Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K divadlu ho nechtěli pro nedostatek talentu. Dvě životní lásky tvrdohlavého romantika. Tajnosti slavných

09.09.2020
K divadlu ho nechtěli pro nedostatek talentu. Dvě životní lásky tvrdohlavého romantika. Tajnosti slavných

Foto: Instagram

Popisek: Jiří Menzel

FOTO / VIDEO Na dvě velké celoživotní lásky mu nikdo nesměl sáhnout – herce a diváky. Sázel na jejich inteligenci, o níž byl přesvědčen, a na oplátku inkasoval bezmeznou oddanost. Pocty sice přijímal rád jako součást svého řemesla, velkolepou oscarovou ceremonii ale označoval za cirkus.

„Až na stará kolena jsem zjistil, jaký jsem byl blbec,“ s oblibou o sobě říkával v posledních letech, když přišla řeč na jeho pozdní otcovství. Život zasvětil práci a po dětech nikdy netoužil, vlastně na něco takového mu ani nezbýval čas. To ale rozhodně neznamená, že by si neužíval života, vždy se ale držel své pevně stanovené míry vkusu, a když měl trable, nechodil s nimi na trh. Nejmladší režisér generace takzvané nové vlny Jiří Menzel točil filmy, které spolehlivě dokázaly hřát u srdce, sám ale dovedl být i nesnesitelný, pedantský, přísný a jízlivý. A když byl o své pravdě přesvědčen, nejel přes ni vlak. Jeho komedie se nepodbízely ani nepovyšovaly, nebály se poezie, oslavovaly krásu a vyhýbaly se vulgaritám. Prostě jemné, poetické, leckdy až nostalgické – stejně jako on sám.

 

Obhájce Horáček v dramatu legendární režisérské dvojice Ján Kadár – Elmar Klos Obžalovaný

Obhájce Horáček v dramatu legendární režisérské dvojice Ján Kadár – Elmar Klos z roku 1964 Obžalovaný; foto FSB

Nevzali ho pro nedostatek talentu

Syn novináře, překladatele a autora dětských knih Josefa Menzela se narodil 23. února 1938 v Praze. Maminka byla dámskou krejčovou, otec publikoval za války pod pseudonymem Jan Vik a přinejmenším jedno jeho dílo určitě znáte – seriál kouzelných příběhů pro malé děti Míša Kulička. V pražských Strašnicích bydleli hned naproti biografu, kam celá rodina často chodila. „Filmařem jsem ale být nechtěl. Nějak se mi to zdálo strašně složitý,“ prozradil před osmi lety v dokumentu České televize z cyklu Neobyčejné životy. „Chtěl jsem jít na divadelní školu, na režii, ale tam mě nevzali. Řekli mi, že pro nedostatek talentu. Takže jsem šel na rok do televize, a protože mi pak hrozila vojna, zkusil jsem to ještě jednou, už ale na FAMU. A tam mě vzal Vávra, takže ze mě udělali filmaře.“ Absolvoval v roce 1962 krátkometrážním poetickým filmem, nazvaným Umřel nám pan Foerster, k němuž napsal scénář společně s Jindřiškou Smetanovou. A zatímco se jeho kolegové předháněli, kdo natočí angažovanější drama, Jiří si pohrál s něžnou, lenivou náladou letního dne, v němž se z hlediska hlavních postav vlastně vůbec nic převratného nestalo.

 

Vojenský zběh Schulze v legendárním filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů

Vojenský zběh Schulze v legendárním filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů; foto repro / youtube.com

Autor pro život

Už na FAMU potkal svého budoucího dvorního kameramana Jaromíra Šofra, s nímž si prý padli do oka ve vlaku, cestou na bramborovou brigádu. Poznal i celou řadu spolužáků, kteří pak v šedesátých letech tvořili ‘novou vlnu‘ a výrazně proměnili naši kinematografii. A také mimo jiné i Věru Chytilovou, která ho v roce 1961 poprvé postavila před kameru jako studenta se stravenkou ve svém absolventském dramatu Strop. Vzápětí na sebe Jiří upozornil coby jeden z pětice mladých režisérů povídkového filmu Perličky na dně, natočeného podle povídek Bohumila Hrabala Pábitelé. Bylo to první setkání s autorem, jehož poetika mu vyloženě sedla, i když na druhou stranu typicky hrabalovské prostředí, tedy družné hospody, zahalené do pachu hektolitrů piva a oblaků kouře, naprosto nesnášel. Přesto se právě Hrabalovy texty staly hlavním tématem jeho režijní tvorby. „Je to ten vztah k životu, že je život komický i tragický zároveň,“ vysvětlil, co je podle něj je v Hrabalových příbězích zajímavé v jakékoli době.

 

S Josefem Abrhámem v televizní inscenaci komedie Seana O'Caseyho z roku 1965 Penzion pro svobodné pány

S Josefem Abrhámem v televizní inscenaci komedie Seana O'Caseyho z roku 1965 Penzion pro svobodné pány; foto ČT / Přiba Mrázová

Oscarový cirkus

Hrabalovy tragikomické postavy, které ho tak zaujaly, vlastně živořily, působily zpravidla uboze a směšně, rozhodně jim ale nechyběly emoce a prožitky gigantických hrdinů velkých dramat. Stejně jako autor i Menzel pochopil, že se současná dramata neodehrávají pod drobnohledem celého světa a neprojevují se teatrálními gesty. Dokázal svléknout donaha každodenní realitu obyčejného života, odplavit šeď a jemně zdůraznit mnohostrannost a bohatost jejich existence. Jeho hrdinové se klidně obešli bez dramatických událostí, k vyjádření podstaty jim stačil nepatrný detail. V roce 1965 poprvé vyšla Hrabalova novela Ostře sledované vlaky, inspirovaná skutečnou událostí z období protektorátu, odpálením německého muničního skladu podskupinou partyzánské skupiny Podřipsko nedaleko stanice Stratov. Současně se do ní promítly i autorovy zkušenosti ze stanice Kostomlaty nad Labem, kde koncem války pracoval jako výpravčí. „Já jsem věděl, co knížka potřebuje, aby byla přístupná i těm hlupákům, co chodí do kina,“ prohlásil o ní Menzel, který podle ní natočil svůj první stejnojmenný celovečerní film. A stalo se nevídané – získal za něj Oscara, kterého také v dubnu 1968 osobně v Santa Monica Civic Auditorum převzal, doma ale zpráva ve víru událostí žádný velký dojem neudělala.

 

Doktor Brabec a Miloš Hrma (Václav Neckář) v slavné oscarové tragikomedii Ostře sledované vlaky

Doktor Brabec a Miloš Hrma (Václav Neckář) v slavné oscarové tragikomedii Ostře sledované vlaky; foto FSB

Monopol na Hrabala

Získat nejvyšší filmové ocenění hned na počátku kariéry může být pořádně zavazující nervák, Jiří se ale z míry vyvést nenechal. „Oscar je věc náhody, prostě jsem vyhrál v loterii,“ prohlásil později. „Důležité je, že je ten film dobrý. Tolik dobrých filmů je, které o Oscara nezavadily, a tolik blbostí dostalo Oscara. Já jen vím, že jsem měl, jako obvykle, vždycky větší štěstí, než si zasloužím.“ Nechal se dál unášet zaujetím Hrabalovými texty a tvořil filmy, postavené mnohem víc na jeho slovní poetice než na ději. Chtělo to pořádnou odvahu, tu ale měl. Velmi často se podílel na scénáři a také si dopřál nějakou tu vedlejší postavu. A rád si zahrál i ve filmech domácích i zahraničních kolegů, koneckonců v jeho herecké filmografii najdeme více než osmdesát filmových a televizních postav, což by mu mohl nejeden herec tiše závidět.

 

Předávání Oscara za nejlepší zahraniční film – Ostře sledované vlaky:

Skřivánci rovnou do trezoru

S Hrabalovými texty si průběžně dopřával tvůrčí radost čtyřicet let a vyloženě miloval Karla Čapka, jehož pozitivistický humanismus byl zřejmě jeho vnímání světa nejbližší. Na českou literaturu prostě nedal dopustit, říkával, že záleží především na režisérovi, jak ji dokáže divákovi v kině zpřístupnit. Mimo jiné přispěl například k popularitě díla Vladislava Vančury, podle jehož knih natočil komedii Rozmarné léto či Konec starých časů. Dvakrát také sáhl po díle Josefa Škvoreckého. Právě v jeho Zločinu v dívčí škole stanuli díky Menzelovi v roce 1965 poprvé před kamerou synové Miloše Formana Matěj a Petr, obrovský úspěch měl o tři roky později i Zločin v šantánu s písničkami Jiřího Suchého. Po získání Oscara Jiří Menzel odmítal nabídky ze zámoří, protože začal pracovat na Hrabalově novele Skřivánci na niti. Mezitím k nám ale dorazila ‘spřátelená vojska‘, takže mu začalo být brzy jasné, že sebou bude muset hodit, pokud chce vůbec film dokončit. Nakonec snímek stejně skončil v trezoru a diváci ho mohli ocenit až po roce 1989. A na vlásku kvůli němu visela i celá Menzelova další kariéra.

(Pokračování v pátek 11. září)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská