Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má smysl krkat čínského draka? Komentář Štěpána Chába

komentář 03.09.2020
Má smysl krkat čínského draka? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook / repro

Popisek: Druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda senátu Miloš Vystrčil na Taiwanu

Přibližně před třemi měsíci jsem záměr Miloše Vystrčila odcestovat na státní návštěvu na Taiwan odsoudil jako aktivistický. Tvrdil jsem, že by bylo daleko vhodnější, kdyby se náš druhý nejvyšší politický činitel nesnižoval k aktivismu, ale jednal o postoji k Číně na úrovni Evropské unie a přiměl ji diplomacií ke změně. Jak hluboce jsem se mýlil.

Došlo mi, že Evropská unie je sešněrovaná národními zájmy, které přes svůj práh nepustí nic, co by zásadně ovlivnilo mezinárodní politiku. Itálie je ve finančním vleku Číny. Stejně tak Řecko. Pro Německo i Francii je Čína velevýznamným obchodním partnerem. Jde o prachy, o kšeft. A to pak jde politika stranou. A na tomto základě jsem pochopil, že Vystrčil svým jistě nesnadným krokem dal pohlavek všemu tomu pokrytectví, které se na politické scéně děje. A uznávám, že jistá forma melodramatického aktivismu do politiky skutečně patří. Diplomacie je racionální šeptání o zákulisním přesouvání moci i peněz. To, co předvádí Vystrčil, je pak jediná zbraň těch, s kterými se nikdo nebaví a vlastně očekává, že budou držet hubu a krok. Protože jsou malí, bezvýznamní, okrajoví a jsou tu jen od toho, aby sloužili. Ale právě od nich může taková facka jak se patří štípnout.

Zemanobabišismus

Vystrčil svou cestou vystavil zrcadlo Miloši Zemanovi i Andreji Babišovi. Nejde mi z hlavy vzpomínka na spořádaně nastoupenou prakticky celou vládu České republiky, jak děkovně i s projevy vítala první letadlo s rouškami a respirátory, které přicestovalo z Číny. Přítomen byl i velvyslanec Číny. A zpětně mě děsí, kolik až podlézavosti a malosti v té nastoupené četě bylo. Do jakého bahna jsme se to dostali. Poděkovat, poklonit se, učurnout si vděkem, jmenovat, zmiňovat. Vypadalo to skutečně jako líbání Husáka s Brežněvem. Celá nastoupená vláda na povinném defilé, které se pak ve fotodokumentaci ukáže na ÚV Čínské lidové republiky. Klaní se vám, soudruhu, klaní a jsou vděční. To je skutečně naše vláda?

Stejný pocit pak leze z prezidenta Zemana. Jeho rétorika je oportunistická, ale až hloupě a pitomě oportunistická. Užívá si smutné pozornosti s krtečkem po ruce, kterého propůjčí k další a další čínské propagandě. V čem je to jiné, než v loni tolik propírané divadelní hře Naše násilí, vaše násilí, kde si jedna z hereček vyndala z vagíny českou vlajku? Vždyť je to to samé. Jen Zemanova akce měla a má daleko větší dopad a naši vlajku prohnal spíš zadním traktem trávicího ústrojí. Je tohle hodné našeho nejvyššího politického činitele? Opravdu je ta škaredá propaganda Číny s krtečkem tím nejlepším, co z našeho prezidenta vypadlo? Očividně ano. A není v tom vidět právě ta propagace Číny? Ne česko-čínského přátelství, které stojí na sakra vratkých nohou. Stačí kriticky poukázat na skutečnost, že Čína je prostě totalitní stát s totalitními manýry, které se naprosto neslučují s našimi hodnotámi, a jsme na lopatkách. Naprosto. Totalitní stát se projeví právě jako totalitní, neschopný diskuze. Začne mlácení botou do stolu, které předvedl svého času o dost slabší Chruščov. Když začne mlátit do stolu Čína, duní to celým světem. Ale možná také ne.

Svalnatá reakce

Čínská reakce je přesně tím, čím samotná Čína je. Nejistým buranem, který mezi velmocemi má jen málo co dělat, protože nedorostl vysoké politiky, velmocí se stal jen za pomoci totalitních praktik. Jako svého času Sovětský svaz. Umí jen diktovat a ukazovat svaly. Tuším, že Vystrčil je jen dalším pěšákem v boji mezi USA a Čínou. Předpokládám, že trest, přinejmenším ten ekonomický, bude následovat (i když, co nám mohou udělat, co nám jiní nedělají? Však na dividendách se za země ztrácí desítky milird). Přesto s cestou souhlasím. Budu mnohem vděčnější, když směrování naší republiky půjde na západ, než k autoritářství východu. I na západě se okrajují svobody, ale tady mohu sjet celou vládu a nenechat na ní nit suchou. Kdybych se o něco podobného pokusil v Číně, už s Ujgury cvičím projevy před dozorci nějakého milého koncentračního tábora. Tady považujeme za vrchol nesvobody, když někoho zabanuje Facebook, v Číně nebanují, tam jedou zcela odlišnou formu cenzury.

Facka EU

Vystrčil svou návštěvou dal facku politické elitě celé Evropské unie, v ozvěně přistála i na mé tváři. Jsem rád. Je dobré se zbavovat iluzí, které z čistě totalitního státu dělají přátelského stréca, který nám chce jen pomáhat. Nechce, je to rudá mrcha, která by půlku rozmazleného obyvatelstva této republiky prohnala trestními tábory, kdyby měla tu moc. Naštěstí ji nemá. Jestliže Vystrčil nakrknul 1,4 miliardy Číňanů, jak píší Číňané ve svém stranickém plátku, zaslouží jedině potlesk, jestliže u toho řádně profackoval pokrytecké politické elity Evropské unie, zaslouží uznání. Kubera byl vizionář, měl být prezidentem, ne ležet na hřbitově. Nejsem rád za to, co nám tu vládne. Jednou na vládu Babiše a Zemana budeme vzpomínat jako na to nejhorší, co tuto zemi mohlo potkat. I když… nikdy není tak zle, aby nemohlo být daleko hůř.

Vystrčil na Hrad?

Podlehl jsem lehkému marketingu a adoruji Vystrčila jako posledního z osvícených? Hovnajs. Ono kopnout si do Číny, to je teď tak trochu v módě. A kopat Vystrčilovým stylem, to je trochu humorné. Už jen to jeho - jsem Taiwanec - jasně, a všichni ostatní jsou letadla a Kennedy rotuje v hrobě. Čekám, a stále budu, až Vystrčil navštíví Barcelonu a katalánskou vládu, kterou Španělé zavírají do kriminálu, čekám, až si Vystrčil provětrá perutě při návštěvě Kurdů v Turecku, teprve poté uznám, že jeho politika má smysl a myslí ji s těmi utiskovanými vážně. Do té doby je jeho politikou jen protikomunistické šílenství, které se nám tu rozmohlo snad až hloupým způsobem. V Číně je komunista, můžeme ho zaplavit gesty, profackovat u toho můžeme podobným gestem půl Evropy. Stejně to zůstane gestem a nikoliv zodpovědnou politikou. Takže ač mě Vystrčil profackoval a utvrdil v tom, že zemanobabišismus je jako mor, obdobně uvažuju i o jeho politice. Mor jiného typu, ale s podobnými důsledky.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace