Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má i matka právo plnit si své sny? Horolezkyně Klára Kolouchová jde s kůží na trh

31.08.2020
Má i matka právo plnit si své sny? Horolezkyně Klára Kolouchová jde s kůží na trh

Foto: Instagram

Popisek: Horolezkyně Klára Kolouchová

VIDEO Přiznám, že na film K2 vlastní cestou bych nešla, pokud by byl hlavním aktérem muž. O horolezectví se nezajímám a povědomí o něm mám velmi malé. Zaujal mě hlavně příběh Kláry Kolouchové. Dokument má být kromě záznamu o výstupu na nejnebezpečnější horu světa i náhledem na trochu jiné mateřství (z pohledu české společnosti), kde se matka dvou malých dětí vydává na cestu, u které je nemalé riziko, že se už nemusí domů vrátit. Zajímala mě jak motivace hlavní hrdinky, tak celkové podání jejího úhlu pohledu.

Moje dcery mají mezi sebou 4,5 roku a osobně během těch pár let vnímám značný rozdíl v přístupu k tematice pracujících či jinak se realizujících maminek malých dětí. Když se v roce 2014 narodila starší, měla jsem pocit, že matka, které netráví s dítětem do tří let většinu času, je tak trochu tabu. Samozřejmě takové matky existovaly a troufnu si říci, že jich nebylo málo. Jen se k tomu veřejně tolik nehlásily. Dost možná se jim nechtělo obhajovat, že i když nejsou s dítětem dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, jsou stále dobré matky. Sem tam jsem diskuzi na podobné téma přečetla a bylo to značně ubíjející.

 

Rozhovor pro DVTV.cz:

Kompetentní otec

Když jsem pak koncem roku 2018 nastoupila na druhou mateřskou dovolenou, byla jsem mile překvapena, že se aktivity (ať už pracovní, nebo soukromé) v rámci mateřské berou mnohem více za normální a mnoho žen se k nim hlásí. Sama jsem poměrně dost aktivní a již u první dcery jsem razila heslo, že můj muž je otcem dítěte, takže je plně kompetentní se o něj starat v době, kdy já s ním nejsem. Naopak si myslím, že tento společný čas a otcovská péče velmi prospěly vztahu mezi ním a dcerami.

A teď je tady film, který přestavuje velmi úspěšnou a silnou ženu, matku dvou malých dětí, která jde za svým cílem, i když to znamená odjet a vystavit se nebezpečí. Zároveň poukazuje na to, že pro spoustu lidí, je její přístup nepochopitelný, až odsouzeníhodný. Situaci ale nijak neidealizuje a ukazuje obě strany mince. Z jedné strany jak pro dceru Emmu není její odjezd vůbec jednoduchý, a z druhé že pro Kláru by bylo těžké nejet, přestože na rodinu myslí a uvědomuje si náročnost celé situace.

 

 

Klára Kolouchová vystudovala obchodní management na Anglo-American College v Praze. Výborná angličtina ji nasměrovala na pozici PR managerky pro zahraniční firmy a během čtyřletého pracovního pobytu v Londýně začala trénovat na vysoké hory. V roce 2005 zdolala svůj první vrchol – jihoamerickou Aconcaguu (6962m), o rok později osmitisícovou himálajskou Cho Oyu a 16. května 2007 stanula jako první Češka na vrcholu Mount Everestu. Následné mateřství se stalo jen příslovečným klidem před bouří. V dubnu 2008 se jí narodila dcera Emma, která ji pustila ještě jednou do Himálaje, hora Ama Dablam ale v létě 2011 nikomu nedovolila přiblížit se k vrcholu. Zato se jí v roce 2013 povedla Mc Kinley v Severni Americe a potom Elbrus. Tam už jí dělal parťáka Martin Kolouch a už mu to zůstalo. Vzali se, 16. května 2014 se narodil syn Cyril, z mateřské dovolené přesto Kláru vylákalo kouzlo další hory, majestátní K2, která ji napoprvé pustila v roce 2016 do třetího výškového tábora. Sny ale nemizí…

 

Šťastná máma, šťastné dítě

Myslím, že právě tady se dostáváme k tomuto aktuálně často zmiňovanému heslu. Každý si musí situaci v rodině nastavit tak, aby mu vyhovovala. Matka, která bude celé dny doma jen proto, že by to tak být mělo, nebude podle mě vytvářet to správné teplo domova. Pokud chce žena na mateřské běhat, ať běhá, jestli chce studovat, ať studuje, když chce mít možnost přispět do rodinného rozpočtu jinak, než účastí ve Výměně manželek, není důvod, proč by neměla chodit na brigádu či do práce. Podmínkou by mělo být pouze, aby po dobu její nepřítomnosti bylo o dítě dobře postaráno.

Jak bude Klářin odjezd vnímat malá Emma s odstupem času, nemůžeme nyní vědět. Ano, je možné, že to pro ni bude určité stigma, ale zrovna tak se pro ni může stát obrovskou inspirací. Koneckonců neznám snad ženu, která by mohla říci, že její matka dělala ve svém životě vše správně. Snad každá z nás má nějakou specialitku, kterou chce dělat jinak než její matka. Já bych se na K2 nevydala, bylo by to pro mě moc dlouhé. Od obou dcer jsem průběžně odcházela poměrně brzy, ale vždy jsem dost hlídala, jak dlouho jsem pryč. Neuměla bych odjet na několik dní. To je ale pouze mé vnitřní nastavení, které má každý jiné. Osobně jsem velmi ráda, že mezi námi jsou ženy jako Klára Kolouchová, které otevřeně přiznávají, že neumějí být pouze matkami. Podle mě česká společnost, která je v mnoha postojích stále velmi staromódní, podobné ženy potřebuje, aby si uvědomila, že neexistuje jediný správný recept na mateřství.

 

K2 vlastní cestou:

 

Klára Kolouchová zdolala jako první rodilá Češka před lety Mount Everest a loni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – nebezpečnou K2. Její výstup představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži?

Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič. Hrdinka a režisérka spolu dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Jana Počtová s kameramanem zachytila atmosféru a dění expedice až do základního tábora, film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu.

Překonávání vlastních limitů a hluboká cesta do nitra hlavní hrdinky jsou ve filmu stejně důležité jako samotný výstup a zdolání hory. „ K2 pro mě byla jen jakousi metaforou Klářina vnitřního cíle. Film je o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,” vysvětluje režisérka Jana Počtová.

 

Petra Dundáček

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace