Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Titanic jde ke dnu, chudí mohou začít chcípat. Státe, tady a teď hned máš pomoci. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.08.2020
Titanic jde ke dnu, chudí mohou začít chcípat. Státe, tady a teď hned máš pomoci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pro někoho drobné, pro jiného rozpočet na týden

Tak živnostníci dostali pětadvacítku, už i dohodáři se dočkali malé domů, zaměstnance bude jistit kurzarbeit a mamutí podniky dostávají obrovské injekce plné peněz. Aby přežily. A teď, konečně, by se mělo začít myslet na ty nejchudší. Plyne republikou, že to jsou senioři. Nesouhlasím. Jsou to samoživitelky. Tam, kde má senior důchod a musí jím živit sebe, tam má samoživitelka stejné peníze, ne-li menší, a musí utáhnout sebe i děti. Klub svobodných matek vyšel s krásnými čísly. Ubytovny, půjčky na splácení dluhů, hlad, v kešeni vymeteno. A chystá se ne druhá vlna covidu, ale exekucí. A vláda přemýšlí o jednorázovém příspěvku pro seniory ve výši pěti až šesti tisíc, kterým karanténa sebrala tak maximálně několik posezení s kamarády na kávě, samoživitelkám však podle čísel skutečně brala i tu poslední možnost výdělku. Je tam prostě větší průšvih. A ano, řešit se mohou oba, inflace zasahuje i seniory, ale rychle.

Nebylo by daleko, ale daleko vhodnější, kdyby stát podpořil rodiny s dětmi, kde je k mání jen jeden z rodičů? Míra strádání seniorů je v současné době minimální, na běžné úrovni. Bylo by zcela na místě, aby se hnulo na vládě svědomí a začaly se lít peníze do rodin samoživitelek. Státem zapřičiněné peklo karantény dopadne nejhůř právě na ně, nikoliv na seniory. Kurník, vždyť v těch rodinách mají hlad děti. Ono se to topinkami a kolínky s cukrem dlouho táhnout nedá.

Zpráva Klubu svobodných matek ZDE.

Karanténa na život

Dopad karantény z března, dubna a května je pro rodiny s jedním rodičem už teď drtivý. Jak na tom budou příští rok? To už se nastartuje sociálka a děti se začnou přesouvat z rodin do děcáků? Příspěvek na dítě je 500,- (do šesti let věku) a 610,- (od šesti let věku). To má šikovná samoživitelka vydělané na ulici za půl hodinky. K tomu stát chce samoživitelky donutit? Už dost na tom, že většina prostitutek jsou samoživitelky. Bylo by nalevačku, kdybychom to obrátili a většina samoživitelek by se stala prostitutkami. A prosím, nezapomeňte tu naprostou bídu, milí Piráti, cynicky zdanit. Aby ta státem k prostituci dohnaná samoživitelka náhodou svému dítěti nekoupila o sušenku navíc. Ale koupit si jednorázovým příspěvkem seniory, na to vás užije.

Ve Španělsku zavedli základní nepodmíněný příjem pro nejchudší. Není to základní nepodmíněný příjem, ale je to, sakra, velmi prozíravé opatření, protože se jim nezačne hroutit společnost odspodu. Bylo by velmi vhodné, kdyby si vláda sedla nad španělskými pravidly jejich nové dávky a ve zkráceném jednání ji také zavedla. Jinak bude zle. Ne, náměstí se plnit nebudou, opatření vládě nezíská hlasy, ale děti se nají, jejich matky nebudou muset prodávat své tělo pro potěšení druhého. To jsme ale společnost.

Druhá vlna?

Je velmi pravděpodobné, že vláda ve svém slepém nadšení zavede dříve či později nová karanténní opatření. Čísla ze zahraničí i od nás tomu nasvědčují. Přitom už první karanténa má své oběti. Když si představím, že teď nějaká samoživitelka sedí, pozoruje své děti a v hlavě se jí míhají představy o tom, jak jde poprvé šlapat, jak slyší od prvního chrochtala – vem ho do tý huby pořádně – dělá se mi fyzicky špatně. Všechno je jednou poprvé? Že je to práce jako každá jiná? Proto ji můžeme i zdanit? A nevšímat si toho? Hovnajs, radikální hovnajs. Není přirozené za noc obsloužit několik mužů. To udělá žena v zoufalé a bezvýchodné situaci, nebo s potenciální diagnózou od psychiatra, kterou si jen zapomněla vyzvednout. Ženu, která se musí ze zoufalství dát na dráhu prostitutky, začne její nová profese ničit. Vnitřně hubit. Okamžitě zaveďte pro samoživitelky pravidelnou výplatu základního nepodmíněného příjmu. A ne, ne ve výši 500,-.

A jen na závěr, je mi ale úplně jedno, že si samoživitelky užily s alfasamcem, z kterého se vyklubal nezodpovědný gauner. Prioritou jsou v celé té věci děti. Když budou mít hlad, jsme špatná společnost. V tomto jsem levičák jako poleno. Možná to vychází i z toho, že sám pocházím z rodiny samoživitelky. Často jsme měli hlad. Velký. A zastání nikde. Reakcí jen arogance a nevšímavost. Dali jsme to, i když často byl k večeři jen suchý chleba. Ne, to není stylizace do malého Bobše, to je fakt. Promiňte tu rétoriku, která může vyznít jako kdybych byl vysazený proti seniorům. Jednorázový příspěvek k důchodu si určitě zaslouží. Jen mám zkušennost spíše s druhou stranou, proto se nad ní tak rozčiluji. Až budu senior a budu hlady olizovat zdi, má slova se změní. Jde o tu osobní zkušenost.

 

Vložil: Štěpán Cháb