Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Také jste milovali Vinnetouovu krásnou sestru Nšo-či? Její představitelce je už osmdesát. Sobota Pavla Přeučila

15.08.2020
Také jste milovali Vinnetouovu krásnou sestru Nšo-či? Její představitelce je už osmdesát. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Jadran Film

Popisek: Krásná Marie Versini v roce 1963 v legendární 'mayovce' Vinnetou

V těchto dnech běží na televizní stanici Prima celá série filmů, natočených podle románů Karla Maye. Tahle oblíbená letní podívaná, střídající postupně téměř všechny naše televizní kanály, už prošla několika generacemi a stále neztrácí na své působivosti.

Vzpomněl jsem si v té souvislosti na rok 1965, kdy jsme s otevřenou pusou hltali jako študáci v dnes již zaniklém kině Alfa na pražském Václaváku první příběhy indiánského náčelníka Vinnetoua i jeho bílého přítele Old Shatterhanda a já se beznadějně zamiloval stejně jako všichni mí spolužáci do krásné Vinnetouovy sestry Nšo-či. Je k neuvěření, že od té doby uběhlo už 55 let a herečka Marie Versini, představitelka Nšo-či, se před pár dny dožila krásně kulatého výročí, 80 let.

Francouzská herečka Marie Versini si za svoji hereckou kariéru užila spoustu krásných rolí, zahrála si po boku takových mužských hvězd, jakými byli Dick Bogard, Alain Delon, J. P. Belmondo, Paul Newman či J. L. Trintignant. Herecké nadání se u ní projevilo už v šestnácti letech, kdy se objevila ve filmu Mitsou, a o rok později se stala nejmladší hvězdou slavného souboru Comédie Francaisse a zahrála si i hlavní roli v Shakespearově dramatu Romeo a Julie. Následovala celá řada divadelních a filmových rolí, ovšem zlom přišel až právě s Vinnetouem, který měl v Německu premiéru v roce 1963.

 

Versini

Sotva dvacetiletá Marie Versini v roce 1960 v italském dramatu Hříchy mladistvých let (Il peccato degli anni verd); foto imdb.com

Korzičanka, která si ráda hrála na indiánky

V roce 1962 se objevila ve filmové komedii Černo-bílo-červená postel s nebesy vedle populárního německého herce Thomase Fritsche, a to jí změnilo život. Všiml si jí producent Horst Wendlandt a bez váhání ji obsadil do role Nšo-či. Uspěla nejen díky svému talentu, ale i kvůli svému tak trochu exotickému zjevu, po rodičích byla totiž Korzičanka, a pak možná i kvůli svým uhrančivým očím a skutečnosti, že plynně ovládala vedle dalších tří jazyků i němčinu. Role Nšo-či jí splnila dětský sen, protože si už od dětství hrála na indiánky, a především díky svému otci, který jí předčítal  Mayovky. Dodnes si prý vzpomíná na sedmé narozeniny, které prožila právě v kostýmu Nšo-či.

Role z ní tehdy udělala doslova přes noc hvězdu první velikosti, o které snili muži všech věkových kategorií. Holky, které na to měly, si okamžitě začaly zaplétat copy, aby se tomuto filmovému idolu co nejvíce přiblížily. Marie Versini si ale zahrála i v dalších mayovkách, jako Žut (1964), Divokým Kurdistánem (1965), V říši stříbrného lva (1965) a Old Firehand v roce 1966, kde už však tolik nezazářila jako v prvním díle Vinnetoua. Její fanoušci jen litovali, že si jí jako Nšo-či nemohli více užít, protože jak všichni víme, hned v prvním Vinnetouovi Nšo-či tragicky umírá.

 

Vinnetou a Old Firehand

Tři roky poté, co zemřela v nesmrtelném Vinnetouovi, si Marie znovu zahrála Nšo-či ve filmu Vinnetou a Old Firehand. Právě kvůli jejímu návratu do děje bývá tento film řazen v chronologii 'mayovek' jako první, přestože je datem premiéry až předposlední. Měl se stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, u publika už ale nezabodoval.

Proč se stala Nšo-či takovým fenoménem?

Podle německého experta na díla Karla Maye, Michaela Petzela, se dá vysvětlit úspěch Marie Versini mimo jiné tím, že byla dokonalým obrazem krásné ženy, ztělesňovala idol mládí, dokonale ladící s tehdejší dobou, kdy končilo silně konzervativní období vlády prvního poválečného německého kancléře Konráda Adenauera a v Evropě se rozjíždělo bouřlivé hnutí, vrcholící v roce 1968, poznamenané i sexuální revolucí. Pro tehdejší, především pubertální generaci, hlásající lásku, byl přitažlivý i příběh, kdy se Nšo-či zamiluje do Old Shatterhanda, a než se jejich láska stačí naplnit, umírá po výstřelu ohavného padoucha. „Tahle láska, plná naděje, v které ještě nevidíme syrovou sexualitu, příznačnou pro pozdější filmovou tvorbu, se přirozeně dotkla i dívek, které se snažily Nšo-či co nejvíce podobat,“ doplňuje Petzel své hodnocení. Ve skutečném životě bylo všechno trochu jinak, protože Versini a Lex Barker, představitel Ol Shatterhenda, se do sebe skutečně zamilovali a jeden čas tvořili pár.

 

Versini Barker

Romantická láska, jak ji napsal Karl May, byla zřejmě nakažlivá, Marie Versini (Nšo-či) a o jednadvacet let starší Lex Barker (Old Shatterhand) jí na nějaký čas podlehli i v reálném životě. Neodolatelný blonďák, který byl ve své generaci se 193 centimetry nepřehlédnutelný, měl vůbec celý život trable s láskou. Ženatý byl pětkrát, a když v pouhých 54 letech zkolaboval na newyorské ulici, právě se chystal oženit pošesté; foto Jadran Film

Nšo-či jí změnila celý život

Sama Marie Versini popisuje ve své knize Byla jsem Vinnetouova sestra, že Nšo-či byla skutečně její životní rolí, na kterou nikdy nezapomene. Přestože prý bylo natáčení náročné a musela se například naučit jezdit na koni 'po indiánsku', tedy bez sedla. Okamžitě po premiéře filmu se na ni začala valit lavina nápadníků, ale šanci dala až v roce 1974 o 22 let staršímu kolegovi z branže, režiséru, spisovateli a producentu Pierru Vialletovi, který ji později obsadil do několika svých filmů. Z filmové scény pak zmizela nadobro v polovině 80. let, aby se o manžela mohla ve stáří starat. Viallet pak v roce 2013 zemřel v nedožitých 95 letech. Přestože za své aktivní filmové kariéry natočila  na 33 filmů, jako Nšo-či nejvíc utkvěla v paměti diváků. Sama někdy hovořila i o prokletí této role, protože stejně jako Pierre Brice se stala pro diváckou veřejnost interpretkou jedné jediné role. V loňském roce vyhrála boj o život, když překonala následky svého těžkého zranění po pádu. S mnohačetnými zlomeninami strávila několik týdnů v nemocnici a její stav považovali lékaři vzhledem k jejímu věku za velmi vážný. Jako pravá Nšo-či se z toho však vykřesala. Marie Versini  žije dodnes velmi aktivním životem, má svůj aktivní profil například i na Faceboku, kde často na svoji Nšo-či vzpomíná.

 

Mari Versini

V pondělí 10. srpna oslavila Marie Versini osmdesátiny; foto repro / youtube.com

Neúspěšné znovuvzkříšení Vinnetoua

V roce 2016 se německá televizní stanice RTL rozhodla pro návrat k úspěšnému Vinnetouovi a natočila remake v podobě třídílného miniseriálu. Ne že by to byl vyložený propadák, protože zejména pro německé publikum jsou mayovky jakýmsi kultem, ale úspěchů původních filmů seriál zdaleka nedosáhl. Přispělo k tomu i dost nevýrazné obsazení hlavních rolí, Vinnetoua si zahrál Albánec Nik Xhelilaj, Old Shatterhanda, který v seriálu vystupuje jako samotný Karel May, Němec Wotan Wilke Möhring a jako Nšo-či se představila mexická herečka Iazua Larios, které bylo tehdy už 30 let. Ta typově sice víc připomíná indiánku, ale zdaleka nedosáhla u diváků takové popularity jako něžně krásná Marie Versini. Seriál běžel i u nás a samozřejmě jsem se na něj díval, nicméně, pokud mám být upřímný, osobně se mi vůbec vůbec nelíbil. Na staré dobré mayovky zkrátka nikdo nemá.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil