Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Totální mlčení uražené Peroutkovy společnosti. Odpovědělo by snad i Bratrstvo kočičí pracky. Co zaujalo Jiřího Macků

16.09.2020
Totální mlčení uražené Peroutkovy společnosti. Odpovědělo by snad i Bratrstvo kočičí pracky. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook / FSP (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Společnost Ferdinanda Peroutky, zdá se, uděluje ceny a komunikuje jen s těmi ´správnými´ novináři

Kam jinam by měl autor při psaní zvláště vážného námětu zajít pro relevantní informace, než přímo k pramenům? Učinil jsem tak i v tomto případě údajného, protože dosud nenalezeného článku ´Hitler je gentleman´ z předválečného pera Peroutky Ferdinanda. Konkrétně tedy na mailové adresy zasvěcených, nejprve novináře Jana Dražana, člena Společnosti Ferdinanda Peroutky, následujícím textem:

Proč nehájí čest svého guru ve veřejné diskusi?

„Jsem publicista, který se mj. věnuje i ´Případu Peroutka´. Možná jste některý můj článek na toto téma zaznamenal v Neviditelném psu či v Krajských listech. Ale asi ne, protože na zveřejněná fakta, především datované citace z předválečné Přítomnosti a Lidových novin, nikdo z vaší strany (pro jistotu?) nereagoval. Nemůžu jinak, celá kauza mně připadá tak zoufale směšná a svou nicotou odvádějící pozornost veřejnosti od skutečných problémů, že je zapotřebí se jí co nejrychleji zbavit. (Čímž vám ovšem neupírám právo i nadále pokračovat ve směšné soudní přetahované, jež už daňové poplatníky stála přes pět miliónů, s institucemi na straně prezidenta.)

Obracím se proto na Vás se žádostí, zda byste nepředal pí Kaslové dopis s několika otázkami. Rád bych si udělal na věc skutečně objektivní názor a ona jistě - protože jde o čest jednoho z jejích dědečků - nebude proti. Upřímně řečeno čekal jsem nějakou reakci už po zveřejnění svých článků, ale žádnou jsem nezaregistroval, jako by Společnost FP neměla o objektivní pohled zájem. Nebo že by to bylo tím, že nepatřím mezi laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky? Sám se pochopitelně můžete také vyjádřit, i když - podle mě - víte o celé kauze jenom to, o čem se ve SFP navzájem přesvědčujete a ubezpečujete.“

Nepřišlo ani osvědčené No cement, česky Trhněte si!

Když odpověď (ba ani stručné potvrzení příjmu dopisu, taková obyčejná slušnost…) nepřišla po deseti dnech, přešel jsem od korespondence s kováříčkem přímo k ´paní kovářové´, tedy místopředsedkyni Společnosti FP a v posledních pěti letech nadmíru medializované Peroutkově vnučce Terezii Kaslové. Znění dopisu se opakovalo, ovšem i tentokrát po dalších dvou týdnech reakce žádná, byť jsem adresátku upozornil, že i žádná odpověď je vhodná k publikování. Prosba zůstala oslyšena.

Je to divné. Nechci operovat nějakou povinností instituce odpovídat na podněty veřejnosti, možná to platí jen pro úřady, a ne pro podobné samy pro sebe založené a o své důležitosti vzájemně se ubezpečující společenství. Ale přesto myslím, že jinde by pro klid duše neodmítli vzkázat alespoň osvědčené No comment, česky Trhněte si! Dokonce jsem přesvědčen, že by v sobě kousek slušnosti našla i ta nesympatická parta ze seriálu mých dětských let, jisté Bratrstvo kočičí pracky. S ´Bratrstvem husího brku´ však nehnulo nic. Nuže tedy k mému dopisu:

 

Vážená paní Kaslová, prosím Vás o odpověď na následující otázky 

1/ Vylučujete zcela, a na základě čeho, že článek Hitler je gentleman nemohl autor stovky jiných podobných napsat? (Odpověď: 0) 

2/ Domníváte se, že označení Hitlera za gentlemana je něco, co by ho snad opěvovalo? Znáte někoho z naší historie, jenž by se mohl podobným rádoby pozitivním označením chlubit? (Odpověď: 0) 

3/ Vylučujete zcela, že FP nemohl myslet obsah tohoto článku ironicky, tak jak jsem to ve svých článcích naznačil? A že třeba jenom nepoužíval uvozovky? (Odpověď: 0) 

4/ Jen proto, že nebyl dodnes chaotickým p. Ovčáčkem nalezen, vylučujete, že přesto nemohl vyjít? Třeba v Lidových novinách, na některé z tisíců stránek dvou denních vydání počínaje rokem 1933, tedy nástupem Hitlera k moci? (Odpověď: 0) 

Dva dědečkové svorně ve stínu Protektorátu

5/ Podle mého názoru ´skrzevá´ tento případ pouze útočíte na prezidenta republiky. Vidím v tom obyčejný záměr; stačí registrovat publikované i verbální vystupování proti vám ´protivnému´ politickému spektru reprezentovanému prezidentem republiky, stačí se probírat jmény laureátů Společnosti FP a jejich publicistickému zaměření, v němž čtenář aby vyváženou objektivitu pohledal. (Odpověď: 0) 

6/ Jedním dědečkem se chlubíte, ke druhému se nehlásíte. Život a osudy lidí nejsou nikdy černobílé - nemyslíte, že je dnes trapné vrtat se v takové zcela okrajové téměř 90 let staré historii? (Odpověď: 0) 

7/ A pokud ne, tak měřte a k oběma se hlaste stejným dílem. Nebudu Vám předhazovat druhého prapředka, jenom znovu toho prvního. Jde mně o poklonu, s níž vítal Hitlera už dva týdny po příchodu na Hrad. Sám jsem však na okraj tohoto článku na obranu FP připomenul, že (i toto) mohl myslet ironicky a tedy vlastenecky. Neboli zase možná absence uvozovek? (Odpověď: 0) 

Kdo byl větší gentleman: Hitler, nebo Peroutka?

8/ Sám jsem Vás v této souvislosti (tedy pokud byla formulace FP myšlena vážně), na stránkách Neviditelného psa a Krajských listů vyzval, abyste se národům Čech, Moravy a Slezska za toto vyhlášení omluvila. Zatím nic - zaregistrovala jste alespoň zprostředkovaně tuto veřejnou výzvu? Ale asi ne, jinak byste se jistě snažili ji bagatelizovat. (Odpověď: 0) 

9/ V článku Odkaz FP publikovaném na internetu jste napsala, že nositelé Ceny FP „by měli vykazovat vlastnosti, které byly pro Ferdinanda Peroutku typické - tedy bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy“. Domníváte se, že vzhledem k jeho soukromému nikoli však bezúhonnému a mravnému životu (viz mj. memoáry jeho druhé ženy Slávky Peroutkové) jsou tyto hodnotící termíny na místě? Myslíte, že na něj by se v těchto souvislostech dalo použít přirovnání k ´gentlemanovi´? Nestačilo by psát o ´významném českém novináři a publicistovi, který zaujímá výjimečné místo v dějinách československé žurnalistiky´? A jednou pro vždy pohřbít co kdy a za jakých okolností napsal? (Odpověď: 0) 

10/ Nebo - omlouvám se - je ve hře celé této žabomyší tahanice především Vaše ješitnost a politické antizemanovské zviditelnění? Jsem přesvědčen, že kdybych měl čas a potřeboval peníze, tak v archívu časem zmíněný článek z tisíců stránek Lidových novin vykutám. Z těch Lidových novin, jejichž brněnské redakce byl do konce 30. let jako zpravodaj členem i můj otec, a když jsem psal svou diplomovou práci ´Sociální reportáž na stránkách buržoasního tisku´ leccos mi z tehdejší novinařiny a postojů novinářů prozradil. (Odpověď: 0) 

Z mé strany vše, třeba Vás samotnou či někoho ze společnosti napadne něco k rozšíření. Klidně, elektronická média jsou bezedná a z mé strany řádná censura či omezování textu nehrozí. (Reakce: 0)

 

Ještě příště o gentlemanství, ale už naposledy

Ač jsem v dopise pí Kaslovou o odpověď vysloveně prosil, nestál jsem jí (resp. my všichni, ať nás tato kauza zajímá či ne) za odpověď. Asi ví proč. Na definitivní komentář jejího povýšenecko-zbabělého mlčení už dnes není místo, vyjde v neděli. Slibuji, že na otřepané téma, zda byl gentleman Hitler nebo Peroutka, se rozepíši už definitivně naposledy. Bude i o tom, kdo si ve skutečnosti hned po podepsání Mnichovské dohody povzdechl „Nemůžeme-li zpívat s anděli, budeme výti s vlky“ dnes dle potřeby upravovanému, a že kdyby se jinak sečtělý M. Zeman o téma zajímal pečlivěji, mohl znát autora tohoto výroku už od roku 1960. Také se dozvíte, čím že defétistickým (odevzdaným až poraženeckým, malodušným až zbabělým, málo důvěřujícím sobě či úspěchu nějaké akce) F. Peroutka vítal Hitlera na Pražském hradě a proč přesto musel do německého lágru. V neposlední řadě zapochybuji, zda T. Kaslová ve svém oficiálním životopisu nelže, protože jinak by bylo třeba brát její názory s rezervou ba až s ´kritickou náročností´.

 

Vložil: Jiří Macků