Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlavně nepodlehnout úzkosti. Petra Špalková ví, jak na to. Pořídila si ‘zajdu‘. Přečetli jsme

30.08.2020
Hlavně nepodlehnout úzkosti. Petra Špalková ví, jak na to. Pořídila si  ‘zajdu‘. Přečetli jsme

Foto: ČT / Jaroslav Fikota

Popisek: Petra Špalková v zábavně vzdělávacím hraném komediálním seriálu pro děti Občanka

FOTO, VIDEO Herečka Petra Špalková se v rozhovoru pro MF Dnes svěřila, jaké to bylo v době karantény přijít o veškerý výdělek, ale prozradila také, že už ani nedoufala, že bude mít děti. Nakonec se ale zadařilo a dnes je maminkou Lojzíka a Andělky.

Karanténa pro ni nebyla snadná, přišla totiž stejně jako manžel o veškeré příjmy. „Na začátku jsem se zuby nehty držela, abych nespadla do úzkostných stavů. Měla jsem na paměti, že já musím být tím, kdo má nadhled. Ženy bez práce podle mě nestrádají tolik jako muži. Ten můj se ke konci už vrtěl a nemohl se dočkat chvíle, kdy zase vstoupí na jeviště. Všichni jsme se ocitli v situaci, která byla nová a těžko uchopitelná,“ popsala své tehdejší pocity. A návrat k divadlu nakonec proběhl hladce. „Do role Hermiony v Zimní pohádce jsem vklouzla, jako by to bylo včera. Začalo se hrát v Brně, odtud do Ostravy a končili jsme tady v Praze. Nejvíc jsem se těšila na kolegy, protože v Zimní pohádce pracujeme ve výjimečném složení, jako neskutečně soudržná skupina,“ pochvalovala si.

 

Špalková Rašilov Zimní pohádka

Hermiona, žena sicilského krále Leontese (Petra Špalková) a český král Polixenes (Saša Rašilov) ve hře Williama Shakespeara Zimní pohádka, premiérovém představení Letních shakespearovských slavností 2019.Pohádkový příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků situoval autor na Sicílii a do Čech, kterým překvapivě propůjčil moře. Drama se střídá s komedií, nenávist s láskou a zavržení s odpuštěním; foto Agentura Schok / Viktor Kronbauer

Nejsem přikyvovačka

O Petře se ale ví, že s režisérem často diskutuje a roli probírá. „Protože nejsem přikyvovač. Pokud režisér nabízí výklad, se kterým nesouzním, snažím se o tom mluvit. Někdy se s ním proto dostanu do konfrontace,“ přiznala. Před koronakrizí natáčela nový seriál Radima Špačka Stíny v mlze. „Točili jsme jen čtyři dny, a pak přišel z ostravské televize pokyn natáčení přerušit. Nicméně už zase jedeme naplno. Po neděli opět jedu do Ostravy, která se teď načas stala mým druhým domovem.“ V seriálu hraje i její dcera. „Myslím, že Andělka to má v sobě po obou rodičích, tam nebylo kam uhnout. Role je psaná na starší dívku a já byla nejdřív trošičku proti, ale režisér Radim Špaček naznal, že naše vzájemné napojení může být ve filmu ku prospěchu. Andělka chce být taky zpěvačka, hrát na housle a tancovat. Na druhé straně mi sdělila, že by se nejraději chtěla stát veterinářkou a divadlo hrát pro radost jen v pátek,“ smála se.

 

Špalková Stíny v mlze

Dceru kapitánky Magdy Malé hraje v seriálu Stíny v mlze Petřina dcera Andělka; foto ČT Ostrava / Martin Popelář

Chtěla by komedii

Petra hraje policistku Magdu Malou, o které prohlásila, že je: „Žádná drsňačka, na to tam máme kapitána Černého, kterého hraje Jura Vyorálek. Já jsem tam přes ten rozum, chladnou analýzu.“ A dále natočila film Krajina ve stínu. „No jo, vidíte. Tenhle film Bohdana Slámy měl premiéru začátkem srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na natáčení jsem se sešla s několika kolegy, se kterými jsme spolu dělali v Bohdanově Bábě z ledu, s Pavlem Novým, Zuzanou Kronerovou. Stíny v mlze je historické drama z jihočeského pohraničí a týká se vážného tématu. Líčí život jedné vesnice v době druhé světové války a po ní, zaznamenává problematiku kolem odsunu Němců,“ prozradila. Její role jsou většinou vážné, některé filmy ale nebyly divácky úspěšné. „Pokud je pro mě taková role podstatná tématem a hloubkou záběru, neřeším, kolik lidí na film přijde. Hezkou komickou roli bych samozřejmě točila moc ráda. Třeba v takových filmech, jako Adéla ještě nevečeřela, Pane, vy jste vdova nebo Vesničko má středisková. Český film má ve skvělých komediích obrovskou tradici, ale v posledních letech tady bohužel cítím velkou díru. Vznikají sice slušné a řemeslně dobře odvedené filmy, ale nevybavuju si, že by mě něco z poslední doby zaujalo tak jako třeba Limonádový Joe,“ povzdechla si.

 

Krajina ve stínu:

Za terapie se nestydí

Petra se nedávno svěřila, že dochází na terapie. „Nevím, proč bych se za to měla stydět. Copak se někdo hanbí za to, že si zlomí nohu? Snad už jsme velcí, abychom pochopili, že pokud má někdo psychické problémy, je dobré vyhledat odborníka. Rozhodně to doporučuju. Hodně si vážím Mirka Hanuše, který o tom taky otevřeně mluví. Je předsudek myslet si, že se to děje jen lidem, kteří jsou v krizi, nemají rodinu. Do úzkých se mohou stejně tak dostat i ti, co mají funkční vztahy, úspěch v práci i peníze,“ prohlásila v rozhovoru. Dnes má dvě děti, ve které už ani nedoufala. „ Když se mi stále nedařilo přivést na svět dítě, absolvovala jsem takový čtyřdenní rituál s dýcháním. A jako zázrakem přišel na svět Lojzík. A stalo se to ve chvíli, kdy jsem se začala srovnávat s myšlenkou, že děti nepřijdou a musím to nějak zpracovat. S mužem jsme vážně řešili, že třeba už zůstaneme jen dva. Ve hře byla i adopce. Zvažovali jsme, zda si na ni troufneme, zvlášť když člověk znal i díky filmu Smradi ty negativní příběhy. No a čtyři roky po narození Lojzíka nám osud nadělil ještě Andělku.“ Její manžel, herec Miloslav Tichý, je o deset let mladší, což někdy udivuje. „Je zvláštní, že kdyby byl Míla o deset let starší, nikdo by se jistě neptal. Pravda, občas na to téma někdo i zasýčkuje. Asi nás čeká nějaká strašná krize, až já definitivně zestárnu. Jenže funkčnost vztahu přece nedělá věk partnerů.“

 

Petra Špalková má pravdu, že věkový rozdíl mezi ní a manželem se řeší zcela zbytečně. Když má muž o hodně mladší partnerku, berou ti všichni úplně samozřejmě, ovšem pokud si to ‘dovolí‘ žena, je stále za exota.

+

Na druhou stranu si Petra pochvaluje, že jsou oba z branže, což prý přináší velká pozitiva. „Zažila jsem pár vztahů, kdy partner nebyl z profese, a většinou to drhlo. Bylo pro něj těžké pochopit můj rytmus, to, že se s kolegy dotýkáme. My herci jsme stejně jako tanečníci haptičtí. Jsme zvyklí být v těsném kontaktu, což člověk mimo branži někdy hůř chápe.“

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace