Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přepište tabulky s koronou, učitelé se bojí nastoupit před katedru. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.08.2020
Přepište tabulky s koronou, učitelé se bojí nastoupit před katedru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Vyhlášení karantény na vratech školy. A některým učitelům se doma očividně zalíbilo

Tak učitelé staršího data vydání se v září bojí do škol. Aby prý nechytli mediální chřipku covid-19. Potvrdila to bývalá ministryně školství Kateřina Valachová v rozhovoru pro radio Impuls: „Já jsem s učiteli a řediteli škol ve stálém kontaktu a obavy mají. Jsou v první linii a pokud jde o staršího učitele se zdravotní komplikací, tak pro ně musíme mít cestu. Musíme jim zajistit podmínky pro práci." Jsou v první linii, víme. Někde mezi márnicí a plicní ozdravovnou. A bojují za nás za všechny.

Chápu, v březnu jsme z toho byli všichni, tedy alespoň většina, ke které jsem se na chvíli zařadil i sám, trochu poděšení. Řítí se na nás mor. Videa z Číny byla otřesná. Lidé padali na ulicích, umírali před očima. To jednomu dost vehementně připomene vlastní smrtelnost. Jenže uběhlo pět měsíců od zahájení tvrdé karantény a my máme ‘jenom‘ necelých 400 mrtvých a nikdo nám nechce prozradit, kolik jich zemřelo na covid a kolik jich zemřelo jen s covidem, ale příčina jejich odchodu na věčnost byla ale úplně jinde. Což je naprosto zásadní informace.

Zaléčení

Když si pak vezmeme samotná čísla, zemřelo u nás přibližně 0,004 procenta obyvatel na covid, přičemž na chřipku ročně zemře 0,02 procenta obyvatel republiky. U obou případů jde v zásadě o starší ročníky a příčina jejich smrti není covid ani chřipka, ale další přidružené choroby. Jenže je tu třeba vyjádření dvou patoložek z Nemocnice na Bulovce, které pohovořily o diagnózách pacientů, kteří oficiálně zemřeli na covid: „Všichni pacienti sice měli původně pozitivní testy na covid-19 a s touto diagnózou byli v nemocnici i hospitalizovaní, v době úmrtí ale už byli zaléčení a příčina smrti byla nakonec jiná. Covid-19 u nich nebyl pravou příčinou úmrtí, mohl však přispět ke zhoršení jejich zdravotního stavu,“ řekla pro Novinky patoložka Michaela Lidinská. Byli zaléčení. To znamená, že se uzdravili a jejich testy na covid byly negativní. Přesto jsou vedení jako oběti novodobého moru jménem covid. To je přece přinejmenším zvláštní. A někdo k tomu určený by měl vysvětlit, proč tam jsou. Aby to zakleknutí ekonomiky státu vypadalo hodnověrněji?

Mají se učitelé čeho bát?

Státní zdravotní ústav 18. března publikoval na svém webu tvrzení: „U infekce koronavirem je 30 až 40x vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky.“ Ale praxe nám ukázala, že tomu tak prostě není. Jasně, že covid oslabí organismus, ale podle všeho obdobně jako samotná chřipka. Ano, chtěl bych, moc bych chtěl věřit Státnímu zdravotnímu ústavu, protože by měl zaručovat vysoce odborný a hlavně pravdivý pohled na věc.

Toto píše k 11. srpnu Státní zdravotní ústav o koronaviru: „Většina onemocnění koronaviry u lidí má mírný klinický průběh, ale byly popsány i závažné průběhy. Příležitostně mohou tyto viry způsobovat u lidí onemocnění dolních cest dýchacích a záněty plic; zejména u imunokompromitovaných osob, osob s kardiovaskulárním nebo jiným chronickým onemocněním, stejně jako u osob vyššího věku a malých dětí.“  Pozor, vyskytují se i závažné případy, měli bychom si proto zničit budoucnost. Obětí necelých 400, dodatek – většina, jak z toho logicky plyne, na přidružené chronické nemoci. Státní zdravotní ústav napsal jak se to s koronou má, nenapsal, že veškeré karantény jsou hloupost, ač to tak podle všech čísel prostě vypadá.

Co píše o obyčejné chřipce Wikipedie? „I zdraví lidé mohou být postiženi a vážné problémy z chřipky mohou nastat v každém věku, přestože nejčastěji prochází komplikovaným průběhem nemoci lidé starší 65 let, lidé každého věku s chronickými zdravotními obtížemi a velmi malé děti. Zápal plic, bronchitida (zánět průdušek), sinusitida (zánět nosních dutin) a ušní infekce jsou hlavní příklady komplikací z chřipky. Chřipka může zhoršit chronické zdravotní problémy – např. lidé s astmatem mohou mít častější astmatické záchvaty a lidem s chronickou srdeční poruchou se může výkon srdce zhoršovat.“ Uvedené roční oběti chřipky – 1500 až 2500. A i tady jde poukázat na to, že chřipka člověka do hrobu jen pomohla kopnout, nebyla hlavní příčinou.

Takže mají se učitelé bát nastoupit do škol? Podle mě ano, já osobně bych se tam bál. Jen ne covidu, ale školského systému samotného. Ale kvůli blbému školství přeci nebudeme vyhlašovat karanténu. Ovšem dávala by větší smysl než u covidu. Ano, starší učitelé by se měli covidu lekat. Stejně jako chřipky. Zabít je může obé, a podle čísel je pro ně chřipka krapet rizikovější. Té se ovšem nikdo neleká, tu vyležíme. Bojí se ti nahoře prostě říct – sorry, naletěli jsme stejně jako všichni ostatní? Ne, ne, vzkazují, že od září zase roušky. Povinně. Všichni.

Nejhorší na tom ovšem je, že svým netransparentním informováním a zmatečnými postupy vláda postupně ztratila důvěru. Velké množství lidí, kteří při první vlně bez remcání přijalo restrikce, už teď bude jen hudrat a vzpouzet se, protože těch pochybností je příliš. Proč stát neinformuje přehledně a o všem? Proč mám pocit, že zásadní položkou celého toho humbuku je hlavně strach?

 

Vložil: Štěpán Cháb