Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Adame, ty jeden Vojtěchu, tys to tedy zbabišoval. Kdo si vytáhl mouřenína? Komentář Štěpána Chába

komentář 22.08.2020
Adame, ty jeden Vojtěchu, tys to tedy zbabišoval. Kdo si vytáhl mouřenína? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Bude líp

V pondělí vláda oznámila, prostřednictvím ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že se budou plošně nosit roušky ve školách, v obchodech, v MHD a tak podobně. Přišly i absurdní výjimky, kdy bylo oznámeno, že ve třídě děti roušky mít nemusí, na chodbách ano, v jídelně ne, v družině také ne. No prostě cirkus s mediálním orouškováním. Jenže PR oddělení zahlásilo, že lidé už jsou z toho trochu naštětění, a tak Babiš zkonstatoval, prostřednictvím právě PR oddělení, že je šokovaný a že s ministrem hodí řeč. Musí se to řádně prodiskutovat. Ještě ve středu v televizi Vojtěch opatření obhajoval a říkal, že jsou potřeba.

A přišel čtvrtek a prodiskutování celé problematiky. Jak by, podle všech dobrých mravů, měl rozhovor proběhnout? Premiér sedí, ani nedutá, a nechává si od odborníka, tedy ministra zdravotnictví, který je perfektně informován o situaci a předpokládaném vývoji epidemie, ozřejmit závažnost situace, a poté na tiskové konferenci zcela podpoří jeho kroky. Protože je to jeho ministr zdravotnictví, tedy odborník nejpovolanější, který má k ruce další nejpovolanější odborníky. Premiér se na něj přeci musí umět spolehnout.

Čeho jsme se dočkali?

Premiér byl informován PR oddělením, že lidé další restrikce stran protiepidemických opatření nechtějí. Už je to prostě krká. Po sdělení, jak početný ten nakrknutý balík potenciálních voličů je, se premiér vyděsí a vypustí do médií, že je šokován. Nikoliv možnou epidemií, nebo protiepidemickými opatřeními, ale tím, jak by opatření ovlivnila jeho volební preference. Což jej vede k tomu, že to s ministrem zdravotnictví musí probrat.

Subina

A všichni prostě musíme tušit, že diskuse s ministrem zdravotnictví nemohla proběhnout jinak, než jako nástup na kobereček a křik na ministra samotného. Jde o volební průzkumy. A Vojtěch tak jako malý šikanovaný klouček stál a bál se o vlastní kariéru. Protože premiér se strachuje o preference a to je jeho jediné téma. Půjde tam, kam se otočí ve větru se motající pozornost oprávněných voličů. Musí jim vycházet vstříc. Mediálně, samozřejmě. Je velmi, velmi nepravděpodobné, že by premiér neměl tušení o celonárodních plošných opatřeních proti epidemii, která je ministerstvem zdravotnictví braná skutečně vážně. Velmi vážně. Vždyť i samotný premiér nahodil kopírovací stroj a zmastil v parlamentu během tvrdé karantény v dubnu americký projev plný populismu a Boha, aby nám ukázal, jak umí s morovou ránou bojovat. Teď jsou čísla mnohem, mnohem horší, než v březnu, přesto se tvrdá opatření zavádět nebudou. Lidi už roušky nosit nebaví, tak je nosit nebudou. Byl tu vůbec nějaký covid v březnu, kdy zavedli zničující karanténu? Čísla jsou horší, opatření a panika však prakticky nulová.

„Byly tam rozpory, ministra o tom neinformovali, on potom byl uveden v omyl a došlo k tomu, k čemu došlo,“ řekl Babiš na tiskovce, kde mezi řádky informoval o tom, že ministr je nesebevědomé a neschopné hovado, které si nedokáže obhájit svůj postoj, ale tak příjemně submisivní, že si ho ve vládě prostě necháme. To je ohromné. Takže ministr zdravotnictví, který dokonale podléhá PR oddělení. Premiér, který dokonale podléhá PR oddělení. Máme to tu moc pěkně zařízené. Ale hlavní sdělení kolem zavádění a nezavádění roušek je jediné – jsme naprosto nekompetentní, všechno se děje jen ve prospěch pana premiéra, který má také své zájmy. A ne, ty se nutně nemusí shodovat s blahem společnosti jako takové. Vždyť i premiér má své sny. Měli bychom je všichni co nejúzkostlivěji střežit a naplňovat.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace