Také jste milovali Vinnetouovu krásnou sestru Nšo-či? Její představitelce je už osmdesát. Sobota Pavla Přeučila
15.08.2020
Foto: Jadran Film
Popisek: Krásná Marie Versini v roce 1963 v legendární 'mayovce' Vinnetou
V těchto dnech běží na televizní stanici Prima celá série filmů, natočených podle románů Karla Maye. Tahle oblíbená letní podívaná, střídající postupně téměř všechny naše televizní kanály, už prošla několika generacemi a stále neztrácí na své působivosti.
Vzpomněl jsem si v té souvislosti na rok 1965, kdy jsme s otevřenou pusou hltali jako študáci v dnes již zaniklém kině Alfa na pražském Václaváku první příběhy indiánského náčelníka Vinnetoua i jeho bílého přítele Old Shatterhanda a já se beznadějně zamiloval stejně jako všichni mí spolužáci do krásné Vinnetouovy sestry Nšo-či. Je k neuvěření, že od té doby uběhlo už 55 let a herečka Marie Versini, představitelka Nšo-či, se před pár dny dožila krásně kulatého výročí, 80 let.
Francouzská herečka Marie Versini si za svoji hereckou kariéru užila spoustu krásných rolí, zahrála si po boku takových mužských hvězd, jakými byli Dick Bogard, Alain Delon, J. P. Belmondo, Paul Newman či J. L. Trintignant. Herecké nadání se u ní projevilo už v šestnácti letech, kdy se objevila ve filmu Mitsou, a o rok později se stala nejmladší hvězdou slavného souboru Comédie Francaisse a zahrála si i hlavní roli v Shakespearově dramatu Romeo a Julie. Následovala celá řada divadelních a filmových rolí, ovšem zlom přišel až právě s Vinnetouem, který měl v Německu premiéru v roce 1963.

Sotva dvacetiletá Marie Versini v roce 1960 v italském dramatu Hříchy mladistvých let (Il peccato degli anni verd); foto imdb.com
Korzičanka, která si ráda hrála na indiánky
V roce 1962 se objevila ve filmové komedii Černo-bílo-červená postel s nebesy vedle populárního německého herce Thomase Fritsche, a to jí změnilo život. Všiml si jí producent Horst Wendlandt a bez váhání ji obsadil do role Nšo-či. Uspěla nejen díky svému talentu, ale i kvůli svému tak trochu exotickému zjevu, po rodičích byla totiž Korzičanka, a pak možná i kvůli svým uhrančivým očím a skutečnosti, že plynně ovládala vedle dalších tří jazyků i němčinu. Role Nšo-či jí splnila dětský sen, protože si už od dětství hrála na indiánky, a především díky svému otci, který jí předčítal Mayovky. Dodnes si prý vzpomíná na sedmé narozeniny, které prožila právě v kostýmu Nšo-či.
Role z ní tehdy udělala doslova přes noc hvězdu první velikosti, o které snili muži všech věkových kategorií. Holky, které na to měly, si okamžitě začaly zaplétat copy, aby se tomuto filmovému idolu co nejvíce přiblížily. Marie Versini si ale zahrála i v dalších mayovkách, jako Žut (1964), Divokým Kurdistánem (1965), V říši stříbrného lva (1965) a Old Firehand v roce 1966, kde už však tolik nezazářila jako v prvním díle Vinnetoua. Její fanoušci jen litovali, že si jí jako Nšo-či nemohli více užít, protože jak všichni víme, hned v prvním Vinnetouovi Nšo-či tragicky umírá.

Tři roky poté, co zemřela v nesmrtelném Vinnetouovi, si Marie znovu zahrála Nšo-či ve filmu Vinnetou a Old Firehand. Právě kvůli jejímu návratu do děje bývá tento film řazen v chronologii 'mayovek' jako první, přestože je datem premiéry až předposlední. Měl se stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, u publika už ale nezabodoval.
Proč se stala Nšo-či takovým fenoménem?
Podle německého experta na díla Karla Maye, Michaela Petzela, se dá vysvětlit úspěch Marie Versini mimo jiné tím, že byla dokonalým obrazem krásné ženy, ztělesňovala idol mládí, dokonale ladící s tehdejší dobou, kdy končilo silně konzervativní období vlády prvního poválečného německého kancléře Konráda Adenauera a v Evropě se rozjíždělo bouřlivé hnutí, vrcholící v roce 1968, poznamenané i sexuální revolucí. Pro tehdejší, především pubertální generaci, hlásající lásku, byl přitažlivý i příběh, kdy se Nšo-či zamiluje do Old Shatterhanda, a než se jejich láska stačí naplnit, umírá po výstřelu ohavného padoucha. „Tahle láska, plná naděje, v které ještě nevidíme syrovou sexualitu, příznačnou pro pozdější filmovou tvorbu, se přirozeně dotkla i dívek, které se snažily Nšo-či co nejvíce podobat,“ doplňuje Petzel své hodnocení. Ve skutečném životě bylo všechno trochu jinak, protože Versini a Lex Barker, představitel Ol Shatterhenda, se do sebe skutečně zamilovali a jeden čas tvořili pár.

Romantická láska, jak ji napsal Karl May, byla zřejmě nakažlivá, Marie Versini (Nšo-či) a o jednadvacet let starší Lex Barker (Old Shatterhand) jí na nějaký čas podlehli i v reálném životě. Neodolatelný blonďák, který byl ve své generaci se 193 centimetry nepřehlédnutelný, měl vůbec celý život trable s láskou. Ženatý byl pětkrát, a když v pouhých 54 letech zkolaboval na newyorské ulici, právě se chystal oženit pošesté; foto Jadran Film
Nšo-či jí změnila celý život
Sama Marie Versini popisuje ve své knize Byla jsem Vinnetouova sestra, že Nšo-či byla skutečně její životní rolí, na kterou nikdy nezapomene. Přestože prý bylo natáčení náročné a musela se například naučit jezdit na koni 'po indiánsku', tedy bez sedla. Okamžitě po premiéře filmu se na ni začala valit lavina nápadníků, ale šanci dala až v roce 1974 o 22 let staršímu kolegovi z branže, režiséru, spisovateli a producentu Pierru Vialletovi, který ji později obsadil do několika svých filmů. Z filmové scény pak zmizela nadobro v polovině 80. let, aby se o manžela mohla ve stáří starat. Viallet pak v roce 2013 zemřel v nedožitých 95 letech. Přestože za své aktivní filmové kariéry natočila na 33 filmů, jako Nšo-či nejvíc utkvěla v paměti diváků. Sama někdy hovořila i o prokletí této role, protože stejně jako Pierre Brice se stala pro diváckou veřejnost interpretkou jedné jediné role. V loňském roce vyhrála boj o život, když překonala následky svého těžkého zranění po pádu. S mnohačetnými zlomeninami strávila několik týdnů v nemocnici a její stav považovali lékaři vzhledem k jejímu věku za velmi vážný. Jako pravá Nšo-či se z toho však vykřesala. Marie Versini žije dodnes velmi aktivním životem, má svůj aktivní profil například i na Faceboku, kde často na svoji Nšo-či vzpomíná.

V pondělí 10. srpna oslavila Marie Versini osmdesátiny; foto repro / youtube.com
Neúspěšné znovuvzkříšení Vinnetoua
V roce 2016 se německá televizní stanice RTL rozhodla pro návrat k úspěšnému Vinnetouovi a natočila remake v podobě třídílného miniseriálu. Ne že by to byl vyložený propadák, protože zejména pro německé publikum jsou mayovky jakýmsi kultem, ale úspěchů původních filmů seriál zdaleka nedosáhl. Přispělo k tomu i dost nevýrazné obsazení hlavních rolí, Vinnetoua si zahrál Albánec Nik Xhelilaj, Old Shatterhanda, který v seriálu vystupuje jako samotný Karel May, Němec Wotan Wilke Möhring a jako Nšo-či se představila mexická herečka Iazua Larios, které bylo tehdy už 30 let. Ta typově sice víc připomíná indiánku, ale zdaleka nedosáhla u diváků takové popularity jako něžně krásná Marie Versini. Seriál běžel i u nás a samozřejmě jsem se na něj díval, nicméně, pokud mám být upřímný, osobně se mi vůbec vůbec nelíbil. Na staré dobré mayovky zkrátka nikdo nemá.

Vložil: Pavel Přeučil