Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vážený kandidáte, protáhneme tě kanály, jestli neodpovíš podle našich představ. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.09.2020
Vážený kandidáte, protáhneme tě kanály, jestli neodpovíš podle našich představ. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Michael Žantovský, kandidát na senátora

Michael Žantovský, kandidát na senátora za ODS, se podělil o to, co mu přistálo na e-mailu od občanských iniciativ ProEuro a Pulse of Europe. Tyto dvě iniciativy se pustily do jistě chvályhodné činnosti – objasnit, který z kandidátů do senátu je pro přijetí eura, a který je proti. Ovšem jejich rétorika v lecčems připomněla iniciativy trochu jiné, takové, no, s rudým šátkem kolem krku. Nejdeš-li s námi, jdeš proti nám, dalo by se připomenout nezapomenutelné heslo doby minulé. No, posuďte sami.

„Vážený kandidáte na senátora,

píšeme Vám jménem občanských iniciativ ProEuro a Pulse of Europe, které prosazují přijetí eura v ČR.

V kontextu nadcházejících voleb do senátu ČR Vás proto vyzýváme, abyste jasně vyjádřil/a své stanovisko k přijetí eura v ČR.

Žádáme prosím o jasnou odpověď: ANO – NE – Nevím.

Rovněž vás žádáme o vyjádření, v případě, že jste pro přijetí eura, v jakém horizontu jste pro vstup ČR do programu ERM II, což krok nezbytný k přijetí eura v ČR. Opět vás žádáme o jasnou odpověď:

co nejrychleji/ do pěti let/později

Pokud neodpovíte, zveřejníme tento fakt rovněž. Pokud nebude odpověď jasná, tedy ve formátu o jaký jsme požádali, vyhrazujeme si právo odvodit s ní jasnou odpověď sami.

Prosíme o odpovědi do konce srpna.

Věříme, že Vaše odpovědi zaujmou i Vaše voliče. V návaznosti na Vaši odpověď budeme kontaktovat 7 tisíc signatářů petice ProEuro.cz, které budeme urgovat, aby zohlednili Vaši odpověď u voleb. Vaše odpovědi budou rovněž zveřejněny na sociálních sítích a v médiích.

Děkujeme

S pozdravem

Za ProEuro.cz, Ondřej Gabaš

Za Pulse of Europe, Tomáš Peszyński“

 

Ke zdi

A tak se Michael Žantovský nedobrovolně ocitl u zdi. Mířily na něj zbraně ProEuro a Pulse of Europe a dožadovaly se jasného vyjádření příslušnosti k druhu. Jakémukoliv. Vyžadování jasné odpovědi ANO / NE / nevím se jistě hodí do tabulek iniciativ, ale je nehodno důstojnosti kteréhokoliv kandidáta na post senátora. Jak i Michael Žantovský ve své odpovědi uvedl, je pro přijetí eura, ale ne teď. V tabulkách iniciativ tedy zaujme pozici ANO i NE. Kam jej iniciativy zařadí? Do ANO, aby si vylepšily čísla? Do NE, aby Žantovského mohly pohanět? Do nevím, i když Žantovský ve své odpovědi rozhodně zaujal velmi jasné stanovisko, které s nevím nemá nic společného? Ze strany obou iniciativ je to rétorika velmi ostrá, nevybíravá a člověk za jejich slovy cítí vyhrůžku hodnou nějaké militantní lidové skupiny založené na údernictví.

A ta obludná formulace: „Pokud nebude odpověď jasná, tedy ve formátu o jaký jsme požádali, vyhrazujeme si právo odvodit s ní jasnou odpověď sami.“ Neodpovíš na naši otázku, vyvodíme z toho závěry, budeš-li chtít voličům vysvětlit svůj postoj, který je komplikovanější něž hloupé ANO a NE, vyvodíme z toho závěry sami. Prostě se rozhodneme o tom, co si, milý kandidáte, myslíš. Níže dávám k dispozici odpověď Michaela Žantovského, z ní nejde udělat ANO, stejně jako z ní nejde udělat NE. Zároveň u toho z jeho odpovědi jde udělat ANO, ale i NE. A přitom se Žantovský ve své odpovědi trefil na komoru. Není to slepý euroskeptik, není to slepý eurohujer, je to prostě člověk, který se na problematiku přijetí eura podíval tak, jak by na ni měl hledět politik. Zvažovat přínosy, zvažovat negativa. A nedělat z každé otázky další díl skládanky pro smrt v plamenech ve jménu vyšších pravd a hodnot. Pulse of Europe i ProEuro se dotazem odkopali jako trochu příliš nadšení eurohujeři, kterým není fanatismus příliš vzdálený. A to jim dobrou vizitku neudělá.

 

Vážený pane Gabaši a vážený pane Peszyński,

děkuji Vám za Váš dotaz ohledně přijetí eura v ČR.

Cením si Vaší iniciativy a souhlasím, že přijetí eura je jednou z důležitých otázek veřejného zájmu. Omlouvám se, pokud nebudu schopen dodržet Vámi vyžadovaný formát odpovědí. Rád se vyjadřuji pokud možno přesně. U tak složitých otázek, jako je zavedení eura s ANO – NE – Nevím asi nevystačím.

Česká republika se zavázala v přístupových jednáních k přijetí systému smluv a právního řádu EU, tzv. acquis communautaire, tak jak existoval v okamžiku vstupu ČR do EU v roce 2004. K tomu patřil i závazek přijetí eura po splnění tzv. maastrichtských kritérií. Zásada ´smlouvy se mají plnit´ platí i v mezinárodních vztazích a z tohoto hlediska jsem pro přijetí eura v okamžiku, kdy k tomu budou vhodné podmínky.

Nejsem si na druhé straně jistý, zda v tomto okamžiku takové vhodné podmínky nastaly. Obávám se, že maastrichtská kritéria, zejména pokud jde o podíl rozpočtových deficitů na HDP, bude v nejbližší době obtížné splnit nejen pro Českou republiku, ale i pro řadu členských zemí eurozóny. Zelená dohoda pro Evropu a rozpočtový balíček, které členské státy přijaly, přinášejí některé nové příležitosti, ale také značná rizika. Vstupem do eurozóny bychom ztratili prostor pro měnový manévr, který je jedním z mála nástrojů pro přizpůsobení národní ekonomiky krizovým situacím. V situaci, kdy vývoj světové a evropské ekonomiky v nejbližších letech nedokáží předvídat ani ti nejlepší odborníci, považuji rizika spojená s okamžitým vstupem do programu ERM II za příliš vysoká. Pro případný vstup bude též nutné získat podporu veřejného mínění, které je zatím ve výrazné většině proti. V demokratické zemi nelze názor voličů ignorovat. Moje odpověď tedy zní:

V PRVNÍM PRO NÁS VHODNÉM OKAMŽIKU ANO, ALE ZATÍM JEŠTĚ NE.

Dovolte mi závěrem, abych Vás požádal o respektování této odpovědi v podobě, v jaké jsem ji poskytl a v jaké ji zveřejňuji. Jsem zvyklý odpovídat sám za sebe a nikomu právo, aby si sám z mých odpovědí odvozoval něco jiného, neposkytuji. Nemyslím to ve zlém, ale postupuji tak vždy.

S přátelskými pozdravy

Michael Žantovský

 

Pěkná odpověď, logická, rozumná. Ovšem ANO a NE z ní udělat nejde.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace