Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K její slávě i zkáze přispěl jediný muž. Do kina se chodilo na Sulanku, pak doplatila na cizí hříchy. Tajnosti slavných

02.09.2020
K její slávě i zkáze přispěl jediný muž. Do kina se chodilo na Sulanku, pak doplatila na cizí hříchy. Tajnosti slavných

Foto: repro youtube.com

Popisek: Zdenka Sulanová ve filmu Madla zpívá Evropě

VIDEO Stala se miláčkem národa a zpívala mu téměř denně. Zúčtování válečných provinění pak ale smetlo i ji, přestože se ničím neprovinila. Navždy zmizela ze scény a ani v lásce jí osud štěstí nedopřál. (Pokračování z pondělí 31. srpna)

Jejím ‘dvorním‘ režisérem se stal Václav Bínovec a až po letech prozradila Aleši Cibulkovi, že mu její maminka dávala zpočátku polovinu dceřina honoráře, aby si udržela jeho přízeň. Půvabná dívka s upřímným úsměvem a krásným školeným hlasem to ale brzy neměla zapotřebí. Obzvlášť poté, co jí scenárista Ivan Frank Kubišta napsal v roce 1940 hlavní postavu takzvaně na tělo. Drobná plavovláska v lidovém kroji si získala sama přízeň diváků, stala se symbolem národního odporu proti nacismu, a přestože se na výsluní hřála pouhé čtyři roky, do smrti už jí nikdo neřekl jinak než Madla.

 

Já nechci žádného:

Do kina na Sulanku

V roce 1940 se Václav Bínovec rozhodl Zdenčin úspěch ještě jednou zúročit. Tentokrát sáhl po románové předloze známého rozhlasového publicisty a spisovatele Jana Weniga Madla zpívá Evropě, která sklidila velký úspěch na knižním trhu v roce 1938, a moudře zachoval i název, který byl společně se Zdenčiným jménem poukázkou na lákavou podívanou. Když pak v Zdenčině podání zazněly z plátna lidové písně, diváci, těžce zkoušení nacistickým útlakem, odcházeli z kina se slzami v očích. Romantický hudební snímek o venkovské sirotě, která svým zpěvem a dobrým srdcem dobude svět a získá velkou lásku, je sice v podstatě naivní, přesto dojímá publikum dodnes. Madla se stala Zdenčinou nejslavnější rolí, na vstupenky do kina se stály dlouhé fronty a zdálo se, že se zrodila další velká česká filmová hvězda. Nikoho nenapadlo, že právě tak úspěšný film se nakonec stane jejím posledním.

 

Tema e Variazioni:

Bínovcova labutí píseň

Václav Bínovec pak natočil během okupace další čtyři filmy, mimo jiné i legendární hořkou komedii podle románu Jana Drdy Městečko na dlani. Jenže během natáčení si až do exteriérů přijelo gestapo pro populárního písničkáře a kabaretiéra Karla Hašlera, který spolupracoval na scénáři. A dokonce dvakrát. Poprvé ho po třech dnech výslechů pustili s varováním, podruhé už byl převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde na následky mučení před Vánoci 1941 zemřel. Ke Zdence se Bínovec vrátil až na sklonku války a obsadil ji jako zpěvačku Marii Daubnerovou v dramatu Bludná pouť. Měla v něm hrát po boku Marie Glázrové a Karla Högera, osud filmu ale definitivně zpečetil konec války. Bínovec byl obžalován z kolaborace a odsouzen na tři roky, byla mu zabavena třetina majetku a z nedokončeného filmu se dochovalo jen pár záběrů a scénická hudba Jiřího Fialy.

 

Má Hančičko, jak se máš:

Tečka za herectvím

Po osvobození se Zdenka stala členkou souboru Divadla 5. května, nový budovatelský repertoár jí ale nesedl. Navíc se seznámila se slovenským majorem Rudé armády Jankem Babničem, který po celou válku nosil v kapse její fotografii, a tak se za něj provdala a odešla s ním do Prešova. Hrála v tamní operetě, zpívala v košickém rozhlase, manželství ale vydrželo jen necelé dva roky. Po návratu do Prahy se brzy znovu provdala, stala se Zdenkou Novákovou, manželovi porodila syna Aleše a na hereckou kariéru definitivně rezignovala. Film o ni už nestál, k nálepce kapitalistické hvězdy přibyl v padesátých letech ještě průšvih tatínka, který nepředloženě komentoval ve vlaku jeden z politických procesů a kdosi ho udal. Kriminálu sice unikl, stal se ale nepřítelem režimu.

 

Štěstí je jako ptáče roztoulané:

Filmová úřednice

I Zdenčino druhé manželství skončilo rozvodem, a tak se mladá matka-samoživitelka měla co ohánět. Nejprve si vydělávala opisováním not, jezdila s hudební estrádou po republice, pak šila v krámě oděvního družstva Moděva, v pasáži Alfa na Václavském náměstí. V roce 1967 začala pracovat jako programová referentka v pražském Filmovém podniku a měla na starost dramaturgii kin v okolí Václavského náměstí. Také se potřetí provdala, opět za Nováka, z nějž se ale vyklubal domácí násilník. Přesto se rozhodla v manželství vydržet. Naposledy se mihla krátce před kamerou v roce 1974, v televizní hudební komedii režiséra Olega Reifa Čtrnáctý v řadě. V částečně střihovém snímku se vracejí znovu na scénu někdejší velké hvězdy třicátých a čtyřicátých let a během pseudoprocesu jsou předkládány ‘důkazy‘ jejich zločinů v podobě písniček z kdysi slavných filmů.

 

Jaro:

Utajená hvězda

V roce 1980 Zdenka oficiálně odešla do penze a přestěhovala se na chalupu do Cerhonic u jihočeského Písku. Byla jednou z mála filmových hvězd zlaté éry první republiky, které se dožily 21. století, s oblibou ale říkávala, že předčasného konce kariéry nikdy nelitovala, protože jí život uchystal řadu jiných, leckdy mnohem dramatičtějších rolí. Po roce 1989 se několikrát objevila v televizních pořadech, v roce 2002 dokonce předávala jednu z cen TýTý. V roce 2004 začala připravovat s Alešem Cibulkou knihu vzpomínek, 9. srpna ale náhle zemřela na srdeční infarkt. Cibulka se přesto rozhodl knihu dopsat, oslovil její blízké a sestavil alespoň zajímavou mozaiku jejího života, která vyšla v roce 2005 pod titulem Zdenka Sulanová – Utajená hvězda.

 

Ty lesovské stráně:


 

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace