Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co se děje u Plíškových pod rouškou tmy? Pirát Ivan rozhodl: tentokrát bude jméno daleko od Moskvy! Fejeton Jiřího Macků

23.08.2020
Co se děje u Plíškových pod rouškou tmy? Pirát Ivan rozhodl: tentokrát bude jméno daleko od Moskvy! Fejeton Jiřího Macků

Foto: herbar.tavlisa.cz

Popisek: Syn vrchního piráta bude výjimečný přinejmenším jménem, jeho Bertram je podle statistik v českých zemích od roku 1945 teprve sedmý. Kdekomu se napoprvé vybaví pražská Bertramka, hrdý otec se odvolává na původ jména v starogermánské mytologii, má ale i prozaičtější výklad. Bertram je totiž také invazní rostlina, množící se oddenky pod zemí, z níž naši předkové vyráběli kýchací prášek.

Existují autoři a přispěvatelé mediálních titulů, kteří mají nutkání podepsat se pod všechno, co jim vypadne z mozku, pera či klávesnice. Jsou však i výjimky, jimž nejde o publicitu, ale především o to, poskytnout národu dobré, nezaujaté, objektivní zpravodajství. Takový je i náš nedůvěryhodný zdroj, jenž si z ekonomických, ale i bezpečnostních důvodů nepřeje být jmenován.

Jak zdůrazňuje: „Nabízím zpravodajství důkladně proprané a především avivážené, byl bych proto nerad, aby po mně šli ti z té novinové místnosti (myslel Neewsroom ČT - pozn. red.), prý tam chodí i bosí“ (myslel Rosí – pozn. red.).

Tentokrát přinášíme záplavu jeho původních informací z několika oblastí našeho prosluněného duhového pražského společenského života, z politiky, médií, umění, sportu, ba i turismu. Šťastné a veselé počtení!

A co ten Bedřich Podmáslí, práskl Praotec Čech

Záchvaty jistého JAKUBA ŽELEZNÉHO dosednout na pečlivě vyváženou sesli veřejnoprávního televizního ředitele jako první podpořila jeho spolupracovnice (opravdu jenom spolupracovnice, vždyť je to tam vzájemně prorostlé jako jedna velká rodinná sešlost…) Nora ´Ibsen´ Fridrichová. Prý by byla ráda, kdyby zvítězil v objektivní volbě. (Původně chtěla použít termín ´svobodné´, ale včas si uvědomila, jak je Kuba na svobodu alergický.) Přejmenování Nábřeží Ludvíka Svobody má přitom být prvním krokem k definitivnímu vymýcení (vzhledem k sousedství Vltavy dalo by se hovořit přímo o vymytí) některých jmen z paměti Pražanů.

Podobnou změnu čeká, na základě výzvy domácí odnože hnutí MeeToo revidovat i některé staré případy, i Nábřeží Bedřicha Smetany. Aktuální zvláště poté, co Železného živitel reprízoval vydařenou Cimrmanovu hru České nebe, v níž bylo vypočítáno, kolik tento hluchý génius (v podání již senilního praotce Čecha milně Bedřich Podmáslí) nejen hudebně obohatil několik operních subret a sboristek, ba i jednu divadelní uvaděčku. Další na řadě přejmenování je údajně Rohanovo nábřeží (dle informací od ex-prezidentského kandidáta Michala Horáčka to byl karbaník od starýho Růžičky) a na spadnutí je i změna názvu Bubenského nábřeží. Železnému by se prý víc líbilo Nábřeží Požehnaného stavu.

Brány do světa se zase otevřely!

Tak jsme se dočkali, už se znovu můžeme jet celosvětově vyvenčit. Tenkrát nám v tom bránili domácí vládci a Rus, nyní pro změnu titíž a virus. Z poznávacího výletu do Londýna po stopách svých ekonomicky úspěšných předchůdců dorazila se společností BangaTour první skupina našich hnědočeských spoluobčanů. Svými zážitky se do mikrofonu pochlubili i manželé Balážovi. Arpád, nositel masívních řetězů a zlatých prstenů: „Já mám rád ty patrový autobusy. Nejvíc bylo supr, jak nás na letišti do jednoho posadili, a potom až na picadili vysadili.“ Zato jeho přidružená výroba přídavků Aranka se svěřila s opačnými dojmy: „Já byla zklamaná, jelikož na tý picadili žádnej cirkus nepostavili.“  

Z erotických chvil hvězdných dvojčat

Pražský turnaj WTA byl první vlaštovičkou obnovené tenisové sezóny. Jeden z mnoha místních bossů, rozradostněný IVO KADERKA, se rozhodl domácí premiéru přivítat veřejnou deklamací. „Ale není to moje báseň,“ dodal skromně, „jenom mírně upgradovaný verš známého deblisty Karla Hynka Máči:“

Byl pozdní večer, první máj,
večerní máj byl lásky čas.
Zval k lásky hrám Hrdličkův hlas:
Karolíno! Karolíno! Nebo Kristýno!

To sebevědomí! Prý na to skočí, až mu zase stoupne

Šéf domácích po zemi se autobusem přesunujících Pirátů IVAN BARTOŠ se stal otcem, poté co jeho žena Lydie přivedla na svět potomka, jemuž dali jméno Bertram, jelikož to po otci (Iváňuška), kdysi mu neprozřetelně přidělené rodiči, dnes nevhodně zavání Kremlem. Bartoš informaci o narození potomka pověsil na ráhno svého facebookového profilu i s fotografií, aby všichni viděli, jaký má synek vedle jména i rozkošný face. Přáním vrchního bukanýra, poté co stranický masový bojový pokřik „Pusťte nás na ně!“ vyšuměl, je na základě zkorigovaného „Pusťte mě na ni!“ zplodit ještě dceru. Snad mu při tom snažení paní Lydie podrží, každý palec bude totiž důležitý. Když se zadaří, přímo se nabízí rozkošné jméno Bertramka, oblíbené zvláště na Smíchovsku.

Nečekali marně, na úspěch ve Varně

Oživení je hlášeno i ze světa čtyřiašedesáti dvoubarevných polí, z nich přesně polovina zůstává i po protestech nadále rasistická. V prvním kole šachového turnaje na pobřeží Afroamerického moře se úspěšně představil náš JARDA BĚLOUŠEK proti afroameričanu Schwarzenegrovi (v překladu Černému Černochovi – pozn. red.), protože již po 112. tazích získal cennou nerozhodnou remízu, byť do boje nastoupil s afroamerickými figurami.

Podzemní doprava se přesunuje na pěší zónu

Neplánované odstávky metra značně zkomplikují veřejnou přepravu osob. Pražský dopravní podnik proto pro zdejší přesunující se osoby vyhlásil veřejnou soutěž na vtipnou říkánku, kterou by si Pražané pokaždé zpříjemnili pěší štrapác do zaměstnání. Podmínku, aby pěkně rázovala do kroku, dokonale splnila rytmická veršovánka, jež se dá rapovat až do úplného zblbnutí:

Kaž-dý čtvrtek… ne-po-je-de krtek… Tím pá-dem od-le-va… bude váznout do-pra-va. Kaž-dý čtvrtek… atd.

Vždy patřičně informačně vyvážená ČT24 dodala, že autorem vtipného upozornění je sám PETR WITOWSKI, ředitel DPP. Zdroje neveřejné k tomu naznačily, jakou odměnu si za to p. bankéř přiklepl. Vzhledem k nebezpečí protestního vzedmutí mašírujících davů a na doporučení z Kavčích hor však zůstane částka i nadále začerněná.

Co sledoval Kalda rozlukou s Dukou?

Církvi řýmsko katolické ubývají členové. Jedním z jejích nejprominentnějších je i kdysi poměrně známý politik, jenž svůj osobní spor se zástupcem Pána na zemi (až do povolání shora sídlem v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí) arcibiskupem Dominikem Dukou dal veřejně najevo tímto zklamaným veřejným prohlášením:

Když z týhle církve vypadnu, zbude tam po mě díra. KALOUSEK MÍRA

To už bude ovšem další destrukční akce do série. Jak známo, jedna díra již vznikla po čertovi, jenž si sebou odnesl Vlastu (krycím jménem CASA, čti Káča), a druhá po rohatém nemehlu, jež bouralo ve Faustově domě. Nezbývá než popřát šťastný let!

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků