Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišův projev a ohňostroj marnosti opozice. Lidovci, topka, ani ´modrý pták´ stále nechápou a zřejmě nikdy nepochopí. Přečetli jsme

23.09.2020
Babišův projev a ohňostroj marnosti opozice. Lidovci, topka, ani ´modrý pták´ stále nechápou a zřejmě nikdy nepochopí. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš promluvil v pondělí večer k národu

Andrej Babiš měl v pondělí večer televizní projev. Místo tradičního nedělního facebookového ´čaulidi´, kde ho předem avizoval. Co řekl? Ve zhruba devítiminutovém projevu přiznal, že v létě udělal chybu, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti a vláda polevila v opatřeních proti šíření koronaviru. Vyzval, aby kvůli ohroženým seniorům a nemocným lidé respektovali povinnost nošení roušek. Plus zopakoval, že kabinet nechce zavírat ekonomiku, jak se to stalo na jaře, a ohrozit zaměstnanost. „Snažíme se najít rovnováhu mezi ochranou zdraví a ekonomikou,“ řekl Babiš v ČT a vyzval společnost, aby se semkla.

Jaké jsou reakce? Politici, obzvláště opoziční, nepřekvapili. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová prohlásila na FB, že šlo jen o „dlouhý volební spot“. Podle ní se Babiš řídil „přáním lidí na Facebooku a nesprávně korigoval rady odborníků". Měl by tedy podat demisi. O něco vtipnější byl šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Tomu v projevu chybělo, že Babiš jako premiér přebírá plnou politickou odpovědnost, jak uvedl předseda vlády v podobném vystoupení na jaře. „Od té doby dává v kritických chvílích chlapsky a bez váhání hlavu na špalek. Hlavu kohokoliv jiného než svoji," narážel na odchod ministra zdravotnictví Vojtěcha.

Bezradný a bezobsažný…

Přímo demisi sice nezmínil předseda lidovců Marian Jurečka, přesto přišla výčitka na Twitteru: „V hlavním čase těsně před volbami premiér neřekl nic nového ani zásadního, bylo to shrnutí toho, co říká v posledních dnech,” sdělil lidovec a dodal: „Přiznává svou chybu, kdy odmítl návrh opatření, která kdyby od 1. září platila, tak bychom dnes tuto situaci nemuseli řešit."  

„Bezradný a bezobsažný projev. Jeho jediným cílem bylo nějak napravit špatný dojem z chaosu, který premiér a vláda způsobili. Na tom, co premiér označil za úkol do budoucna, měla vláda pracovat od května a dnes to mělo být dávno připraveno," notoval si s Jurečkou předseda ODS Petr Fiala.

Přerámoval a změnil narativ?

Političtí komentátoři se jistě budou ještě vyjadřovat, vybrala jsem tudíž zatím jen dva, a zcela záměrně vynechala ´pražsko-kavárenský antibabiš tisk´ (vše, co tam napíší, se nese v jediném duchu, Babiš je satan a je třeba ho co nejdříve svrhnout do sedmého kruhu pekla, bohužel, nikdo neví, jak). Též Babišovo/nebabišovo mediální impérium (MFDnes a Lidovky) jsem opominula, a to z přesně opačných důvodů…

Komentátor Ondřej Štindl z Balšínkova ECHO24.cz si povšiml jedné jazykové, potažmo politické záludnosti: „Jedním z novotvarů, které v posledních letech pronikly do českého jazyka, je slovo rámovat či přerámovat, případně měnit narativ. Ideálním příkladem, na němž je možné ilustrovat jeho význam, je výměna na postu ministra zdravotnictví, z něhož včera odešel Adam Vojtěch a byl bleskově nahrazen Romanem Prymulou.

Smyslem toho přerámování bývá změnit příběh, který se ve veřejném mínění ustálil. V tomhle případě samozřejmě jde o příběh Andreje Babiše a jeho vlády. V současné době se to pro premiéra a jeho hnutí nevyvíjí dobře – míra uvolnění, kterou předseda vlády (někdy přes hlavu ministra zdravotnictví) prosazoval, se ukázala být jako přehnaná, počet lidí s pozitivními testy na koronavirus stoupá, Česko přišlo o premiantskou pozici, je vnímáno jako země z epidemiologického hlediska dost problematická. Podíl předsedy vlády na tom stavu je – alespoň pro člověka, který si trochu pamatuje – zjevný,“ napsal.

Za chaos a problémy může premiér

Viliam Buchert z Reflexu je tvrdší hned od titulku: V článku s názvem ´Zcela prázdný a falešný projev Babiše. Za chaos a problémy může především on, toho se nezbaví´ konstatuje: „V březnu promluvil premiér Andrej Babiš k národu v televizním projevu, ve kterém dramaticky převzal osobní zodpovědnost za řešení vážné koronavirové krize. Od té doby jsme ale místo srozumitelných a promyšlených řešení často viděli chaotická a neustále se měnící rozhodnutí vlády. Důvod? Babiš si místo odborníků uzmul právo do všeho hovořit a o všem rozhodovat. Tragický výsledek vidíme dnes – nakažených přibývá, trasování nefunguje, hygieny nestíhají, přibývá mrtvých. Babiš proto v pondělí večer opět vystoupil s projevem k národu. A opět selhal. Byl zcela prázdný a falešný, předvedl pouze nepovedenou předvolební agitku.“

 

+

Babišův geniální Richelieu

Projev si Andrej Babiš sám nenapsal. Napsal mu ho jeho hlavní PR stratég Marek Prchal a napsal ho skvěle. Ať už si o ´Márově´ charakteru myslíme svoje, je to politický marketingový génius a cokoli mu Babiš platí, je málo. Též blesková výměna na postu ministra zdravotnictví i načasování projevu na týž den - pondělí - je brilantní. Tudíž je docela možné, dle mého skromného názoru i pravděpodobné, že se Štindlovo ´přerámování´ podaří a Babišovo ANO koronavirovým debaklem ve volbách neutrpí.   

-

Podprůměrný manažer

Prohráváme všichni. Dnes je až bolestně jasné, že to jediné, co bychom mohli Babišovi připsat k dobru, a totiž manažerská zdatnost, je ve skutečnosti z říše snů. Velký byznysmen se smrskává na malého šejdíře, který jen kvůli souběhu pro něj šťastných okolností (chybějící právní rámec v letech devadesátých - až po současnost, justice je v bídném stavu; dále tu hraje roli absence konkurence) získal majetek a schopně tyl a tyje z dotací… Bohužel, ani fakt, že o tématu vyšel bambilion knih a každá VŠ má tento obor, skutečné manažerské dovednosti jsme si, my Češi, ještě neosvojili; hlavně tedy schopnost efektivně zacházet se svěřenou mocí, její druhá strana mince se totiž jmenuje odpovědnost. Proto, a jedině proto tu mohl Babiš přijít k miliardovému majetku. Mezi slepými jednooký králem.

Covidový průšvih

O tom není sporu. Za zmatky, chaos, neexistující plán, který by vláda naplňovala krok za krokem, i rozhodnutí, dělaná bez kvalitních expertních stanovisek a očividně dle směru větru a nálad, panujících na sociálních sítích… za to vše nese odpovědnost premiér. Naskýtá se tu jediná kruciální otázka:

Proč to lidé nevidí?

Důvodů je bezpochyby celá řada, vyberu dva, dle mého skromného názoru zásadní. První se jmenuje Praha vs. zbytek republiky. Jinými slovy, již dvacet kilometrů za metropolí vnímají lidé politiku úplně jinak, než se jeví z Václaváku či Letné. Politické události sledují jen zběžně, mají spoustu svých starostí (ano, objektivně mají, v zemi je statisíce exekucí, najít slušnou práci v regionu je kumšt a tak dále a tak podobně) a fandí slabšímu, jako v Česku vždy. Což, paradoxně, je Babiš, ustavičně ostřelován liberály ovládanými médii. Mezi něž patří na prvním místě Česká televize.

Představte si, že jste si bez předem vytvořeného názoru poslechli Babišův pondělní projev. Jaký podle vás byl? Přesně akorát dlouhý, mířící na cíl, Covid-19, uměřený, apelující na zdravý rozum a soudržnost. Že ve skutečnosti je vše jinak, že Babiš jen ´přerámovává´, mění narativ, používaje slov geniálního Prchala? I kdyby vám to mihlo hlavou, následuje co? Opoziční mrmlání, jak to byl mizerný projev. Nebyl, sám o sobě, bez znalosti kontextu, prostě nebyl.  

Opozice je k uzoufání nudná a neschopná

Viz velmi krátké shrnutí toho, jak se opoziční lídři vyjádřili. Upřímně, mohla bych to napsat za ně, říkají pořád totéž. Jsou nudní, předvídatelní, nemají vize ani tah na bránu, natožpak charismatického lídra. Jediné, co mají, je ´antibabiš´. Pokud je za tak mizernou práci Prchal neplatí, měl by. I kdyby se zítra spojila na celostátní úrovni TOP 09, ODS a KDU-ČSL, nedají ve volbách ani 10 %. A stále znovu opakují tytéž chyby. Je to až neuvěřitelné sledovat, jak znovu a znovu dělají totéž, v očekávání jiného výsledku. Budeme-li mít chaota Babiše v čele státu další volební období, měli bychom Fialovi, Jurečkovi, Pekarové Adamové i Kalouskovi napsat děkovný dopis. Ti by nepřeprali ani koronou zbídačelou myš.    

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace