Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý život makala, svůj osud potkala až na prahu důchodu. Objevil ji v tramvaji č. 10. Tajnosti slavných

21.09.2020
Celý život makala, svůj osud potkala až na prahu důchodu. Objevil ji v tramvaji č. 10. Tajnosti slavných

Autor: repro youtube.com

Popisek: Milada Ježková v komedii Ladislava Smoljaka a Zdeňka Podskalského Kulový blesk

VIDEO Ve správný čas na správném místě. Nebo spíš v pražské tramvaji. Že by se měla stát herečkou, to ji ani ve snu nenapadlo. Do vytoužené penze už počítala měsíce, když shodou náhod potkala současně hned dva osudové muže, kteří ji postrčili k třetímu.

Jednoho dne v roce 1964 jeli pražskou ‘desítkou‘ dva muži, kteří obrátili vzhůru nohama život pracující ženy v téměř důchodovém věku. Režisér Jaroslav Papoušek se scenáristou Ivanem Passerem, kteří právě hledali neherce pro hořkou komedii začínajícího režiséra a jednoho z představitelů ‘nové vlny‘ Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. A tam jim padla do oka – bezprostřední, výřečná… zkrátka maminka hlavního hrdiny jako vyšitá. Když jí řekli, že by ji chtěli do filmu, myslela, že si z ní dělají blázny. Kontakt jim ale přesto dala. Tím odstartovala kariéra nejslavnější české neherečky Milady Ježkové, která měla štěstí, že tehdy ještě i mistři filmového řemesla jezdili ‘sockou‘.

 

Miladin filmový debut – jako Mildova matka v komedii lásky jedné plavovlásky

Miladin filmový debut – jako Mildova matka v komedii lásky jedné plavovlásky; foto FSB Jaromír Komárek

Oscarová soustružnice

Narodila se 27. června 1910 na pražském Smíchově a dlouhá desetiletí prožila stejně jako statisíce jiných. Vystudovala obchodní školu, pracovala jako účetní, brusička, v obchodě se stříbrem a v době osudového setkání se živila jako soustružnice v národním podniku Nářadí Vršovice. Žila si svůj poklidný, každodenní život, měla několik dcer, a že by se snad měla někdy postavit před kameru, ji ani ve snu nenapadlo. Když zjistila, že pánové z tramvaje mysleli nabídku vážně, zprvu odmítla, nakonec ji prý přemluvily dcery, poté co se dozvěděly výši nabízeného honoráře. Nebýt jich, přišla by česká kinematografie o řadu perel, kterými ji obohatila. Hned na první pokus se sešla před kamerou s další výjimečnou debutující osobností z řad neherců, nezapomenutelným Josefem Šebánkem, a rodiče klavíristy Mildy v jejich podání se mimořádně povedli. I jejich přičiněním se Formanův film stal v roce 1967 jedním z pěti neanglicky mluvených filmů, nominovaných na Oscara.

 

Josefova žena ve Formanově komedii Hoří, má panenko!

Josefova žena ve Formanově komedii Hoří, má panenko!; foto FSB Jaromír Komárek

Super ženská z lidu

Snadno zapamatovatelný, vysoce položený hlas, temperament a bezprostřednost byly Miladinými devízami, které okamžitě upoutaly i jiné filmové tvůrce, takže na další nabídku nemusela čekat. Vzápětí po ní sáhl Jiří Menzel, který ji obsadil jako maminku telegrafistky Zdeničky Svaté ve slavné válečné hořké komedii Ostře sledované vlaky, která v roce 1968 v Los Angeles vysněného Oscara dokonce získala. Následoval Muž, který stoupl v ceně, další Formanova oscarová nominace Hoří, má panenko… prostě jeden filmový skvost za druhým. To už byla Milada osvědčeným ‘koněm‘ v české filmové stáji. Nesvázána jakýmikoli pravidly hereckého řemesla dokázala s mimořádnou lehkostí vytvořit lidskou, laskavou a roztomilou maminku, sousedku či manželku, ať prostou a nezáludnou, či fikanou, vychytralou, omezenou, otravnou, přísnou a zlou.

 

Vrchní, prchni!

Důchodkyně na roztrhání

Komediální žánr, v němž zazářila, jí do profesního profilu nenadělil žádnou kaňku, takže přestála v pohodě i nejtvrdší období nástupu normalizace a dál se těšila zájmu nejlepších tvůrců. V roce 1971 si vyzkoušela i práci v televizním studiu, poté co jí režisér František Filip nabídl postavu matky hlavní hrdinky ve válečném dramatu Kat nepočká, a v roce 1980 vstoupila poprvé i do seriálového světa vedlejší postavou v nesmrtelné pohádkové sci-fi režiséra Václava Vorlíčka Arabela. V době, kdy se většina jejích vrstevnic přehrávala v soukromí do babičkovských rolí a věnovala se vnoučatům, domácnosti a vyváření dobrot, Milada šla z jedné role do druhé. Naposledy stanula před kamerou v roce 1986 jako Valoušková v psychologickém snímku režiséra Víta Olmera Antonyho šance. Byla výhradně filmovou herečkou a v její filmografii najdeme vzhledem k pozdnímu startu úctyhodných pětatřicet titulů, jeden úspěšnější než druhý.

 

Babička Božena Hůrková se svým nápadníkem Janem Vokurkou (Václav Král) v komedii Matěji, proč tě holky nechtějí?

Babička Božena Hůrková se svým nápadníkem Janem Vokurkou (Václav Král) v komedii Matěji, proč tě holky nechtějí?; foto FSB / Jaromír Komárek

Nenápadná stydlivka

Z jejích úst zaznělo tolik hlášek, které zlidověly, že si o tom může spousta hereckých profesionálů jenom nechat zdát, přesto se za hvězdu nikdy nepovařovala a popularita jí prý vadila. „Měly jsme spolu tři velké scény, ale mimo kameru jsme neprohodily ani slovo. Na scéně zářila, ale mimo kameru byla tichá a s nikým se bavit nechtěla. Jen se v koutku převlékla a společnosti se stranila,“ vzpomínala na ni v jednom rozhovoru Jitka Zelenohorská, majitelka orazítkovaného zadečku z Ostře sledovaných vlaků. Ve společnosti profesionálů se Milada nikdy nepřestala cítit nepatřičně, přestože by jí vrozený komediální talent mohl leckdo závidět. Spoluprací s Vítem Olmerem filmovou kariéru definitivně ukončila a další nabídky pak odmítala, protože se už na náročnou filmovou práci necítila a chtěla odejít včas. Svérázná amatérská komička Milada Ježková, která byla v soukromí až extrémně tichá a nenápadná, zemřela 4. května 1994, jen pár týdnů před čtyřiaosmdesátými narozeninami.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace