Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ing. Roman Mysík: To by musel zavést politik, co rozumí ekonomice a má na to ´koule´. Vaše dopisy

14.08.2020
Ing. Roman Mysík: To by musel zavést politik, co rozumí ekonomice a má na to ´koule´. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Ivo Fencl ve své glose s názvem ´Nepodmíněný příjem je návratem socialismu´ vzpomíná na éru ´reálného socialismu´ a jeho ´výdobytky´ (ano, výdobytky, čtete správně), jako bylo všeobecné právo na práci, a tudíž jistý příjem. Zamýšlí se nad tím ve světle koronavirem znovu oprášené myšlenky takzvaného nepodmíněného příjmu, který by nahradil všechny dávky (což by značně snížilo administrativní náročnost jejich složitého přidělování a vyplácení) a sloužil by jako finanční polštář všem, kteří zrovna nemohou či nechtějí vydělávat, aby byli schopni sice ne skvěle, ale aspoň tak nějak přežít, zkrátka neumřít hlady. (Krajské listy.cz jsou většinově této koncepci více než nakloněny.) Inženýr Mysík nám na základě tohoto článku napsal.

Jako teoretická úvaha dobré, ale... Žijeme v postkapitalistické společnosti, která má bohužel se socialismem více společného, než by jednomu bylo milo. Ze společnosti se (vlivem vývoje systému ekonomiky) stále více vymezuje rozrůstající se neproduktivní skupina obyvatel, kteří jsou trvale nezaměstnatelní. Odborně a intelektuálně nepoužitelní, bez pracovních návyků, nebo principiálně nevyhovující požadavkům třicetiletých personalistů.

(Jsem jenom o rok mladší než ty a byť Ing., IQ 144, rozsáhlé znalosti a praxe, při cvičném průzkumu pracovního trhu jsem byl opakovaně odmítán pro své stáří…) Tato skupina nejen že stále více zatěžuje sociální systém, který bují a požírá stále větší objem prostředků na svůj vnitřní provoz, ale hlavně motivuje velkou řadu lidí k opuštění klasického systému založeného na prospěšné práci pro společnost a k úniku do bezpracné zóny sociálních dávek. On totiž rozdíl mezi mizerným měsíčním příjmem a sociálními dávkami za to vstávání nestojí.

Myšlenka, kdy má každý občan zaručen jistý základní příjem, eliminující veškeré sociální dávky a likvidující tisíce dobře placených míst ve státní správě, dává ekonomicky smysl. Schopní si svou práci naleznou a zvýší své příjmy. A ti ostatní budou živořit ze základní dávky. Jednoduché, spravedlivé, ekonomicky únosné. On totiž současný systém, kdy jsou dobře zaopatřováni vyslovení společenští příživníci na úkor řádně pracujících, za současného vynakládání obrovských částek na obsluhu tohoto systému, nedává ekonomicky ani společensky smysl.

Ano, jsme na tento systém zvyklí, ale je po všech stránkách naprosto debilní. Takže nepodmíněný příjem jednoznačně ano. Ale to by musel zavést politik, který rozumí ekonomice a má na to koule. A hlavně by byl schopen a ochoten tímto krokem zvýšit svobodu občana.  A ten se ještě na území EU asi nenarodil.  S pozdravem Ing. Roman Mysík.

 

Já jsem samozřejmě pro nepodmíněný příjem. Článek tento příjem jen srovnával s - možná nesrovnatelným (úplnou zaměstnaností kdysi), ale zcela souhlasím se vším, co říká pan Mysík. Jednoznačně ano, ale současně i vidíme, že politici se toho bojí a neví si s tím rady. Není to ostatně jen otázka politiků u nás.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Ivo Fencl