Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radnice utahuje restauratérům šrouby a centrum chce po setmění proměnit v mrtvou zónu. 5x pátek Pavla Přeučila

11.09.2020
Radnice utahuje restauratérům šrouby a centrum chce po setmění proměnit v mrtvou zónu. 5x pátek Pavla Přeučila

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Zahrádka restaurace Ungelt v pražském Ungeltu

Jako by nestačilo současné vládní opatření, jímž se nařizuje v době eskalace pandemie koronaviru uzavřít restaurační zařízení o půlnoci, pražský magistrát se rozhodl přitvrdit a vyhlásil restauratérům nemilosrdný boj. Restaurace v centru Prahy se pomalu vyhrabávají z toho nejhoršího, ale to se asi radním nelíbí, a tak se rozhodli jim pořádně zatnout tipec.

V důsledku koronavirové krize sice magistrát oznámil s velkou slávou, že odpouští pro letošní rok restauracím poplatky za předzahrádky, nicméně nyní se chystá jejich provoz drasticky omezit. V příštím roce už mohou majitelé restaurací na bezplatný provoz zahrádek zapomenout, protože za ně budou zase platit jako mourovatí. A to není to nejhorší. Desítky jich budou muset brzy úplně zrušit, nebo je budou muset zavřít už v deset hodin večer. Výjimku prý dostane jen pár restauračních zařízení v samém centru, která budou mít otevřeno až do 11 večer, výjimečně až do půlnoci. 

Praha jde v socialistických šlépějích

Restaurace v centru Prahy tak přijdou o podstatnou část svých tržeb, protože večerní posezení tak nějak patří ke každému velkoměstu. Pokud jste navštívili některé jižní země, tak dobře víte, že restaurační zahrádky ožívají až pozdě večer a po takové desáté hodině je na nich nejživěji. Turisté, kteří se snad po pandemii do Prahy vrátí, tak budou muset brzy po setmění vypadnout a svou flašku si nejspíše dopijí kdesi na chodníku.

 

A to se restauratéři usilovně snaží... Viz snímek ze zahrádky klubu Hard Rock Café u Staroměstského náměstí

Magistrát argumentuje své rozhodnutí tím, že se vyjde vstříc obyvatelům centra, kteří si stěžují na hluk z předzahrádek. Asi tamější pánové a dámy zapomněli, že v centru města už zůstalo jen pár otrlých a řádně bohatých obyvatel, zatímco většina bytů se proměnila v kanceláře a sídla zahraničních firem. Navíc mnohé restaurace zbývajícím obyvatelům přispívají na odhlučnění oken a kompenzují jim tak vzniklé nepříjemnosti.

 

„Ach, ty zahrádky!“ sdílela s mnoha smajlíky své posezení v pražském centru i moderátorka Lucie Borhyová. Tak už si večer neposedí…

Restauratéři se pochopitelně bouří, protože jejich ztráty tak půjdou do milionů. Tak už byly zrušeny zahrádky na pražských náplavkách, do kterých majitelé investovali nemalé peníze, a teď se to má rozšířit na celé centrum Prahy. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale připomíná mi to podobné pokusy komunistického režimu, který to také zkoušel, a to s argumentací, že občané se musí v klidu vyspat, aby mohli časně zrána vstát a s nadšením se vrhnout do dalšího budování socialistické vlasti. 

Koronavirová linka vám může pořádně provětrat peněženku

Zatím poměrně málo lidí ví, že nová koronavirová infolinka 1221, která funguje od prvního září, není zdarma. Nová linka nahradila původní 1212, která byla zdarma, a je prý součástí chytré karantény. Na lince se střídá na stovku studentů, především mediků, kteří odpovídají na dotazy veřejnosti. Její vznik uvítala i hlavní hygienička Jarmila Rážová, podle které je linka schopná odbavit velkou část dotazů veřejnosti, což uvolní ruce epidemiologům. Operátoři podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví již odbavili více než 10 000 hovorů.

Operátoři, z nichž někteří si počítají na této lince až 6 korun za minutu hovoru, se dušují, že neznali účel linky a že slouží obecně prospěšnému zájmu. Přesto většina operátorů hovory na tuto linku dále zpoplatňuje. Světlou výjimkou je společnost T-mobile, jejíž ředitel Petr Jonák na Twitteru uvedl, že pro jejich zákazníky bude linka bezplatná. „O účelu linky jsme předem nevěděli. Jednomyslně jsme se shodli, že za toto peníze nechceme,“ říká Jonák. S ostatními operátory se dosud jedná.

 

Jen ten T-mobile...

Podle tiskové zprávy ministerstva patří mezi nejčastější témata hovorů obecné podmínky cestování, rizikový kontakt, ukončování karantény a algoritmy testování. Dále se na linku obrací lidé se zdravotními potížemi či lidé vracející se ze zahraničí, kteří vyhledávají informace o správném postupu. Takže pozor! Než na tuhle linku zavoláte, zjistěte si, kolik za hovor od svého operátora zaplatíte. Jinak můžete být nepříjemně překvapeni. 

Má Green Deal na kahánku?

Konečně se zdá, že se v Europarlamentu dostává ke slovu rozum a nesmysly putují do koše. Jedním z takových nesmyslů byl tzv. Green Deal, tedy Zelená dohoda, což je souhrn opatření, jimiž se má bojovat proti globálním změnám klimatu, znečištěnému ovzduší, má zvýšit ochranu půdy i vodních toků a spoustu dalších věcí. Ve své podstatě by ale šlo pro členské země o nejnákladnější projekt v historii, který by v důsledku mohl potopit hospodářství některých zemí na samé dno. Jeho součástí bylo nařízení, nazvané Stanovení rámce pro dosažení klimatické neutrality, podle kterého mohla Evropská komise ukládat občanům, firmám a členským státům povinnosti nebo zákazy formou prováděcího nařízení Komise, tedy bez souhlasu Europarlamentu a členských států v Radě. Místo toho se má v plénu Europarlamentu projednávat návrh, aby Komise musela každý svůj návrh na zákaz nebo nucené omezování práv občanů členských států předložit k odsouhlasení europoslancům a ministrům členských států v Radě.

 

Evropský parlament. Že by dostali rozum?

To by celý Green Deal značně zredukovalo a dost možná i zlikvidovalo, protože Brusel by tak ztratil značnou část svých pravomocí a členským státům by se vrátila svoboda rozhodování. Jednotlivé návrhy by musely procházet normální procedurou a pokud by poškozovaly hospodaření kterékoliv země, nemusely by být schváleny. Tak snad vypadnou z Green Dealu takové nesmysly, jako drakonické zdražení masa, zdůvodňované tím, že zvířata prdí, zákaz další výroby aut se spalovacími motory, což by zvláště český průmysl položilo na lopatky, nebo zdražení pohonných hmot tak, že bychom za litr benzinu platili až 100 korun. Takže držme palce, aby tato změny prošly i plénem Europarlamentu. 

Genderové šílenství nabírá obrátky

Nejenže jsme se dozvěděli z úst amerického prezidentského kandidáta Bidena, že žárovku vynalezl černoch a ne Edison (i když Češi zatvrzele trvají na svém, že ji vynalezl Jára Cimrman), ale se svou troškou do mlýna přispěla i oscarová akademie, která zavádí zbrusu nová pravidla pro Oscara za nejlepší film. Ten, který je nebude splňovat, nemá šanci na ocenění. Filmy musí plnit několik základních kritérií. Patří mezi ně například povinné zastoupení herců v hlavních rolích nebo alespoň ve významnější vedlejší roli z menšinových národností, jako Afroameričanů, Hispánců či Asiatů. Nejméně 30 % herců v menších rolích musí být ženy, lidé z etnických menšin, LGBTQ+ komunity nebo lidé s kognitivním či fyzickým postižením nebo špatně slyšící a úplně neslyšící. Ze stejných skupin musejí pocházet nejméně dva vedoucí pracovníci v tvůrčí funkci, jako režisér, hlavní kameraman, střihač nebo producent, a navíc alespoň jeden z nich musí být Asiat, Hispánec Afroameričan atd. Stejná pravidla se vztahují i na zastoupení stážistů, pracovníků marketingu a PR.

 

Oscar bude politicky korektní, kdyby ho to mělo zabít

To ve výsledku znamená, že už nebude rozhodovat umělecká úroveň filmů, ale zcela jiná, politická kritéria. Nemůžu si pomoci, ale podle mne to vysoce překonává praktiky komunistického režimu, kdy neměl šanci film, v kterém nebyl řádně pracující dělník v montérkách nebo statná dojička z JZD. Už tehdy platila kritéria a manuály, podle kterých musely být zastoupeny jisté skupiny obyvatel a vše hlídal všemocný Ústřední výbor KSČ. Teď se de facto oscarová akademie pasovala do funkce takového Ústředního výboru a bude nám servírovat jen to, co bude podle ní politicky košer. No pěkně děkuju. 

Ještě větší pitomost, než jsme čekali

Na závěr ještě jednou na skok do kultury. Po shlédnutí prvního dílu nové televizní soutěžní hry Zlatá maska, kterou nás oblažila televize Prima a Slováky televize Joj, mám pocit, že televizní zábava už opravdu dosáhla svého dna. Pořad prý k nám přišel odkudsi z Asie, kde zaznamenával obrovské úspěchy a slušně bodoval i v řadě západních zemí. Netroufám si posoudit kulturní, či spíše mentální úroveň asijských diváků, ale při sledování téhle ´zábavy´ jsem o ni začal silně pochybovat. Pořad, postavený na blyštivých efektech, pestré scéně, bizarních kostýmech a místy značně neumělých pěveckých výkonech účinkujících, nedává ani porotě, složené ze známých osobností, ani divákům moc možností, jak se vlastně zúčastnit. Český divák je vyšachován neznalostí slovenských celebrit a naopak. Jistě starší diváky možná přitáhne členka poroty Jiřina Bohdalová, někoho možná ohromí nákladné kostýmy účinkujících, ale jinak jde jen o hodně slabý odvar nováckého pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

 

Po slovensku Krokouš...

V prvním dílu jsme mohli vidět přísně tajné celebrity, které například pod maskami ufona, jednorožce či krokodýla předváděly své pěvecké umění. V závěru čekalo diváky překvapení, kdy se z masky krokodýla vyklubal známý restauratér a kuchař Zdeněk Pohlreich. Fascinovalo mne obecenstvo v sále, které jeho objevení kvitovalo hurónským řevem a frenetickým nadšením. Vůbec jsem se nemohl zbavit pocitu, že ono obecenstvo jede na pořádném tripu, protože takhle normální člověk přece nemůže reagovat.

 

... z něhož se vyklubal Pohlreich

A když jsem viděl Pohlreicha, s jakým ulehčením se zbavil masky, bylo mi jej, stejně jako dalších účinkujících, líto. Ono pařit se a potit v oněch maskách ve světle reflektorů, je opravdu výkon jen pro silnou náturu. A stejně silnou náturu to vyžaduje od diváků, kteří se rozhodnou tenhle pořad sledovat.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace