládě (v prosinci 2017), křeslo si udržel i v té druhé. A spustil mimo jiné největší polistopadovou reformu psychiatrické péče. Povedlo se mu také konečně vykutat na svět eRecept a prosadil úhradu léčebného konopí, byť v tomto bodu jsme ještě na začátku. Takže je možná i pravda, co řekl Babiš o nejlepším porevolučním ministru zdravotnictví.

-

Mezi slepými…

Jednooký králem. Jak jsem psala již u Babiše, ČR měla tak mizerné a neschopné ministry, že AB se asi nemýlí. Což o nás nevypovídá v dobrém. Můj skromný názor ale je, že důvodem není (jen) personální nouze, jíž netrpí zdaleka jenom Babiš, byť u něj je to nejvíce patrné, kvůli jeho osobnostnímu nastavení, ale špatný systém veřejné správy. Nicméně, toto je tvrzení, které kdybych zde měla dokázat, nenapíšu článek, ale vezmu si rok volna a dám rovnou dizertačku.

Co mu nelze upřít

Zpět k Vojtěchovi. Nikdo mu, myslím, neupírá v pozici ministra dobré úmysly ani mnohé kvalitní záměry. Výpady směrem k jeho předchozímu působení u Babiše a shánění informací na politické protivníky, mno, myslím, že je to naprosto běžná praxe. A nejen u nás (viz každý druhý americký film). Otázkou je, co se s jeho nastartovanými projekty stane. Dobrý šéf totiž usiluje o to, aby byl napřed zastupitelný, posléze nahraditelný, a jeho vize ho přežily. Zde nevíme, ukáže se až časem, zda třeba reformu psychiatrie další ministr nepohřbí.

Kde je chyba v matrixu?

V Česku zažité praxi, kterou bych nazvala ´manažerská challenge´. Čili - ´Tu výzvu beru!´ Z mne nepochopitelných důvodů si zde všichni myslí, že kdokoli může dělat cokoli. To je jako kdyby mně zítra nabídli, ať šéfuji českou Škodovku. O autech vím prd, ale co bych to za ty pěkné peníze, třeba 200 – 300 tisíc měsíčně, nezkusila, že? No, tak to je absolutní nesmysl. Protože o autech vím prd. Vojtěch Adam především neměl toho ministra vůbec brát. Vystudoval práva a nějakou mediální komunikaci, ve zdravotnictví nikdy nepracoval, natožpak na středně vysokém postu, odkud je po rezortu nejlepší rozhled. Ať se tedy snažil jakkoliv, a on se snažil, konzultoval s odborníky, tohle zvládnout prostě nemohl. Ani v mírových časech – o jednookém v zemi slepých už byla řeč. Natožpak v čase války s Covidem-19.

Kladu si otázku, čím to je, tahle arogance, já zvládnu všechno, byť o tom vím prdlačku? Je to opravdu JEN arogance, anebo nějaký hlubší problém, systémově ukotvený v našem nepříliš funkčním matrixu, který trpí špatným řízením a nesmyslným výběrem šéfů?  

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace