Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koho se bojíte, ministře Vojtěchu a milá vládo? Opravdu má v tomhle státě hlavní slovo ulice? 5x pondělí Pavla Přeučila

31.08.2020
Koho se bojíte, ministře Vojtěchu a milá vládo? Opravdu má v tomhle státě hlavní slovo ulice? 5x pondělí Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: 'Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil!' Také si připadáte jako na dvoře poněkud senilního panovníka Půlnočního království z pohádky Pyšná princezna?

Zdá se mi, že jak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, tak vláda a konec konců i hygienici, na které se vláda neustále odvolává, současnou situaci v šíření koronaviru zvláštním způsobem podceňují a čím dál tím více podléhají hlasu ulice. Názorně jsme to mohli vidět nedávno, kdy byla po veletoči premiéra Babiše zrušena povinnost nosit roušky ve školách, přestože šlo o opatření, které považovali hygienici za nutné. Z toho jasně vyplývá, že konečné slovo tu nemají odborníci, ale premiér, který se tehdy zalekl pár křiklounů a odpůrců roušek.

Na jedné straně slyšíme o doslova dramatickém nárůstu onemocnění Covidem-19, jen v pátek přibylo 486 případů, což je druhý nejvyšší denní přírůstek od samotného začátku epidemie, a na druhé straně tomu vůbec neodpovídají přijímaná hygienická opatření. Praha se ocitla v oranžové zóně, což znamená, že se zde začíná epidemie šířit i komunitním přenosem, ale na rozvolněných opatřeních se téměř nic nemění. Noční kluby a diskotéky jedou na plné pecky, přestože právě tam se podle hygieniků nacházejí ta největší ohniska nákazy, v obchodech na sebe lidé mohou prskat dle libosti stejně jako v mnoha dalších, uzavřených prostorách. Na venkově se vesele pořádají poloilegální technopárty, na kterých se druží tisíce lidí. Výsledkem je to, že náskok, který jsme jako země získali na samém počátku pandemie těmi nejpřísnějšími opatřeními, velmi rychle ztrácíme.

Začínáme se propadat mezi nejzasaženější země

Čím dál tím více zemi nás zařazuje na své červené seznamy a to také o něčem svědčí. O ústupcích vlády vypovídá i fakt, že i když byla Praha označena na semaforu oranžově, což podle původního vládního manuálu znamená například povinnost nosit roušky ve veřejných prostorách včetně obchodů a škol, ministr Vojtěch jejich nošení pouze doporučuje. Na počet obyvatel máme už teď dvakrát větší nárůst onemocnění než Německo! Některé státy, jako Ukrajina nebo unijní Maďarsko, už uzavřely své hranice, ale Češi si cestují dle libosti stejně jako cizinci, kteří k nám mohou naprosto volně přijíždět. Například Chorvatsko se ocitlo díky razantnímu nárůstu případů nákazy Covidem na červeném seznamu už ve spoustě zemí, ale pro nás je to stále země zaslíbená. Jak uvedl v sobotu ministr zahraničí Tomáš Petříček, máme tam dnes stále na 60 000 turistů a nějaká karanténní opatření jsou v nedohlednu.

 

rouška

„Ministr zdravotnictví včera oznámil, že zítra oznámí, co začne platit od pondělí, ale dnes premiér oznámil, že ministr zdravotnictví oznámí už dnes, co začne platit od zítra. A do toho ministr vnitra oznámil, že lidi nemají čekat na oznámení ministra zdravotnictví, ale mají už dnes začít dodržovat, co měl ministr zdravotnictví oznámit zítra, že platí od pondělí, ale oznámí už dnes, že platí od zítra.“ Takhle popsal nedávno veletoč vládních nařízení na svém facebookovém profilu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Není divu, že už toho má leckdo plné zuby. Výsledkem je ale narůstající odpor, který může nadělat víc škody než užitku; ilustrační foto pixabay.com

 

Pokud vyjedete kamkoliv za hranice, ať už na Slovensko, do Rakouska, Německa a dalších zemí, všude jsou roušky povinné v obchodech a dalších uzavřených prostorách a za porušení následují tvrdé tresty. Tady si vláda hraje na jakéhosi dobrodince, slyšícího na hlas lidu, a evidentně se bojí přitvrdit. Onen hlas lidu ale představuje podle mne jen pár řvounů, kteří mají představu, že roušky nějak omezují jejich občanská práva. Neomezují. Jsou prostě tím nejjednodušším hygienickým opatřením a výrazem určité odpovědnosti a ohleduplnosti k ostatním spoluobčanům.

 

Začíná být vzdělanost národa na obtíž a budou z českých škol vycházet analfabeti?

Přestože se ministerstvo školství pyšní, jak úspěšné bylo distanční vzdělávání dětí v době uzavření škol, vychází pomalu najevo, že máme desítky tisíc dětí, které z něj jaksi vypadly a dnes je čeká návrat do školy, kde budou za svými spolužáky pořádně pozadu. Jak z toho ven? Ministr Plaga se nechal slyšet, že školy by se neměly snažit za každou cenu dohnat zameškanou látku, ale zaměřit se spíš na procvičování té probrané. Nikdo už ovšem neřekl ono B, jak a kdy se má ta zameškaná látka probrat.

Není ani jasné, jak bude vypadat distanční výuka u škol, které zůstanou uzavřeny. Jasná pravidla neexistují, nějaký manuál od ministerstva také ne, a jak se obávají ředitelé škol, celé to skončí mnohdy jen zasíláním úkolů a o opravdovou výuku nepůjde. Od učitelů se ozývají hlasy, že za téhle situace budou například poslední ročníky vycházet ze škol nedostatečně připravené například na přijímačky na středních školách. Pochopitelně hrozí i to, že žáci nedokážou na chybějící znalosti v dalším studiu navázat. Ve svém sobotním rozhovoru pro deník Právo ocenil ministr Plaga například přístup některých škol ke známkování, které bude nahrazovat tzv. formativní hodnocení. To se nespoléhá jen na známky, ale především na úzký kontakt učitelů se žáky a slovní hodnocení. Zní to sice hezky, ale jak to mají učitelé asi praktikovat?

 

prázdná třída

Takhle vypadaly školní třídy od poloviny března a je otázkou, jak velké mezery ve vědomostech našich dětí uzavření škol napáchalo. Podle ministra školství ale vlastně o nic nejde. Je to jen jeho alibismus, nebo se máme cíleně proměnit v národ nevzdělanců? Těm se přece vládne mnohem snáz; ilustrační foto kr-stredocesky.cz

 

O náš odpradávna praktikovaný systém známkování se vedou už dlouholeté spory. Na jedné straně jsou jeho zarytí obhájci, na straně druhé zastánci pokroku, prosazující bodové či slovní hodnocení žáků. Obě strany hájí samozřejmě svou pravdu a pro oba názory existují pro a proti. Základem všech debat a případných změn by ale měl být tvrdý postoj k tomu, aby se nesnižovala celková úroveň vzdělanosti naší mladé generace. Ta je přece základem úspěchů každého státu a nelze dopustit, aby z našich škol vycházely polovzdělanci.

S celkovým trendem snižování vzdělanosti souvisí i podivný návrh Pirátů, kteří usilují o změnu školského zákona. Podle jejich návrhu by neměly být známkovány ani maturity a prošel by prakticky každý, i když by v závěrečných zkouškách propadl. Stačí mi, když s hrůzou sleduji různé ankety, pocházející například z amerických škol, v kterých se projevují doslova katastrofální neznalosti jejich absolventů v základních otázkách, ať už z historie, zeměpisu, matematiky či všeobecných znalostí. Podle Pirátů je známkování u maturit přežitkem, a tak by mohl získat maturitní vysvědčení i vyložený analfabet. Odpovědnost by se tak prý přenesla například na přijímací komise vysokých  škol, které mohou nebo nemusí u maturit propadlé uchazeče přijmout, nebo na zaměstnavatele, na kterých by také ležela odpovědnost, zda vůbec onoho 'propadlíka' zaměstnají.

Tohle už mi trochu zavání anarchií. Je to jen výraz nezodpovědnosti a neznalosti, nebo cílená snaha o snižování vzdělanosti mládeže, aby byla lépe manipulovatelná a chovala se jako poslušné ovečky bez vlastního názoru? Možná by se to leckomu hodilo. Vládní představitelé neustále hovoří o potřebě vzdělání, básní o tom, že Česko bude lídrem a světovou špičkou v rozvoji nových technologií, premiér Babiš už nás vidí dokonce jako světovou digitální velmoc, ale pokud budeme ke vzdělání přistupovat tak, jak se to děje v poslední době, můžeme o podobné budoucnosti jenom marně snít.

Prezident Zeman si zlomil ruku a 'demokraté' už ho zavírají do rakve

Banální zranění, jakým je zlomenina ruky, může potkat každého, ale nechutnosti, které zaplavily média a sociální sítě v souvislosti se Zemanovým zraněním, už leckdy hraničily s hyenismem. Snůška doslova fekálních příspěvků se objevila například na facebookové stránce Demokratické fórum, která se jen hemžila přáními brzké smrti, hrubými a značně sprostými urážkami, které dokonale dokumentovaly mentální zaostalost jejich tvůrců.

Pozadu nezůstali ani příznivci České televize, kteří na Facebooku ČT24 otevřeli stavidla své nenávisti a proměnili diskuzi ve smrdutou žumpu. Nevím, zda má facebookový profil ČT24 nějakého moderátora, ale většina těchto příspěvků byla v naprostém rozporu s pravidly diskuze, která má televize na svém Facebooku vyvěšena, a přesto je nikdo neodstranil. V oněch pravidlech se přímo uvádí: „Budou smazány všechny příspěvky, které obsahují hrubé urážky, vulgární výrazy, výzvy k násilí a agresivní provokace...“ Jak je ale vidět, snůška sprosťáren na oné stránce byla pro odpovědné lidi v ČT naprosto v pořádku.

 

Miloš Zeman

V úterý 25. srpna večer si prezident Miloš Zeman při nešťastném pádu zlomil ruku, a hned se vyrojily další nechutné komentáře a spekulace o jeho 'naprosto nepřijatelném' zdravotním stavu. Zdá se, že jeho odpůrci nejenže dávno ztratili glanc, ale už postrádají alespoň minimální úroveň; foto Instagram

 

Nejsem žádným nadšeným příznivcem prezidenta Zemana, i když si cením toho, co udělal pro naši zemi v minulosti a zejména před rokem 1989, kdy otevřel svými vystoupeními mnoha lidem oči a přispěl i k pádu režimu. Dnes je to však starý člověk s podlomeným zdravím, který už má nárok na odpočinek. Samozřejmě, myslí mu to jako zamlada, ale jeho zdravotní stav už mu nedovoluje plnit povinnosti hlavy státu v takové míře jako dřív. Jeho zarytí nepřátele by to měli pochopit stejně jako to tolerovali v posledních letech prezidentování Václava Havla, který na tom byl tehdy zdravotně ještě mnohem hůř.

Nemáme prezidentský systém a hlava státu u nás má jen omezené pravomoci. Nemůže vydávat zákony a nijak ovlivňovat státní administrativu. Maximálně může nějaký ten zákon nepodepsat, což náš parlamentní systém snadno zvrátí. Není tedy namístě jej považovat za nějakou rozhodující sílu ve státě, která zde ovlivňuje politické dění. Zeman jej může maximálně komentovat, zastupovat náš stát navenek a plnit reprezentativní funkci. Není vyloučeno, že v dohledné době přestane i tyto povinnosti zvládat, ale to není důvodem nad ním zavírat víko od rakve. Nechme jej tedy v klidu ve funkci dožít a soustřeďme se na věci, které tuhle zemi opravdu pálí.

 

Za co nebo proti čemu se protestovalo v Berlíně?

Mám takový pocit, že to ve velké míře nevěděli ani samotní demonstranti. Nad jejich hlavami vlály vlajky snad všech států světa včetně těch českých, viděl jsem spoustu vlajek ruských, amerických, ale i rudých se srpem a kladivem, vlajek Antify, nebo duhových, označujících příznivce LGBT komunity. Objevily se i běloruské bíločervené vlajky na znamení solidarity s běloruskou opozicí a na co jsem koukal jako na zjevení, byly vlajky bývalé NDR a říšské německé vlajky. Na transparentech byla hesla, označující koronavirus za podvod, jiná vyzývala k občanské neposlušnosti, další hlásala 'Merkel muss weg' čili Merkelová musí odejít, 'Pryč s diktaturou', jiná hesla vzývala světový mír a další nabádala občany, aby se ozbrojili.

Demonstranti nesli portréty svých oblíbenců, jako Donalda Trumpa, viděl jsem i portréty Vladimíra Putina, Karla Marxe či Che Guevary. Velká část demonstrantů volala po skončení studené války a navázání normálních vztahů mezi USA a Ruskem i po normalizaci vztahů mezi Ruskem a Německem. Na mnohých transparentech byly spojené vlajky USA a Ruska a dokumentoval to i mladík, držící v jedné ruce ruskou a v druhé americkou vlajku. Navíc zaznívalo i mnoho hlasů, požadujících odchod amerických vojsk z Německa a nastolení plné suverenity. Zkrátka dokonalý ideový guláš.

 

Berlín demonstrace

V Berlíně si včera zaprotestoval každý s každým a všichni proti všem; foto repro youtube.com

 

Všichni demonstranti se ze všech sil snažili, aby se v průvodu nakazilo co nejvíc dalších lidí, s rouškou totiž nebylo vidět nikoho. Asi proto, že šlo původně o demonstraci proti vládním opatřením proti koronaviru a jedince s rouškou by nejspíš dav lynčoval. Berlín nejprve demonstraci zakázal, po zásahu soudu povolil a kolem sobotního poledne ji policie rozpustila. Na to ale nikdo nebral ohled a demonstrace pokračovala v pohodě dál až do večerních hodin. Až navečer pak došlo i na rozhánění demonstrantů, na zatýkání a nechybělo ani policejní násilí. Počet účastníků uváděla naše Česká televize tvrdošíjně kolem 20 000, přestože podle zahraničních médií to bylo nejméně 200 000, některé zdroje uváděly dokonce půl milionu.

Do Berlína přiletěl podpořit demonstranty i Robert F. Kennedy Jr., synovec zavražděného prezidenta Kennedyho, který je známým bojovníkem proti celoplanetárnímu očkování a velkým kritikem Billa Gatese. Na celé demonstraci bylo asi nejzajímavější to, že se na ní sešli vedle normálních, nespokojených občanů jak zástupci extrémní levice, tak extrémní pravice, konzervativci i liberálové, a ruku v ruce protestovali proti vládě, proti režimu, za svobodu, za mír a základní lidská práva. Nevídané.

 

A na Tchaj-wan pojedu a pojedu a pojedu! Dupy, dupy dup

Tak pan předseda senátu Miloš Vystrčil nám odletěl na Tchaj-wan. Přes veškerá varování a nesouhlasné hlasy z vlády, od prezidenta, premiéra či ministra zahraničí se rozhodl natruc onu spornou cestu uskutečnit. Když jsem sledoval jeho odlet, pobavilo mne že letadlo, jímž letěl, neslo hrdý nápis China Airlines, přestože jde o přední tchajwanskou leteckou společnost. Sám Tchaj-wan tedy otevřeně deklaruje celému světu, že je součástí velké Číny. Přesto pan Vystrčil chce svojí cestou dokázat, že jde o suverénní, samostatný stát, který si zaslouží návštěvu na té nejvyšší úrovni. Tady si neodpustím rýpnutí do vlastních, žurnalistických řad, protože v řadě našich médií se objevilo tvrzení méně informovaných kolegů, že China Airlines jsou čínské aerolinie.

Vystrčilovi asi vůbec nepřijde zvláštní, že na Tchaj-wan nelétají žádné tak vysoce postavené delegace z dalších zemí EU ani ze světových velmocí. Dobře ví, že naše země, stejně jako všechny státy EU, uznávají politiku jedné Číny a Tchaj-wan jako suverénní stát nikdo na světě neuznává. Pardon, mimo Vatikánu.

Četl jsem jednu charakteristiku pana Vystrčila, kde byl označen za vzteklého ratlíka, který si chce touto cestou jen upevnit své ego a přesvědčit své odpůrce, že jako všichni malí lidé dokáže velké činy. O tom, že by jeho čin byl tak velký, bych si dovolil silně pochybovat. Svou cestu obhajoval totiž i takovými nesmysly, jako že nás Tchaj-wan zachrání před přicházející krizí, zachrání naše hospodářství, získáme prý také náskok před ostatními zeměmi Evropy v rozvoji nových technologií a kdesi cosi.

 

Miloš Vystrčil

Miloš Vystrčil vyrazil na Tchaj-wan navzdory nesouhlasu prezidenta republiky, premiéra, ministra zahraničí... Nejspíš by mu měl někdo konečně vysvětlit, že demokracie není anarchie a jednotnou zahraniční politiku státu by měl respektovat i předseda Senátu; foto Hans Štembera

 

Realita je taková, že s Tchaj-wanem nám nikdo nebrání obchodovat a nikdo ani nezpochybňuje, že onen vzájemný obchod je pro naše hospodářství přínosný. Ale že by nás zrovna Tchaj-wan zachránil před krizí, je holý nesmysl. Jak vyšlo najevo, bludy hlásal Vystrčil i ohledně obchodního významu cesty, kdy všude rozhlašoval, jak početná skupina podnikatelů se cesty zúčastní. Ve skutečnosti, podle uniklého seznamu pasažérů, letěli na Tchaj-wan především politici, vybraní kamarádi, jako pražský primátor Hřib, a pečlivě vybraní novináři. Zástupci velkých českých firem jaksi chyběli.

Cesta pana Vystrčila bude mít jediný dopad. Čína se naštve a doplatí na to spousta našich podniků, které mají s touto obrovskou zemí výhodné obchodní vazby. Můžeme tak přijít o obrovský trh a naše místo okamžitě zaplní chytřejší země, které by podobnou návštěvu ani náhodou neuskutečnily. A konec konců na to doplatí i naši občané. O tom, že z Číny přijde odveta, není pochyb. Čína je na podobné kroky hodně háklivá a teď můžeme jen čekat, na kolik miliard nás ve výsledku výlet pana Vystrčila na Tchaj-wan přijde.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil