Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co takhle je příště nechat vyskákat z oken? Nebylo by to daleko přínosnější? Komentář Štěpána Chába

komentář 01.09.2020
Co takhle je příště nechat vyskákat z oken? Nebylo by to daleko přínosnější? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pachatel našeho rytí hubou v hlíně, které bude nutně následovat

Volali mi z agentury Kantar, která se zabývá zkoumáním veřejného mínění. Operátor na mě vypálil – děláme výzkum zadaný Českou televizí. Zajímáme se o vaše volební preference a další přidružená témata. Číslo prý bylo vygenerované náhodně a jestli mi nevadí, když jejich dotazům obětuji 10 minut vlastního života. A protože jsem zrovna šel jen kupředu s jasným cílem dojít tam, kam jsem si usmyslel dojít, kteréžto činnosti telefonování příliš nepřekáží, kývl jsem.

Pán začal hned zostra – kdyby příští týden byly volby, volil byste? A koho? Ale to víte, že bych volil. Svobodným bych to hodil. Jako minule. Jo, jasně, je to vyhozený hlas, ale vyhozený tak nějak demonstrativně někomu, kdo se své soudružské existence vzdal hned v programu a je nakloněn tomu, cpát se lidem do života jen v těch nejnutnějších případech. Sociální experimenty s mým bytím, i bytím celé společnosti se mi prostě nelíbí a odmítám je. Jakou mám jinou volbu? Žádnou.

Roušky, barde

A pak na mě vysypal operátor otázky týkající se koronaviru. Jsem pro zavedení roušek? Ne. A co v MHD? Ne. V divadlech? Ne. Kinech? Ne. Ve školách? Ne. Na úřadech? Ne. Jděte s těmi rouškami ke všem čertům. A bojíte se, že dojde ke zvýšení nákazy koronaviru, když vláda nezavede opatření s rouškami? Ano, tuze se bojím. Ale toho, že to ti bezbožní volové ze Strakovky zase odstřelí a rozdají nám už letos budoucnost na dalších padesát let dopředu. Už zase. Takže v budoucnosti prostě budeme třít bídu. Ale třeba ne, třeba se mýlím a vláda, společně s celou EU, jen koordinuje přípravu na základní nepodmíněný příjem. Budou se přeci, jak tvrdí Hamáček, zdaňovat nadnárodní společnosti. Třeba Facebook, dodávám a poukazuju na báječné tažení napříč glóbem – kdykoli přijde jakýkoliv stát s nápadem, že by se mohl danit Facebook nebo Google, USA to berou téměř jako vyhlášení války a hrozí odvetnými kroky. S takovou vyděračskou rétorikou se jednání o daních budou vést sama.

Všude probleskují zprávy o tom, že koronavirus zmutoval, že dosáhl nebezpečnosti sezónní chřipky. Rétorika, která o koronaviru mluví téměř jako o moru, ovšem stále drnčí v hubách politiků. A je děsivé, že už vlastně nejedeme ale vůbec nic jiného, než politický marketing, kde se roušky staly symbolem, nikoliv preventivním opatřením. A tomu se podvolovat? Nechat se orazítkovat rouškou, hezky zabečet a dát tím vládě bianko šek na rozhazování neskutečně obrovského rozměru, které nás vede k zajímavým časům? Ne, děkuji. Nelíbí se mi to, nechci nic takového podporovat. Chápal bych opatrnost, chápal bych mírné restrikce, nechápu součané jednání vlády. Zavedeme roušky ve školách. Následuje spontánní plebiscit na sociálních sítích. A roušky nezavedeme. Ale vždyť je ten vir nebezpečný, proč se nezavedou i přes nelibost veřejnosti? Nebo nebezpečný není? Nebo je to jedno? Jednání vlády nedává smysl.

Rouškovné

Celou koronavirovou politiku ukazuje rouškovné pro důchodce. Rozdáváme, mluvíme o solidaritě, dokonce o mezigenerační solidaritě, přitom bychom měli začít najíždět na racionální politiku, která nám dovolí letos nasekané dluhy co nejméně bolestivě splatit a zbavit se jich. Místo toho vláda rozdá důchodcům po pěti tisících. Krista pána, ať si ty prachy užijí, ale ze strany vlády se jedná o zcela ubohé nakupování hlasů. Ale já vím, co říkal Hamáček, jak prachy důchodci dostanou až po volbách, takže to není uplácení. A jak obvinil nepřející z nedostatku soucitu. Jak Maláčová protistranu označila za sobce. Jak celý ten současný vládní kolchoz jel ve svých prohlášeních na emoce. A jak, když došlo na ekonomiku, tvrdili, že nacpat chudým prachy je svého druhu investice, protože oni je hned nalijí zpět do společnosti. Jo, jo, pak budeme mít v ekonomickém grafu takový pěkný skok nahoru následovaný okamžitým pádem o kousek níž, než kde byl původně.

Copak vám, sobci, není líto důchodců? Je, moc, ale i těch budoucích, kteří kvůli vašemu nynějšímu hýření nebudou mít co do huby. Ti už budou jen splácet. Jejich důchody se budou odvozovat od zdraví státní ekonomiky, které jste nyní nasadili skutečně nebezpečnou nemoc předluženosti. Ono se dá rozdávat chvíli, pak už se začne jen padat na hubu. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, mimo jiné, že to všechno nebyla akce na podporu bankovního sektoru, který měl těsně před krizí. Prostě jsme se koronou vyhnuli skákání bankéřů z oken těch jejich nabubřelých mrakodrapů. Ale za jakou cenu? A víme, že to brzy přijde zase? Vrací se to přibližně v jedenáctiletých cyklech. Co v roce 2031? Bude vražedná epidemie kuřích ok, kvůli které zmasakrujeme státní rozpočty i budoucnost obyvatel?

Kantáre

A tak se vracím k úvodní otázce agentury Kantar. Koho byste volil? Kterého socialistu byste si vybral? Kterému dovolíte, aby vám začal kecat do vašeho života? No, toho, který to bude dělat skutečně co nejméně. Který vyhází přebytečnou legislativu. Který bude uvažovat v rámci zachování maximální možné míry svobody jedince i společnosti. Který by při koronavirové akcičce možná vzdoroval. Já vím, je to vyhozený hlas. Ale třeba, třeba příště ne.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace