Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhlášena sbírka víček z PET lahví pro Jiřího Ovčáčka. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.09.2020
Vyhlášena sbírka víček z PET lahví pro Jiřího Ovčáčka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jiří Ovčáček, chudý mluvčí prezidenta

Po dvouletém pruzení se Kristýně Bašné z iniciativy Platy úředníků podařilo vymoci si právo na získání a zveřejnění informací o výši platů zaměstnaneckého ansámblu Hradu. Podle vyzrazených čísel mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pobírá kolem 65 000,- měsíčně. Což je jistě milá sumička, ale vzhledem k jeho proslulosti velmi skromná. To Vratislav Mynář je na tom s měsíční rentou kolem 130 000 drobet lépe. Včetně odměn. Pánbu jim přej, holomkům.

Nějaký problém? Kdybych byl mluvčím prezidenta, troufám si přihlásit se k odborům, protože na to, pod jakým musí být prezidentův mluvčí tlakem, je to vlastně plat mizerný. Nikterak bych nebyl pohoršený, kdyby si mluvčí přišel klidně i na dvojnásobek. Proč ne? A prosím, oddělme funkci mluvčího a samotnou osobu Jiřího Ovčáčka.

Pojďte, budeme závidět

Jenže, 65 000,- měsíčně, kdo to má, že? Je připravená půda pro nenávistné hejtování současného mluvčího? Sepere ho veřejnost za to, že tyje z daňových poplatníků a že, drzoun, nebere jen průměrnou, nebo ještě lépe minimální mzdu? Povozíme se i po hradním kancléřovi, protože jeho 130 000,- už k té nemravnosti jde trochu víc naproti? A zahejtujeme si o to víc, o co větší rozdíl mezi jejich a naším platem bude? Nemám pocit, že zveřejňování platů nejvyšších úředníků státní správy má nějaký pozitivní přínos. V čem je? Kde? Jen nechutný zásah do osobního prostoru každého, jehož jméno je s funkcí spojeno.

Transparentnost

Iniciativa Platy úředníků jako hlavní argument pro svou výzvědnou činnost vyzdvihuje roli transparentnosti, která je už ze své podstaty postavená na hlavu. Skutečně je to transparentnost, v jakou jsme doufali? Tu bych si představoval, upřimně, úplně jinde. Zveřejňování platů? Představte si, že na nádraží vedle jízdních řádů bude viset výplatnice s vaší tu lepší, tu zase horší almužnou. Jaký to bude pocit? S pocitem alfasamce budete obhlížet kolemjdoucí, protože berete ke sto tisícům? Nebo s hlavou sklopenou, protože z té bídy, co vám ji vypsali, sotva uplatíte nájem?

Dává transparentnost smysl?

Naprosto nedává. Proč? Je to přeci líbivé heslo – otevřený stát, všechno průhledné a dohledatelné. Transparentnost státu by dávala smysl v okamžiku, kdy by stát nevlastnil společnosti, které stojí na konkurenci. ČEZ? Musí se chovat tržně. Česká pošta? To samé. České dráhy? Lesy ČR? Všechny společnosti zcela nebo částečně vlastněné státem jedou na principu konkurence. A teď stojí otázka jednoduše – proč bychom měli výrazně znevýhodňovat Českou poštu oproti třeba PPL? Proč bychom Budějovickému Budvaru, který vaří pivo pod státním vedením, ubírali na konkurenceschopnosti proti jiným pivovarům v soukromých rukách? To by přeci nedávalo smysl.

Samotnou transparentnost tak můžeme uplatnit na státní aparát pouze v okamžiku, kdy ten nebude vlastnit žádné společnosti postavené na výdělku a konkurenci. Pak ano, pak to dává smysl a jsem pro zavedení transparentnosti. Zveřejňování platů? Já nevím, mně to přijde takové nízké a ubohé. Ano, u státních úředníků má viset výše platu na očích hned a bez hádání se, je to přeci jenom veřejná služba, ale pak by možná bylo fajn ukázat i na prohlášení generálního ředitele České televize, který před lety řekl, že Češi nejsou připraveni na to, aby zjistili, kolik berou zaměstnanci ČT. Není to stejný princip? I moderátory ČT si platíme a vykonávají veřejnou službu. Jenže mě skutečně nezajímá, kolik Wollner z pořadu Reportéři ČT. Pánbu mu přej. Mě zajímá, jak je možné, že jeho pořad může točit mnohdy velmi tendenční reportáže, které ohýbají skutečnost.

Mám plnou důvěru v to, že státem nastavené tabulkové ohodnocení státních zaměstnanců je naplňováno. Konec, tečka. Proč bych měl stát podezřívat z nějakých monarchistických manýrů? A to, že se Vratislav Mynář v mnohém chová jako prase z Osvětiman? Tam bych se zajímal o transparentnost, která dokonale chybí. Jinak řečeno - mě nezajímá, kolik bere, mě zajímá, jak je možné, že hradním kancléřem je takové individuum. Kdyby se plat zveřejnil, když byl na Mynářově místě Havlův kancléř Dobrovský, žádný křik by nevznikl. A nejspíš ani tlak na zveřejnění. Jde o Mynáře, o Ovčáčka a potažmo o Zemana. Řvát po transparentnosti u platů je jen určitá forma hyenismu.

A jen tak, mimo jiné, Mynář má pravdu v tom, když poukazuje na plat ředitele ČT, který se tou nemravností šplhá k určitému monarchistickému pojetí a přesahuje i plat prezidenta republiky. A přitom je to taková šaškárna. Z obou stran. On má víc než tamten. Ó, jaká hrůza. Pokud se někomu plat mluvčího nebo kancléře Hradu nelíbí, bylo by záhodno změnit zákon Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb. Ne křičet na lidi, kteří ten plat berou. Změňte zákon, dejte do něj odstaveček o tom, že plat budou lidé pobírat podle výsledku plebiscitu a bude vymalováno. A to že ze současného stavu Mynář vymlátí, co mu zákon dovolí? Nebyl by to Mynář, kdyby to neudělal.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace